אחרי 36 שנה: עיריית מעלה אדומים תכיר בחוקי העבודה הישראליים

עובדי העירייה הפלסטינים יקבלו לראשונה זכויות סוציאליות לפי החוק הישראלי, כולל פיצוי של 1.5 מיליון שקלים על הפרשי שכר מן העבר

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

עיריית מעלה אדומים הגיעה בשבוע שעבר להסכם חדש ותקדימי עם עובדיה הפלסטינים, ולפיו היא תכיר בזכויותיהם לפי חוקי העבודה הישראליים. זאת לאחר 36 שנה שבהן הסדיר חוק העבודה הירדני מ-1965 את יחסי העבודה בהתנחלות, בשל הטיעון המשפטי של הרשות המקומית ולפיו בשטחים חל חוק זה.

ההסכם נחשב לתקדימי, מכיוון שהוא מתייחס לראשונה לתנאי ההעסקה השוטפים של העובדים הפלסטינים ולהשוואתם לתנאי העובדים הישראלים. במסגרתו קיבלה על עצמה עיריית מעלה אדומים את האחריות להעסיק את העובדים לפי הדין הישראלי, ולהחיל עליהם את ההסכמים הקיבוציים התקפים לגבי עובדי הרשויות המקומיות בכל הארץ. משמעות הדבר היא שמעתה הם יזכו בזכויות סוציאליות שלא ניתנו להם עד כה. נוסף על כך, העירייה תשלם לעובדים סכום של 1.5 מיליון שקלים, בעבור הפרשי השכר ושכר טרחת עורך דין.

לפני למעלה משנתיים הגישו כ-60 מעובדי העירייה, פלסטינים בני השבט הבדואי ג'האלין, המתגוררים סמוך למעלה אדומים, תביעה לבית הדין לעבודה בדרישה להעסיק אותם על פי חוקי העבודה הישראליים. בעקבות התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד שלמה לקר, החל הליך גישור בין הצדדים, על ידי השופטת בדימוס דינה אפרתי.

עובד עיריית מעלה אדומיםצילום: אמיל סלמן / ג'יני

המעסיקים, בהם הרשויות המקומיות בשטחים, נהנים מהלקונה המשפטית המאפשרת העסקת עובדים זרים בזול וללא פיקוח. כך, במשך עשרות שנים הועסקו העובדים, בדומה לרוב הפלסטינים המועסקים בהתנחלויות, ללא תנאים סוציאליים, הסדרי פנסיה או פיקוח על תנאי תעסוקתם, כפי שמחייב החוק בתוך שטח ישראל. עם זאת, ברוב המקרים העובדים הפלסטינים לא נהנו מהשיפורים שחלו בחוק הירדני מאז 1965.

ב-2007 קבעו שבעת שופטי בג"ץ, בעקבות עתירה של קבוצת עובדים מגבעת זאב, כי על הרשות המקומית לשלם להם פיצויים על פי חוקי התעסוקה הישראליים. "עדיין נשאלת השאלה מדוע נדרשו הליכי משפט ממושכים כדי להביא לתוצאה המתבקשת מהלכת בג"ץ בהרכב מורחב שניתנה עוד באוקטובר 2007?", תהה עו"ד לקר, "מדוע טענה העירייה בבית המשפט עד לאחרונה כי יש להמשיך ולהחיל על התובעים את הדין הירדני?".

מנכ"ל העירייה, אלי הר ניר, אמר בתגובה כי עיריית מעלה אדומים תהיה המעסיק הראשון במדינה שתעבוד אצלו קבוצה כה גדולה של פלסטינים על פי החוק הישראלי. "המצב שנוצר הוא לא קל, ויש לזה משמעויות תקציביות כבדות מבחינתנו", הודה הר ניר, "היה לנו הסכם עם העובדים מ-2005 שאימץ את החוק הירדני. ההסכם שריר וקיים, ואושר על ידי בית המשפט, אבל הנסיבות הובילו לכך שהוגשה תביעה חדשה. למדנו את הפרטים שלה והסכמנו, בהמלצת השופט, להליך הגישור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ