השביתה המוצדקת ביותר

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

עד לסגירת הגיליון לא נדע אם תפרוץ או לא תפרוץ. צריך לקוות שתימנע ברגע האחרון מסיבות משכנעות, אך אם בכל זאת תתחיל הבוקר - זאת תהיה השביתה הכללית הכי מוצדקת.

וגם הכי מעודדת: בפעם הראשונה ייאבקו כאן עובדים למען עובדים, ולא רק למען עצמם; בפעם הראשונה זה כבר, יינתן טעם למושג סולידריות חברתית. שביתה כלשהי אינה אידיאל, אך יש שביתות שמקורן אידיאליסטי. וכאשר תכבד עלינו השביתה ותשבש את סדרי חיינו, גם אז נתמוך בה ולא נתלונן: יראה כל אדם את עצמו כאילו הוא עובד קבלן, או מועמד.

כי הסידור הזה, שראשיתו מיצער, מתפשט כמו כתם מכוער, ואחריתו לשגות ולהקיף את רוב המועסקים בארץ. עבודה זולה היא פיתוי רכושני שאינו בר-כיבוש, ועובדים מוזלים הם טרף קל למשפחות הטורפים. וגם כאשר מרקיבות שיני חזיר הבר, הן עדיין מסוגלות להינעץ ביצורים החלשים המבקשים לשרוד ולחיות בכבוד.

זה כבר לא רק המאבטח בשער הקניון, ולא רק עובדת הניקיון במשרד האוצר, באוניברסיטה ובבית החולים. אמנם אלה ראשונים תמיד בשרשרת המזון המהיר, אך עכשיו מצטרפים אליהם עובדות ועובדים סוציאליים, מורות ומורים, ומי לא. 15 אלף מורים מועסקים על ידי מוקדי-חוץ למיניהם, ועוד השנה יתווספו אלפים. משעה שניתנה להפרטה דריסת רגל גסה גם בחינוך, ברווחה ובבריאות, ניטל הכוח מהאדם, וניתן לחברות כוח אדם. אפילו השכלה אינה מחסנת עוד מפני תעסוקה באמצעות מתווך, שאינה אלא תעשוקה.

קבלן כוח אדם הוא סרסור לדבר ניצול. אך למה נלין עליו, ולא על פורצי הפרצה, על מי שמאפשרים את הגזלה מפרנסת הרש. הממשלה היא ראש לגזלנים, שמבקשת להרוויח מן ההפקר בשוק העבודה, והופכת את עצמה שותפה לליסטים, שהיא כליסטים.

איננו נמנים עם חסידיו של יו"ר ההסתדרות, ואף הזהרנו בשעתו את תנועת המחאה מפני השתלטותו העוינת. גם עכשיו, ערב השביתה, באים אליו בטענות, למי ששירת עד כה את הוועדים הגדולים: מה נזכרת פתאום, פופוליסט, איפה היית כל השנים. ומעלים עליו את החשד, שהוא רוצה לטפס על גב המחאה, ובלבד שלא יושלך אל צדי הדרך, ולא יאבד את בכורת ההסתדרות לארגוני עובדים מתחרים, ואת משרת היו"ר בבחירות המתקרבות.

הטענות במקומן, ולאו דווקא בזמנן. מטרה ראויה אינה מקדשת את המניעים, אבל גם אינה מפשפשת בהם. כעת עושה עופר עיני את הדבר הנכון, יהיו מניעיו אשר יהיו. מי יודע, אולי הספיק להתחרט על חלקו בממשלת נתניהו-ברק, שבזכותו המפוקפקת קמה, ומפלגתו נפלה בגללה. כך או כך, השביתה הזאת תלמד עליו זכות.

היא לא תימשך לאורך ימים. אפשר לסבול בתי חולים במתכונת שבת, אפשר להתרגל למוסדות חינוך וללשכות סוציאליות נעולות, אבל נמל תעופה סגור - נו, זה כבר קצת יותר מדי; זאת באמת גזרה שאין לעמוד בה. לכן כאן, בבית הנתיבות, יהיה המבחן: יגלו הטסים אורך רוח והבנה, ישובו הביתה ויאמרו: נדפקנו, לעזאזל, אך היה שווה להתעצבן, השתתפנו במאבק צודק ותרמנו להצלחתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ