המועצה המקומית כפר כנא: לא תוכפל הארנונה באזור התעשייה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

המועצה המקומית כפר כנא חוזרת בה מכוונתה להכפיל את תשלומי הארנונה למפעלים באזור התעשייה ביישוב. כפי שפורסם ב"הארץ", לפני כחודש הוחלט במועצה ליישם את ההחלטה להעלות את תשלומי הארנונה מ-30 ל-67 שקלים לכל מטר רבוע. זאת, בעקבות ההחלטה לשנות את סיווג העסקים במקום, כדי להתאימו לקריטריונים של משרד הפנים. במועצה טוענים כי לא מדובר בהחלטה חדשה, אלא ביישום צו הארנונה שהתקבל עם הקמת אזור התעשייה, ושלא יושם מעולם. לדברי חלק מבעלי העסקים במקום, הכפלת הארנונה עלולה להנחית מכת מוות על רבים מהעסקים, ולהפוך מאות פועלים למובטלים.

לפני כשלושה שבועות, הגישו 22 בעלי עסקים מאזור התעשייה עתירה מנהלית לבית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת באמצעות עו"ד האשם דלאשה, ובה הם מבקשים להשיב לעסקים את הסיווג הקודם, שעל פיו שולמה הארנונה עד כה. כעת החליטה המועצה לפנות למשרד הפנים כדי שזה יאשר את שינוי הסיווג, ובכך ימנע את הכפלת הארנונה.

בכפר כנא מתגוררים כ-20 אלף תושבים. המועצה המקומית מנוהלת על ידי ועדה קרואה, שמונתה לפני כשלוש שנים על ידי משרד הפנים, לאחר שהמועצה הנבחרת פוזרה בשל אי-סדרים כספיים. כ-30 עסקים ומפעלים קטנים נמצאים באזור התעשייה הנקרא אזור התעשייה החדש, ובהם מועסקים יותר מ-500 עובדים. כעסם של בעלי העסקים גדול עוד יותר נוכח הפערים הקיצוניים בינם לבין שכניהם: באזור התעשייה "ציפורית" - המרוחק רק קילומטר מכפר כנא, ושייך לעיריית נצרת עלית - הארנונה היא 29 שקלים למטר רבוע. זאת על אף שב"ציפורית" פיתוח סביבתי טוב בהרבה, וחרף העובדה שבמקום פועלת מנהלת מסודרת. זאת, בניגוד לאזור התעשייה בכפר כנא הפועל ללא מנהלת כלל. סכום דומה משלמים המפעלים באזור התעשייה "קדמת גליל" שליד צומת גולני, ושנמצא בבעלות המועצה האזורית הגליל התחתון ועיריית טבריה.

"פארק תעשייה ציפורית, מרוחק קילומטר אחד מאזור התעשייה של כפר כנא, אבל במושגים של זמן הוא מרוחק שנות דור", כתב ועד אזור התעשייה כפר כנא, שהוקם לצורך המאבק בגזרה. לדברי הוועד, "הוועד תמה כיצד המצב אליו נקלעו מתיישב עם מחויבות הממשלה להשקיע מאמצים כדי לצמצם את ממדי האבטלה והעוני במגזר הערבי"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ