האוצר מציע לשפר את שכרם של עובדי הקבלן

השביתה אתמול נמשכה 4 שעות בלבד בעקבות התערבות בית הדין לעבודה ושיתקה לזמן קצר את נתב"ג והתחבורה הציבורית. המו"מ יתחדש הבוקר

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

המשא ומתן על מעמדם של עובדי הקבלן בישראל יתחדש הבוקר בבית ההסתדרות בתל אביב, בפגישה שיקיימו שר האוצר יובל שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עופר עיני. הפגישה בין השניים מתקיימת לאחר שביתה קצרה שקיימה אתמול ההסתדרות במשק, שלפי הוראת בית הדין הארצי לעבודה נמשכה עד 10:00 בלבד. השביתה שיתקה לזמן קצר את משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, ההמראות מנתב"ג, קווי הרכבת, החברות הממשלתיות, לשכות העבודה, מזכירויות האוניברסיטאות וכן את הבנקים והבורסה, שפתחה את יום המסחר רק ב-11:00.

בית הדין לעבודה הוציא את ההודעה בדבר צו המניעה המגביל את השביתה רק לאחר שנכנסה לתוקפה בשעה 6:00, וקבע כי ההסתדרות והאוצר יצטרכו להמשיך בדיוניהם ולדווח לו על התקדמותם ביום חמישי. שטייניץ ועיני ינסו להתגבר על המחלוקת העיקרית ביניהם: דרישת ההסתדרות להעביר את כל עובדי הקבלן, או לפחות את רובם, למעמד של עובדים מן המניין, וזאת לנוכח שכרם ותנאי העסקתם הירודים.

במשרד האוצר מתנגדים לדרישת ההסתדרות, פרט להעברת כמה אלפי עובדים, המועסקים בעיקר במערכת הבריאות באמצעות קרנות מחקר, למעמד של עובדים מן המניין. עם זאת, האוצר מוכן לשפר את שכרם של עובדי הקבלן, לתקצב את אכיפת חוקי העבודה על עובדי הקבלן, ולהחמיר את הענישה על מעסיקים המפרים את זכויות העובדים.

על אף הסיום המוקדם של השביתה, באולם הנוסעים בטרמינל 3 שבנמל התעופה בן גוריון המשיכו להתגודד במשך שעות נוסעים שלא ידעו על דחיית טיסותיהם. חברות התעופה הקדימו טיסות כדי שימריאו לפני תחילת השביתה, אך למרות זאת נוצרו תורי נוסעים ארוכים. "רק כשהגעתי לנתב"ג נודע לי על העיכוב", התרעמה צופית אבי מבאר שבע, "בחברת התעופה ידעו מראש על דחיית מועד ההמראה. ניתן היה ליידע אותנו ולעצור אותנו עוד בבית". עובדי הקבלן המועסקים בנתב"ג בירכו על השביתה, אולם סיפרו כי הופיעו לעבודה בכל זאת מחשש לאבד את פרנסתם. "אמרנו למנהל שמגיע לנו לשבות", סיפרה איתאי גושן (37) פועלת ניקיון המועסקת בשדה התעופה, "אבל הוא לא הרשה לנו ואמר שמי שישבות ילך הביתה. אנחנו כ-38 אנשים שעובדים במשך שעות רבות. מגיע לנו שישלמו לנו טוב".

בשל השביתה נרשמה אתמול תנועת נוסעים דלילה בתחנת רכבת מרכז, ורציפי הרכבת נותרו ריקים. בין הבודדים שבאו לתחנת הרכבת היה עמרם בנג'יו, סטודנט מצרפת, שלומד הנדסה כימית בטכניון. הוא סיפר כי בא לתחנה ב-7:45 בבוקר ורק אז שמע לראשונה על השביתה. "יש לי כמה שעות להמתין עד שהרכבות יתחילו שוב", סיפר, "אין לי ברירה. לא אשלם על מונית לחיפה. אני מפספס את ההרצאה ב-10:00 אבל אין טעם להתעצבן".

הלימודים באוניברסיטאות ובמכללות החלו בשעה 10:00 בבוקר, למעט הטכניון והאוניברסיטה הפתוחה, שבהם התקיים יום הלימודים כסדרו. הסטודנטים במכללת תל חי אף הקימו מיצג המדמה שוק עבדים, בו נערכה "מכירה פומבית" של עובדי ניקיון ואבטחה, המועסקים כעובדי קבלן, לכל הממעיט במחיר.

על אף שבטכניון לא התקיימה שביתה, בשעות הבוקר נערכה מול שערי המוסד הפגנת סטודנטים, בדרישה להעסקה ישירה של עובדי הקבלן בקמפוס ודאגה לזכויות הסוציאליות, שלהן הם זכאים לפי חוק. המשתתפים תמהו מדוע יתר הסטודנטים, לרבות האגודה, לא הביעו סולידריות עמם. דובר אגודת הסטודנטים בטכניון, תמיר מנסור, מסר בתגובה כי "כאגודה החלטנו לא להשבית את הלימודים. נושא עובדי הקבלן חשוב, אך משמעות ההכרזה על שביתה כללית במשק לא אומרת שגם אנחנו צריכים לשבות. שביתה היא צעד קיצוני ומרחיק לכת".

השתתפו בהכנת הכתבה: זוהר בלומנקרנץ, רויטל בלומנפלד, רויטל חובל ואילן ליאור

טרמינל 3 בנתב"ג, אתמול בבוקר. עובדי הקבלן במקום ביקשו לשבות, אך הופיעו לעבודה מחשש שיפוטרוצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ