תמונות נשים הוסרו גם מכרזות של כרטיס אדי

לאדי הגיעה דרישה להסיר תמונות נשים ממודעות שעמדו להתפרסם. דוברת אדי: קיבלנו התרעה כי אם לא נחליף את התמונות, יש סכנה שישרפו את האוטובוסים

כתבי הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי הארץ

בירושלים נמשך המאבק נגד הדרת נשים מהמרחב הציבורי. אתמול תלו פעילי תנועת "ירושלמים" 140 כרזות שבהן מצולמות נשים עם הכיתוב: "מחזירים נשים לשלטי החוצות בירושלים". המודעות נתלו בכל רחבי העיר ובמיוחד במרכזה כחלק מהמאבק נגד הצנזורה של המפרסמים בבירה, שנמנעים כמעט לחלוטין מפרסום נשים. המודעות מצטרפות למאה שלטי מרפסות דומים שנתלו ברחבי העיר עם תמונות נשים שהתנדבו להצטלם.

לאחרונה נחתכו בין השאר מודעות של חברת הוניגמן כדי להעלים את דמותה של הדוגמנית סנדי בר ומודעות נוספות שונו בשל חשש מתגובת הציבור החרדי.

עוד מודעות שמהן הוסרו תמונות נשים לאחרונה הן של עמותת אדי. בימים האחרונים מתקבלות במרכז הלאומי להשתלות תגובות נזעמות בעקבות החלטה על הסרת תצלומי נשים מכרזת פרסומת לעידוד חתימה על כרטיס תורם האיברים של העמותה. בתחילת השבוע שעבר עלה מרכז ההשתלות בקמפיין חדש באמצעי התקשורת, המגובה בכרזות רחוב על גבי אוטובוסים, לעידוד חתימה על כרטיסי התורם. מרכז ההשתלות מיידע בקמפיין על סעיף הקדימות בחוק ההשתלות, המאפשר קדימות מיידית בתורי ההמתנה להשתלות לכל תושב ישראל שיחתום על כרטיס אדי עד 31 בדצמבר.

הפרסומת של עמותת אדי עם תצלומי גברים בלבד

במסגרת הקמפיין הוכנה כרזה אחידה לתלייה על אוטובוסים ברחבי הארץ, שבה מוצגים פנים של גברים ונשים המחזיקים כרטיס אדי, לצד הכיתוב "קדימות בתור להשתלות". ואולם, בשבוע שעבר פנתה למרכז ההשתלות חברת "כנען פרסום ושיווק בתנועה", הזכיינית מטעם חברות האוטובוסים לפרסום מודעות, וביקשה להסיר מהכרזות שיודבקו על גבי אוטובוסים הנוסעים בירושלים ובני ברק את תמונות הנשים ולהציג תמונות של גברים בלבד. לדברי דבורה שרר, דוברת המרכז הלאומי להשתלות, "התמונות שהוצגו על גבי הכרזה הציגו נשים בלבד, ללא כתפיים חשופות או מראה פרובוקטיבי כלשהו, אולם קיבלנו התרעה כי אם לא נחליף את התמונות, יש סכנה שישרפו את האוטובוסים".

בעקבות תופעה זו ונוספות, כגון הפרדת נשים באוטובוסים והתנגדות חיילים דתיים לשמיעת חיילות שרות בטקסים, התבטאו אתמול יושבות ראש מפלגות קדימה והעבודה, ציפי לבני ושלי יחימוביץ', נגד הדרת הנשים מהמרחב הציבורי בכנס שקיימה שדולת הכנסת לשוויון אזרחי ופלורליזם, בראשות ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ.

ציפי לבני אמרה כי "יש פה תהליך שמשליך על כל החברה. זאת פגיעה שאיננה רק בנשים אלא משנה את מדינת ישראל. בעיני זו לא יהדות. יש פה מאבק על אופייה של המדינה. צריך לכבד את האחר אבל לומר די למה שקורה כיום בצבא, באוטובוסים וברחובות ירושלים".

דן אבן, אופיר בר-זהר וניר חסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ