חברות הביטוח מרוויחות הון על חשבון העובדים הזרים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החברות המספקות ביטוח רפואי לעובדים זרים בישראל צברו בשנת 2010 רווח של 62 מיליון שקלים - יותר מ-40% מסכום הפרמיות, 140 מיליון שקלים. כך עולה מדו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שנדון אתמול בוועדה לפתרון בעיית העובדים הזרים. יו"ר הוועדה, ח"כ ניצן הורוביץ, קרא להעביר את הביטוח הרפואי של העובדים הזרים לקופות החולים, ואף זכה לתמיכת ההסתדרות הרפואית למהלך.

מחישוב שערך ארגון "רופאים לזכויות אדם" עולה, כי אם יועברו ביטוחי הבריאות לקופת החולים ייהנה הציבור מרווח של כ-50 מיליון שקלים.

על המעסיקים בישראל חלה חובה לבטח את העובדים הזרים בביטוח רפואי, שכיום ניתן רק בחברות פרטיות. על פי הדו"ח, אשתקד קיבלו חברות הביטוח פרמיות בסכום כולל של כ-140 מיליון שקלים ממעסיקי העובדים הזרים, בעוד שהיקף התביעות מחברות הביטוח הגיע רק לכמחצית הסכום - 78 מיליון שקלים. עוד עולה מהדו"ח כי סך העמלות שגובות חברות הביטוח מביטוחי בריאות לעובדים זרים גבוה בכ-30% משיעור העמלות המקובל בענף הביטוח.

עובדים זרים במרפאה ביפו. למצולמים אין קשר לנאמר בידיעהצילום: ניר כפרי

בדיון הסבירו ארגוני זכויות אדם כי היקף הרווחים הגדול נובע מכך שאוכלוסיית העובדים הזרים צעירה ובריאה יחסית, ועל כן כמעט והם לא נזקקים לשירותי בריאות. עוד הוסבר כי כאשר העובדים נזקקים לטיפול, הם נתקלים בקשיים ובבעיות בחברות הביטוח, בהם קשיי שפה, בירוקרטיה ועוד.

"זהו מצב בלתי נסבל שפוגע בכולם: בעובדים הזרים, במעסיקים, בקופות החולים, ובאוצר המדינה", אומר הורוביץ, "יש לבטל את הסדרי הביטוח הפרטיים הנוכחיים שפוגעים הן באיכות הטיפול הניתן לזרים עצמם, והן במערכת הבריאות הציבורית. העברת הביטוח הרפואי של עובדים זרים לקופות החולים תועיל גם מבחינה כלכלית לקופות החולים ולאוצר המדינה, שכן היא תגדיל את הכנסת קופות החולים ותתרום תרומה משמעותית להפחתת החובות האבודים של בתי החולים בגין הטיפול בזרים".

בתגובה לדברים אמרו נציגי משרדי הבריאות, האוצר, והמשפטים, כי בשבועות הקרובים תסתיים עבודת הוועדה הבין-משרדית שבחנה את העניין, והמלצותיה יועברו לממשלה. בדיון הביעו נציגי קופות החולים ונציגי ההסתדרות הרפואית תמיכתם בהעברת הביטוחים הרפואיים לקופות החולים.

"כארגון רופאים הנאלץ לטפל ברבים מאלה שחברות הביטוח מזניחות, אנו מברכים על נכונותן של קופות החולים לממש את ייעודן כאחראיות על מתן טיפול רפואי, ועל תמיכת ההסתדרות הרפואית במהלך", אמרה שחר שוהם, מנהלת מחלקת מהגרים וחסרי מעמד בארגון רופאים לזכויות אדם. שוהם הוסיפה ואמרה כי "מהלך של העברת ביטוחי הבריאות של מהגרי העבודה לקופות החולים יאפשר לרופאים להעניק טיפול טוב יותר למטופליהם ולמעסיקים לדאוג לעובדיהם, ויגדיל בעשרות מיליונים את רווחי קופות החולים, רווחים שייטיבו עם הציבור כולו. המצב הקיים הוא מצב שבו כולם מפסידים - חוץ מחברות הביטוח הפרטיות. לא ייתכן שהדאגה לבריאותם של אנשים תהיה בידיהם של בעלי הון שירוויחו על חשבונם של כולנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ