רצועת שידור לנשים בלבד ברדיו החרדי

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

כשנתיים לאחר שעלתה תחנת הרדיו החרדית קול ברמה לאוויר - תוכל האשה הראשונה להשמיע את קולה במסגרת שידורי התחנה, זאת במשבצת שידור מצומצמת ביותר בימי ראשון בין השעות 7:00 ל-8:00 בבוקר. בדיון שנערך אתמול בכנסת בנושא, בוועדה לקידום מעמד האשה, הציגה סגנית היועצת המשפטית של הרשות השנייה, הילה ויצמן-ויס, את ההסדר בין הרשות לתחנה, שלפיו בשעה זו יוכלו נשים להשמיע את קולן בשידור. הובהר בין השאר כי אם נשות ציבור כיו"ר האופוזיציה ציפי לבני, יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' או יו"ר הוועדה ציפי חוטובלי ירצו להתראיין בנושא אקטואלי, יש להשמיע את קולן בשידור חי. לדברי ויצמן-ויס מדובר בהנחיות שניתנו באוקטובר והרשות תוודא ביצוען. עוד הוסיפה כי "כרגולטור איננו מנסים לכפות משהו שיהפוך את התחנה ללא רלוונטית לציבור מאזיניה".

קול ברמה הוקמה ב-2009 לאחר תקופה ארוכה שבה האזין הציבור החרדי לתחנות פיראטיות. מאז הקמתה התחנה אוסרת באופן גורף על העלאת נשים לשידור, גם כאשר מדובר בנשות ציבור או פוליטיקאיות. כשמדובר בתוכניות המיועדות לילדים, ילדים מורשים לעלות לשידור ואילו ילדות מתבקשות לשלוח פקס למערכת. כל שדרני התחנה הם גברים.

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ אורי אורבך, אמר כי "זוהי יהדות חדשה. אין לאף אחד זכות לנקוט אפליה בוטה. הרשות השנייה יודעת כבר שנה על האפליה הזו, אבל אומרים שם ‘זה עסק של חרדים, לא מעניין אף אחד'. אני מזהיר - אפליה בוטה כזו מחלחלת מהר והופכת להרגל".

חברת הכנסת ציפי חוטובלי מחתה על הזמן הארוך שלקח לרשות לטפל בנושא: "ממה הם כל כך מפחדים? אז המאזינים יילכו לגל"צ ויגלו שגם שם יש נשים, ואז יעברו ל'רדיו קול חי' ויגלו שגם שם יש נשים, ואז יצאו לרחוב ויגלו שגם שם יש נשים, ואז יברחו הביתה ויגלו שאמא שלהם והבת שלהם הן נשים".

מנהל התוכן של התחנה, אבי מימרן, טען כי לא מדובר בפגיעה בכבודן של נשים. לדבריו, "כל כבודה בת מלך פנימה. זכותה של אשה לבחור להאזין או לדבר באחת מ-17 תחנות רדיו אזוריות ועוד חמש ממלכתיות. יש תחנה אחת שעושה צדק עם 300 אלף בתי אב שלא רוצים לשמוע נשים בשידור". עוד הוסיף כי "אם היינו תחנה שמפלה נשים, הן היו בורחות מהתחנה". בעבר טענה התחנה כי במקרה של שידור קול אשה יותר ממחצית המאזינים יעזבו את התחנה. בסיום הדיון הוסכם כי בעוד חודשיים תדווח הרשות השנייה לוועדה על המשך הטיפול בנושא.

תגיות:

תגובות