ניצחון לרבנות הראשית: מיזם החתונות של "צהר" ייסגר

לטענת רבני הארגון, בעזרתו מתחתנים עשרות אלפים מדי שנה בטקס אורתודוקסי אלטרנטיבי המוכר על ידי המדינה, הסגירה היא מעשה ידי השר מרגי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

ארגון רבני צהר הודיע על סגירת מיזם הנישואין שלו, שדרכו מתחתנים מדי שנה אלפי זוגות בטקסים אורתודוקסיים המוכרים בידי המדינה - זאת בעקבות עימות קשה עם השר לשירותי דת יעקב מרגי (ש"ס), המוכר כשר הדתות. השר, כך לפי הארגון, אילץ את צהר לסגור את פרויקט הדגל שלו באמצעות שלילת סמכויות שאיימו על כוחה הכלכלי והפוליטי של הרבנות הראשית לישראל.

מטרתו המוצהרת של ארגון רבני צהר היא לארגן טקסי נישואין לזוגות חילוניים שחשים רתיעה מהממסד הדתי המנוהל בידי חרדים. כלפי חוץ לפחות, בצהר ראו עצמם כשליחיה הידידותיים של הרבנות הראשית לישראל, מה גם שרבים מרבני צהר משמשים כרבני ערים ויישובים מטעם הרבנות.

ההודעה באה בעקבות החלטה של מרגי לשלול מצהר את האפשרות לרשום זוגות לנישואים, ולהנפיק להם תעודות נישואים, כפי שהדבר נעשה זה עשרות שנים בקהילות חרדיות.

בשנתיים האחרונות רשמה צהר את מרבית הזוגות שפנו אליה במשרדי הרבנות של היישוב שוהם ושל גוש עציון, שתי רשויות שבהן מכהנים רבנים המזוהים עם הארגון. מרגי אמר כי סיכל את כוונת צהר להקים ברשויות אלו "מיני רבנות" שתשיא אלפי זוגות בשנה ללא פיקוח וגם במקרים שבהם הרבנים אינם מוסמכים לערוך טקסי קידושין על ידי הרבנות הראשית לישראל.

ככלל, רישום נישואים בישראל הוא אזורי: הרישום לקראת החתונה עצמה חייב להיעשות במועצה הדתית במקום מגוריו של אחד מבני הזוג. אבל יש יוצאים מהכלל, ואלו הם הבד"צים (בתי דין צדק) החרדיים שאינם כפופים לחוק במדינה, אבל מוכרים על ידה ורושמים לנישואים אלפי זוגות בשנה גם מחוץ לאזורי המגורים של בני הזוג. הרבנות סומכת את ידיה על רישום הנישואים בבד"צים ומאשררת אוטומטית את תעודות הנישואים שהם מנפיקים.

יערית ורונן מתנה שנישאו עם רבני צהרצילום: רונן מתנה

  בשנתיים האחרונות, הרבנות ומשרד הדתות הניחו גם לצהר לעבוד בשיטה דומה בשוהם ובגוש עציון, ואיפשרו לארגון להנפיק תעודות נישואין, עד שמרגי החליט לאחרונה לשים לכך סוף. היקף החתונות של צהר עומד על כ-3,000 בשנה, כך על פי משרד הדתות.

  מנכ"ל הארגון הרב ד"ר משה בארי אמר ל"הארץ", כי הארגון מתחייב לדאוג להנפקת תעודות נישואין למאות הזוגות שכבר התחתנו דרך הארגון אך לא קיבלו את המסמכים הרשמיים, וזאת על אף שהמשרד לשירותי דת מסרב לפי שעה לספק את התעודות. לדבריו, גם זוגות שנרשמו לנישואין אבל טרם התחתנו יזכו בטיפול דומה. באשר לזוגות שנרשמו באתר האינטרנט של הארגון אבל עדיין לא נפגשו עם רב מטעמו - אלה ייאלצו לדברי הרב בארי למצוא דרך אחרת להתחתן. "היום עשיתי שיחות טלפון לזוגות שכבר נרשמו ואנחנו נאלצים לבטל איתם. רובם אמרו לי ‘לא נורא, ניסע להתחתן בקפריסין". לדבריו, שזכו לתגובה מלגלגת במשרד הדתות, חתונה אורתודוקסית שלא דרך צהר היא לא אופציה מבחינת הזוגות הללו.

  העימות בין צהר לרבנות הראשית ומשרד הדתות החל כבר לפני שש-שבע שנים, כשבהדרגה הוצרו צעדי הארגון. כך למשל, נקבע כי מרביתם של 600 הרבנים האורתודוקסים השייכים למיזם הנישואין של צהר אינם כשירים לערוך חופות כלל, או רשאים לערוך אותן רק לציבור מצומצם שהם קשורים אליו בתפקידיהם כרבנים או ראשי ישיבות. בארגון אומרים, כי הרבנות והמשרד חוששים מהפיכתם לבלתי רלוונטיים עבור האוכלוסייה החילונית בישראל, וגם מוטרדים מאובדן ההכנסות.

  "מעורבים דברים כל כך מלוכלכים, שקשה לתאר", אומר הרב בארי. "בשביל בצע כסף ובשביל להילחם בציונות, משרד הדתות מוכן לשלוח יהודים להתחתן בקפריסין במקום על פי ההלכה". יועץ השר מרגי, ניסים אלקסלסי, אמר ל"הארץ" כי "צהר דורשים מהשר לעבור על החוק, שאומר שאתה יכול לפתוח תיק נישואים רק כאשר אחד מבני הזוג הוא תושב המקום". לדבריו, הארגון דחה הצעות שהוצעו לו, להסכים לרישום הזוגות דרך המועצות הדתיות הקיימות (דבר שישלול למעשה את האוטונומיה של רבני צהר). באשר לאפליית הבד"צים החרדיים לטובה ציין אלקסלסי כי בד"ץ העדה החרדית מוכר עוד לפני קום המדינה, וטען כי כל יתר הבד"צים עובדים בחסותן של מועצות דתיות של הרבנות הממלכתית. "הצענו לצוהר הצעות, והם איימו עלינו. עכשיו הם החליטו לצאת במלחמה, הם יכולים לעשות מה שהם רוצים. אנחנו לא נתקפל בשום אופן", אמר.

  אור ואנה מרחובות נרשמו לצהר לפני כארבעה חודשים. לטענתם, "בחרנו בצהר במיוחד כדי להימנע מקשיים. אנה עברה תהליך גיור וחשבנו שיהיה יותר קל. חשבנו שנוכל להימנע מכל העניין הזה של הנישואים ברבנות. אני מקווה שיהיה בסדר ושהתהליך שלנו לא ייעצר. כל היחס של הארגון היה אישי, ענו על כל שאלה שלנו והיו מאוד זמינים".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ