המנקות השיגו הסכם, האוניברסיטה פנתה לחברת קבלן חדשה

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

לעצרת המנקות הגדולה בבאר שבע הגעתי במקרה. היה זה כשביקרתי בסורוקה את אבא שלי. משועמם, הלכתי לספרייה באוניברסיטת בן-גוריון ממול. רחבת האוניברסיטה, שבתוכה מפכה נחל מלאכותי, היתה מלאה מנקות רוסיות ואתיופיות שסיפרו בהתרגשות על האיגוד שהקימו וזכו למחיאות כף של סטודנטים. הזמנתי במהירות צלם משדרות וסיקרתי את שביתת האזהרה. זה היה רגע מחמם את הלב לראות את המנקות מניפות שלטים בעברית, קירילית ואמהרית, ודורשות את זכויותיהן. מבחינתי זו היתה יריית הפתיחה לאירועי הקיץ ברוטשילד.

יש הנוטים להתלהב ממבצעים צבאיים מפוארים, אבל הקרבות החשובים מתרחשים בשנים האחרונות בשדה התעסוקה. רובם מסתיימים בתבוסה. הניצחון של המנקות ביוני, ניצחון תקדימי בענף השחון והחבול הזה, כמו גם ההישג של חיפה כימיקלים השבוע לאחר חצי שנת שביתה, מרגשים מאוד. המנקות קיבלו את התנאים שביקשו וחתמו על הסכם קיבוצי שיעניק להם מעט ביטחון סוציאלי.

אבל הסוף היה רע. בספטמבר החליטה האוניברסיטה לבחור שלושה קבלנים חדשים וההסכם ההיסטורי הושלך לפח. שאלתי חבר שמתרגל באוניברסיטת בן-גוריון על הסיפור, והוא סיפר שהבין שמשהו רע קורה לפי המבטים העצובים של עובדת הניקיון במחלקה שלו. כשיורדים גראדים על הנגב מבקשים להפסיק להילחם על צדק חברתי, בבחינת "שקט, יורים". הכוונה היא "שקט, מנצלים".

האם אפשר לגמול את האקדמיה מעובדי הקבלן? עשו לנו לייק וספרו בפייסבוק

"22 שנה אני עובדת באוניברסיטה ללא איגוד והם עשו אתי מה שהם רצו", אומרת מירנה מירלשווילי, שנבחרה לוועד עובדות הניקיון. "לפני שנה התעוררנו מהשינה. אנחנו עובדות מאוד קשה, לא רק אלה שלמדו לתארים עובדים קשה. סיכמנו עם הקבלן על הסכם קיבוצי. פתאום האוניברסיטה הוציאה מכרז חדש, בלי ההסכם שלנו. אנחנו מרגישות מושפלות ומקופחות. 22 שנה דרך קבלן זה נשמע לך הגיוני?".

יש כאלה שלא מתלהבים מהשביתה הכללית.

"כל המנקות שמחות על השביתה. הלבורנטיות במחלקות עמדו לצדנו, גם הן חושבות שמגיע לנו העסקה ישירה. אני שמחה על השביתה. הגיע הזמן שמישהו יתמוך גם בעובדות ניקיון".

מה את מרגישה כלפי הנהלת האוניברסיטה?

"זוועה. הם לא בסדר בכלל. שיחשבו שגם אנחנו בני אדם. גם לנו מגיעים דברים נורמליים כמו כל בן אדם שמועסק ישירות".

"ההנהלה ראתה שכשעובדות הניקיון מאוגדות יש להן כוח", מסביר אסף בונדי מארגון "כוח לעובדים", שאיגד את המנקות. "היא הבינה שאם לא תעשה משהו מהר, זה יכול לעלות לה קצת כסף. אז אחרי השביתה, האוניברסיטה הוציאה מכרז למרות שלא היתה חייבת, בתנאים שהקבלנים הקודמים לא יכלו לעמוד בהם. נבחרו שלושה קבלנים חדשים, מה שהוביל לאיבוד ההישג האדיר הזה, של הסכם קיבוצי באוניברסיטה. הרגשתי חסר אונים. למדנו לקח שאין טעם להיאבק מול הקבלנים עצמם. אין אופציה אחרת מלבד להשבית את המשק ולשבות מול המעסיקים הציבוריים".

תגובת דוד ברקת, מנכ"ל אוניברסיטת בן-גוריון, מפתיעה: "מגיעות לנו מחמאות. אנחנו חריגים בנוף. עשינו הרבה כדי לשפר את מצב עובדי הניקיון. המנקות ירוויחו לפחות 5% מעל שכר המינימום. עשינו את המקסימום".

אבל שברתם להם את ההסכם הקיבוצי?

"זה לא רלוונטי, לא שייך, היינו חייבים לצאת למכרז".

לרגל השביתה, עובדות הניקיון והמאבטחים באוניברסיטה יובילו את המצעד הבאר-שבעי היום, שיגיע לקריית הממשלה.

אוניברסיטת בן גוריון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ