האוניברסיטאות מוכנות לרפורמה בהעסקת מרצים

בוועד ראשי האוניברסיטאות מסכימים להפסיק את ההעסקה קצרת-הטווח של הדוקטורנטים ועמיתי ההוראה, אך מסרבים לרוב הדרישות האחרות של הסגל הזוטר

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

ועד ראשי האוניברסיטאות נכון לשנות את שיטת ההעסקה הקבלנית של דוקטורנטים ועמיתי הוראה החברים בסגל הזוטר.

לידי "הארץ" הגיע נייר עמדות המפתח של ראשי האוניברסיטאות, שגובש לקראת הדיונים עם הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר. אחת הדרישות המרכזיות של הפורום היא לשנות את שיטת ההעסקה הקבלנית, על מנת ליצור ביטחון תעסוקתי למרצים הזוטרים. ועד ראשי האוניברסיטאות מוכן להציע לדוקטורנטים העסקה רציפה לאורך כל תקופת הלימודים לתואר. עם זאת, הבטחה זו ניתנת כשבצדה סייג - "בהתאם ליכולות המוסד".

לצד שדרוג מעמדם של הדוקטורנטים, ועד ראשי האוניברסיטאות נכון לשפר את גם מצבם שלעמיתי ההוראה - מרצים שאינם חברים בסגל הבכיר ואינם נהנים מהכנסה שעולה על השכר הממוצע במשק מחוץ לאקדמיה. לפי ההצעה שגיבשו האוניברסיטאות, עמיתי ההוראה יוכלו לחתום על הסכם שיסדיר את העסקתם ברציפות במשך ארבע-חמש שנים. לחלופין, יתאפשר לעמיתים לקבל כתב מינוי שמשך הזמן שלו לא ייקצב מראש, אולם לאוניברסיטאות תישמר הזכות להפסיק את העסקתם "בהתראה מוסכמת".

הן בעבור הדוקטורנטים והן בעבור עמיתי ההוראה מדובר בשינוי מהותי בהשוואה לצורת ההעסקה שהיתה מקובלת עד כה, שלפיה דוקטורנטים פוטרו בין הסמסטרים ועמיתי הוראה קיבלו כתבי מינוי לשישה חודשים בלבד.

למרות הנכונות לשינוי במעמדם של הדוקטורנטים ועמיתי ההוראה, נראה שוועד ראשי האוניברסיטאות איתן בדעתו שלא לשנות את אופן ההעסקה הארעי של המרצים מן החוץ שאינם עמיתים. זו התמונה שעולה מנייר העמדות, שבסעיף הביטחון התעסוקתי אין כל התייחסות לשינוי אפשרי בשיטת ההעסקה של המרצים מן החוץ.

הפערים בין הסגל הזוטר לראשי האוניברסיטאות עדיין גדולים, ולמעשה המשא ומתן נמצא במבוי סתום. סוגיה מרכזית היא דרישתם של נציגי הסגל הזוטר להסדיר מסלול קידום בתוך האוניברסיטאות. אחת ההצעות שהציגו הנציגים, לייעד לעמיתי הוראה תקנים בסגל הבכיר בשיטה של מכרזים, נשללה על הסף במסמך של ועד ראשי האוניברסיטאות, בנימוק כי "כניסה למסלול מינויים אקדמי אפשרי רק על בסיס הישגים והחלטות ועדות מקצועיות אקדמיות".

לפי הסגל הזוטר, שינוי שיטת ההעסקה בלי להסדיר מסלול קידום אינה מהווה פתרון, כי השינוי לא מעניק אופק תעסוקתי. אחד מחברי הסגל הזוטר אמר כי "בלי להגדיר את מעמד המרצים במוסד, ברור שמדובר בחוזים שברגע שתוקפם יפוג - המרצים יפוטרו. מה יהיה על חבר הסגל בחלוף חמש שנים?".

מעיון בנייר העמדה של ראשי האוניברסיטאות עולה כי רוב הדרישות אחרות של הסגל הזוטר אינן מקבלות כל מענה. כך הם דורשים תוספת שכר משמעותית של 35% לתלמידי תואר שני שמבצעים בפועל עבודת הוראה של תלמידי תואר שלישי (תרגול), אולם האוניברסיטאות מסכימות לתוספת של 5% בלבד, שתינתן לכל תלמידי תואר שני המועסקים במוסדות. כמו כן, האוניברסיטאות אינן נאותות לדרישה להגדיל את הפרשות הפנסיה באחוז אחד לכל חברי הסגל, ומוכנות להגדיל את ההפרשות לעמיתי ההוראה בלבד. בנוסף, האוניברסיטאות אינן מוכנות לדון בקביעת מדד לתגמול מתרגלים עם שמספר התלמידים שלהם גדול מהמקובל.

היום ייוועדו נציגי הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר, נציגי ועד ראשי האוניברסיטאות ואנשי הוועדה לתכנון ותקצוב. תהיה זו פגישת המו"מ השלישית בין הצדדים, לאחר שביתת האזהרה שהתקיימה בשבוע שעבר. בפורום מכנים את הפגישה היום "קריטית" ומבהירים כי אחריה, אם לא יגיעו הצדדים לסיכום עקרוני, תתחדש המחאה במוסדות האקדמיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ