בגלל מבנה רעוע: מרכז הגמילה הירושלמי ייסגר

המוסד הוותיק לגמילת בני נוער מסמים בליפתא לא הורשה להשתתף במכרז של משרד הבריאות, וייסגר לאחר 20 שנות פעילות

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

בעוד כשבועיים ייסגר מרכז הגמילה הוותיק לבני נוער בליפתא שבירושלים. כל 17 עובדיו קיבלו בימים האחרונים מכתבי פיטורים, בשל החלטת משרד הבריאות לאחד את שירות הגמילה לצעירים במרכז גמילה אחד במלכישוע שבגלבוע. מרכז הגמילה בליפתא (מג"ל - מרכז גמילה לצעירים) נחשב לאחד המרכזים המקצועיים והוותיקים בישראל לגמילה מסמים ומאלכוהול ובמיוחד בכל הנוגע לגמילת בני נוער וצעירים עד גיל 21.

המרכז נמצא בבעלות האיגוד הירושלמי למאבק בסמים, עמותה בשליטת עיריית ירושלים. הוא פועל כ-20 שנים ובעשור האחרון מתמחה בטיפול בבני נוער. במשך השנים עברו במרכז מאות רבות של צעירים ושיעור ההצלחה נחשב לגבוה במיוחד - כחמישים אחוזים. המרכז זוכה לשבחים על שיטות הטיפול שלו גם מצד אנשי משרד הבריאות.

אולם, עתה עומד המרכז בפני סגירה בשל ההחלטה לאחד את שני מרכזי הגמילה לנוער הפועלים בישראל תחת קורת גג אחת. המרכז השני, הנמצא במלכישוע, זכה במכרז משום שהמרכז בליפתא נפסל מסיבות טכניות, הקשורות לאופי המבנה שבו הוא שוכן. זאת למרות שהניסיון של המרכז הירושלמי, המאכסן 16 נגמלים בכל מחזור ב-20 השנים האחרונות, רב בהרבה מזה של מלכישוע, שהוקם לפני שלוש שנים ומאכסן שבעה נגמלים.

עוברים צפונה

מג"ל שוכן בבית אבן עתיק ומפואר בכפר הפלסטיני הנטוש ליפתא שבמבואות ירושלים. 16 הנגמלים מתגוררים בו בארבעה חדרים. משה קרון, מייסד ומנהל המרכז, ומי שנחשב לאורים ותומים בכל הנוגע לגמילת בני נוער, לא מבין עד עכשיו מדוע מפעל חייו עומד בפני סגירה. "המקום קטן וצפוף ואנחנו יודעים שצריך למצוא מקום אחר. בשנים האחרונות הופיעו כל מיני דרישות מצד משרד הבריאות - לבנות כיור נפרד לשטיפת ירקות ופירות, להזיז את המקרר, דברים כאלה. כל פעם תיקנו וכל פעם צץ משהו חדש. אבל לא היתה להם מלה רעה להגיד לנו על המקצועיות שלנו". לדבריו של קרון, קיום המכרז על מרכז לגמילת בני נוער נודע בקיץ להנהלה הנוכחית בשיחה מקרית. "היו דברים מוזרים סביב המכרז. קודם כל שלא הודיעו לנו עליו, וחוץ מזה, שלחו ערב המכרז מפקחת חדשה מבאר שבע, ממלאת מקום לחודש. היא הגיעה וקרעה אותנו לגזרים. היא כתבה שני דו"חות חמורים על צפיפות וסניטריה, עם כל מיני הערות קטנות. אחרי שהמכרז הסתיים חזרה המפקחת הקבועה ואמרה לנו שהיא לא מבינה מה רוצים מאיתנו, הכל טיפ טופ. אבל את הדברים האלה כבר אין בדו"ח. מה שיש לי אחרי 20 שנה אלה הדו"חות האלו. כולם אומרים לי שמחפשים אותי. אבל למה שיחפשו אותי? אני לא עשיתי רע לאף אחד".

קרון ואנשיו לא זכו אפילו להתמודד במכרז לאחר שהצעתם נפסלה על הסף משום שבשל כשלי הבניין הישן, אין להם רישיון תקף להפעלת מרכז הגמילה. "פעם היינו גאים בצניעות שלנו, עכשיו הצניעות הפכה לחרב פיפיות", אומר קרון שמשרדו לא גדול מכמה מטרים רבועים. את ההודעה על הסגירה, אחרי 20 שנות פעילות, הוא קיבל במייל לקוני ב-21 בספטמבר: "ברצוננו להודיע שמתאריך זה נספיק את ההתקשרות עם מוסדכם", נכתב בו. בתחילה הוא אמור היה לפטר את כל עובדיו ערב ראש השנה. בזכות לחצים מצד עיריית ירושלים נדחו הפיטורים בחודש וכרגע אמור המרכז להיסגר באחד בדצמבר.

מאמץ אחרון

על-פי המכרז החדש לא יתווספו מיטות לבני נוער נגמלים, על אף שיש מחסור חמור במיטות כאלה. 16 המיטות שמפעיל המרכז הירושלמי יעברו למלכישוע. במג"ל מאמינים שבמשרד הבריאות מבקשים לחסוך תקציבים, למרות שהעלות השנתית של מרכז מסוג זה היא שני מיליון וחצי שקלים בלבד.

אתמול הגיש האיגוד הירושלמי באמצעות עורך הדין שלום זינגר וגדי רובין, עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה להוצאת צו ביניים שימנע את סגירת המרכז. בעתירה נרמז כי המכרז בו זכה המרכז היה "תפור" וסגור וכי מראש לא התכוון משרד הבריאות לאפשר למרכז הירושלמי לזכות בו. ההחלטה, נטען בעתירה, גם פוגעת קשות במכורים שכן הנגישות שלהם ושל בני משפחותיהם למרכז בגלבוע היא קשה בהרבה מאשר זה שבירושלים. "כשאתה מכור העולם מאוד מצטמצם. להשיג כסף, להשיג חומר, להשתמש. אם קורה שהמכור רוצה להיגמל נוצר חלון מאוד צר וצריך לנצל אותו כי הדבר הכי פשוט זה לחזור ולהשתמש. שלוש שעות נסיעה לגלבוע יכולות לעשות את ההבדל. מעבר לזה, מה יקרה לאמא האתיופית מהדרום שרוצה לבקר את הילד שלה? אין לה רכב פרטי", אומר קרון. "בשביל שני מיליון וחצי שקלים סוגרים מוסד שכולם מסכימים שהתוצאות שלו פנטסטיות, בגלל בעיות טכניות", אומר עו"ד זינגר. "זה גולם בירוקרטי שקם על יוצרו. בדרך שכחו את המטרה". סגירת המרכז הירושלמי תביא גם לחיסולה של שיטת הטיפול הייחודית שלו. בניגוד ליתר מרכזי הגמילה, במג"ל אין משתמשים בסנקציות נגד המטופלים אלא בגישה אמפטית ודיאלוגים. הפרופ' ריצרד ישראלוביץ, מומחה לבעיות גמילה מאוניברסיטת בן-גוריון, מותח ביקורת חריפה על החלטת משרד הבריאות "המהווה עלבון לאזרחים במדינה הזו". לדבריו, "זה אובדן לא רק לצעירים בארץ אלא לדימוי של ישראל. כשיש לי אורחים מארה"ב אני לוקח אותם למג"ל. הם מהמתקדמים בעולם בתחומם".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מכיר בפעילותו הברוכה של מרכז מג"ל לנוער בירושלים. עם זאת, המשרד היה מחויב לצאת במכרז להפעלת מרכז גמילה לנוער, על פי חוק. לצערנו, למרות פניותינו החוזרות לעמותה המפעילה את המרכז, היא לא פעלה לתיקון הליקויים המבניים הנדרשים להסדרת הרישיון וכפי שמחויב במכרז, וזאת על אף הטיפול הטוב שניתן בו. הנושא יידון בעת הקרובה ברמה המשפטית".

במשרד גם דחו את הטענה לגבי הודעה מאוחרת על המכרז לאיגוד הירושלמי. לטענתם, "מנהלת האיגוד הירושלמי, קיבלה הודעה אישית על כך שעומד להתפרסם מכרז תוך ימים ספורים". עוד נמסר כי "רוב המטופלים שהופנו לקבלת טיפול במג"ל הגיעו בהפניית לשכות הרווחה, ומרכז אל-סם מכל רחבי הארץ. מניסיוננו, במלכישוע נמצאת הקהילה הטיפולית הגדולה בארץ בעבור בני נוער וצעירים והמרחק לא פוגע בבואם לטיפול".

בני נוער המטופלים במרכז, מנקים אותו לפני סיום פעילותו צילום: אמיל סלמן
מנהל המרכז בליפתא, משה קרוןצילום: אמיל סלמן

תגובות