דויד גרוסמן מתגייס למען מרכז הגמילה לנוער בליפתא

המוסד שייסגר שימש לסופר השראה בכתיבת הרומן "מישהו לרוץ איתו": "זוהי דוגמה לאופן שבו המדינה אינה מבינה את חובתה"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הסופר דויד גרוסמן תוקף בחריפות את החלטת משרד הבריאות לסגור את מרכז הגמילה לנוער (מג"ל) שבליפתא. "היחס של המדינה למוסד הזה הוא שערורייה", הוא אומר.

לגרוסמן יחסים ארוכי שנים עם המוסד. הוא מכיר את מג"ל מיום היווסדו בתחילת שנות ה-90, והמקום ובני הנוער שבו שימשו השראה בכתיבת הרומן "מישהו לרוץ איתו". לפני כשנתיים וחצי שהה גרוסמן במרכז הגמילה במשך יממה, כדי לכתוב על החוויה לגיליון "הארץ של הסופרים".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי עד סוף החודש ייסגר מרכז הגמילה שטיפל בעשור האחרון במאות בני נוער וצעירים, וזוכה להערכה מקצועית גבוהה. הסיבה לסגירה היא החלטת משרד הבריאות לאחד את שני מרכזי הגמילה לבני נוער תחת קורת גג אחת במלכישוע שבגלבוע. שלשום הגיש האיגוד הירושלמי למאבק בסמים, עמותה המפעילה את מג"ל, עתירה מנהלית נגד הסגירה.

גרוסמן במרכז הגמילה, שלשום. "במקום להבין שהמדינה היא כלי להקל על חייו של האזרח ולהגן עליו, היא פשוט פורטת את כולנו למטבעות"צילום: אלכס ליבק

"המקום הוא מופת של גישה אנושית וטיפולית עם הישגים יוצאי דופן", אומר גרוסמן, "הוא מציל חיים ונותן תקווה למאות בני נוער, שבלי המקום הזה ובלי אופן הטיפול הזה היו נידונים לגורל המר ביותר. בעיניי זה דבר מקומם ביותר, לראות איך מקום כזה - שמשלב אידיאליזם וגישה מעשית, שמכוון אל בני הנוער האלו, הסובלים והאבודים - נמדד על ידי המדינה דרך המשקפיים הצרים של התקציב". לדבריו, "זו דוגמה לאופן שבו המדינה אינה מבינה את חובתה כלפי האזרח. במקום להבין שהמדינה היא כלי להקל על חייו של האזרח ולהגן עליו, היא פשוט פורטת את כולנו למטבעות. זה מקרה מובהק של מה שהמחאה החברתית מדברת עליו, על חוסר ההבנה העמוק של משרדי הממשלה מה הם בעצם אמורים לעשות, למען מה בחרנו בהם". עוד אומר גרוסמן, כי "גם מהבחינה הכלכלית יש פה עיוות בלתי נתפס, הרי הסכום הקטן שעולה למדינה לשקם נער או נערה במג"ל הוא בטל בשישים לעומת מה שיעלה למדינה אם הנער הזה יסתובב ברחובות ויידרדר לפשע, עם כל ההשלכות שיש לכך".

גם בעיריית ירושלים, ששולטת באיגוד הירושלמי המפעיל את מג"ל ומממנת חלקית את המאבק המשפטי נגד הסגירה, תקפו את החלטת משרד הבריאות. "העירייה רואה בחומרה רבה את החלטת משרד הבריאות לסגור את מג"ל צעיר. סגירת המרכז והעברת הפעילות לצפון הארץ מהווה פגיעה קשה בנגישות תושבים ממרכז ומדרום הארץ לשירות חשוב זה. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במוסד הזוכה להערכה מקצועית מקיר אל קיר ונהנה מאחוזי הצלחה מרשימים של המערך הטיפולי והשיקומי במרכז. נוסף על כך, סגירת המרכז תביא לפיטוריהם של 17 אנשי מקצוע ותיקים ומסורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ