המהלך הציני של יו"ר ההסתדרות

כשברק שלח את העבודה למדבר הפוליטי, נגזזו מחלפות ראשו של עיני. עכשיו הוא מצא נושא שיחזיר אותו לאור הזרקורים - עובדי הקבלן

נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר

לפני שנתיים וחצי עופר עיני היה בשיא כוחו. הוא שימש כמוציא ומביא במפלגת העבודה ובתור שכזה גרר אותה לתוך הקואליציה, תוך שהוא משיג הסכם קואליציוני מרחיק לכת עם נתניהו.

אחר כך הפך ל"בורר הלאומי" ומאוחר יותר חתם הסכם שכר בשם המגזר הציבורי. בהמשך הדרך, הכוח והחנופה מסביב ערפלו קצת את חושיו, והוא כינה את ברק בראיון עיתונאי "אהבל". אבל ה"אהבל" הזה קפץ ברגע האחרון מספינת העבודה הטובעת, הקים את "עצמאות", ואילץ את שרי העבודה לפרוש מממשלת נתניהו, אל המדבר הפוליטי.

כך נגזזו מחלפות ראשו של עיני. כוחו נחלש. הוא כבר לא יכול לאיים בהוצאת מפלגת העבודה מהממשלה. גם המחאה החברתית של הקיץ האחרון חלפה עברה על פניו, כאשר היא משאירה אותו בחוץ. צעירי המהפכה לא רצו בו, והוא הרגיש שעוד מעט קט יקרה הגרוע מכל, ומדינת ישראל תבין שהיא יכולה להתנהל היטב גם בלעדיו. לכן חיפש נושא שיחזיר אותו לאור הזרקורים, והוציא מהנפתלין את עובדי קבלן. כך הוא חזר היום למרכז העניינים. עכשיו הוא מאותת לנתניהו ולציבור כולו: אני שוב רלוונטי, אני שוב פופולרי, יש לי כוח. עובדה, אני יכול להשבית את המשק ולגרום לכולנו נזקים כבדים.

עיני, הלילה

כל זה אינו אומר שעובדי הקבלן אינם נושא חשוב. הם כן. אך להשבית כל כך בקלות את המשק כולו, בלי שהמשא ומתן עם האוצר מוצה? וכל זאת בימים שבהם אירופה במשבר כלכלי עמוק שמשפיע עלינו באופן שלילי. הרי בעבור נושא כבד פי כמה, "המחאה החברתית", הוא לא השבית את המשק, ואף לא איים בכך. והסיבה פשוטה: המחאה לא מזוהה אתו, אלא עם דפני ליף ואיציק שמולי. אבל עובדי הקבלן "הם שלו", אז היד קלה על ההדק.

ראוי לשים לב לכך שנתניהו יוצא טוב אצל עיני. לא רק שהוא לא מתקיף אותו, אלא אף אומר שנתניהו מבין את הבעיה והיה אף מוכן ללכת לקראת פתרון, אלא שאנשי אגף התקציבים באוצר, הרשעים הגמורים, מנעו זאת ממנו. כי עם נתניהו הוא רוצה לכרות ברית חדשה, בעוד שאת האוצר הוא צריך רק כשק חבטות.

נתניהו נהנה בינתיים מהמחמאות של עיני. נוח לו עם המעמד החדש של "חברתי" שכואב את כאב עובדי הקבלן, בעוד ששטייניץ ואגף התקציבים סופגים את האש. אלא שאנחנו יודעים מה באמת חושב נתניהו על ההסתדרות ועל הנזקים שהיא גורמת למשק. הוא אמר זאת בעבר פעמים רבות. עיני גם יודע שאם הממשלה והמגזר הציבורי ייאלצו לקבל לשורותיהם כמה אלפי עובדים בהעסקה ישירה, הם יהיו אסירי תודה, וזה כוח אלקטורלי לא מבוטל ערב הבחירות להסתדרות, במאי שנה הבאה.

עיני "תופס טרמפ" על עובדי הקבלן? עשו לנו לייק והצטרפו לדיון בפייסבוק

החלק הציני בסיפור הוא, שעיני וההסתדרות הם הסיבה המרכזית לכך שיש אצלנו כל כך הרבה עובדי קבלן. הם הרי קידשו את שיטת "הקשיחות הניהולית" שבה כל מי שנכנס למגזר הציבורי ומקבל קביעות הופך למסמר בלי ראש. אי אפשר להזיז אותו, לנייד אותו, להחליף אותו או לפטר אותו - אפילו אם הוא לא עושה כלום. התוצאה היא שמנהלים במגזר הציבורי לא יכולים לנהל. אם הם רוצים לבצע רפורמה או שינוי, הם חייבים לקבל את הסכמת הוועד, והסכמה כזו פשוט לא ניתנת להם. לכן, מול הקשיחות הניהולית הזו, פיתח המגזר הציבורי מסלול הפוך ב-180 מעלות, מסלול שהוא בעל "גמישות ניהולית מקסימלית": עובדי קבלן.

הבעיה היא שחלק מאותם עובדי קבלן מנוצלים באופן מחפיר. הם לא מקבלים שכר הוגן ולא תנאים סוציאליים. את זה צריך לתקן במהירות. עובדי הקבלן צריכים לקבל תנאי עבודה הוגנים; שכר ראוי, הטבות סוציאליות והפרשות לפנסיה, ועל כך צריך להיות המאבק של עיני.

גם בשיטת המכרזים של המדינה צריך להיות שינוי. אי אפשר להמשיך בשיטה שבה מי שנותן את המחיר הנמוך ביותר זוכה במכרז. המכרזים צריכים לעבור מהפך: הם צריכים לכלול בתוכם את תנאי השכר וההטבות הסוציאליות, ועל כך צריכה המדינה לפקח באופן הדוק. אם עיני יוביל את המאבק לכיוון זה, יהיה מדובר במאבק חשוב מבחינה חברתית וכלכלית, כי הוא גם ישפר את תנאי העבודה של עובדי הקבלן, וגם לא יפגע ביעילות המגזר הציבורי.

עיני יכול לתרום לכך עוד דבר חשוב אחר: להסכים ל"גמישות ניהולית" מסוימת בממשלה וברשויות המקומיות בכל הקשור לכוח אדם. ברגע שזה יקרה, המנהלים במגזר הציבורי לא יזדקקו לכל כך הרבה עובדי קבלן, והתופעה תלך ותקטן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ