עובדי פרי גליל ישביתו את המפעל במחאה על פיטורי חבריהם

חודשיים לאחר שסוכם על הקפאת הפיטורים, הודיעו בעלי המפעל כי יפטרו השבוע 50 עובדים. חברת ועד העובדים: מדובר בהחלטה שרירותית

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

עובדי מפעל "פרי גליל" שבחצור הגלילית החליטו להשבית את העבודה, החל מהיום (שני) אחר-הצהריים, בתגובה לפיטורי 15 מחבריהם. בימים הקרובים צפויים פיטוריהם של 15 עובדים נוספים, ולאחר מכן יפוטרו עוד 20 עובדים.

אתמול נקראו 15 המפוטרים הראשונים למשרדי ההנהלה, שם הוגשו להם מכתבי הפיטורים, אותם קרעו המפוטרים ברחבת המפעל, לעיני חבריהם.

לפני כשנתיים וחצי נקלע מפעל "פרי גליל" לקשיים וכמעט ונסגר, אולם לבסוף נקנה על ידי אנשי העסקים זכי שלום ומוטי קופפרלי, בעלי רשת המרכולים "חצי חינם".

עם קניית המפעל שילמו הבעלים החדשים חובות עבר בגובה 17 מיליון שקלים לפועלים וכן חוב של 27 מיליון שקלים לחקלאים המספקים תוצרתם למפעל. במקביל קלטו עוד 140 עובדים והגדילו את מצבת כוח האדם ל-280 עובדים, מהם כ-200 קבועים. בנוסף, הושקעו במפעל כ-87 מיליון שקלים בהקמת קווי ייצור חדשים למרקים, חמוצים ושימורי טונה, ושיפוצי הקווים הישנים.

עם זאת, לטענת הבעלים החדשים, לאחר שהצילו את המפעל מסגירה הם לא זכו לתמיכה שהובטחה להם ממרכז ההשקעות, תמיכה שהיתה אמורה לעמוד על 24% מההשקעה. כמו כן מחיר המים שעלה, קנס בגובה 750 אלף שקלים על בניית חומה ללא היתר והוצאות נוספות גרמו לבעלים ל"תחושה שמנסים לסחוט אותם כמה שיותר", לדברי אחד העובדים במקום.

עובדי מפעל "פרי גליל". ישביתו את המפעל במחאה על הפיטורים הצפויםצילום: קמינסקי ירון

בחודש יולי האחרון כבר הודיעו בעלי המפעל על פיטורי 58 עובדים, ובעקבות כך נעשו ניסיונות להעניק למפעל מענקים עבור ההשקעות שבוצעו עם רכישת המפעל. ניסיונות אלה הביאו בזמנו להקפאת הפיטורים, אולם המענקים לא אושרו לבסוף, האיום בפיטורים חודש.

יצחק עמר, בן 53, נשוי ואב לשבעה, הוא אחד מהעובדים שקיבלו את מכתבי הפיטורים. עמר עבד בעבר במפעל ונקלט שוב לפני קרוב לשנתיים, כפועל ייצור המשתכר שכר מינימום. "זה נפל עלי כרעם ביום בהיר", אמר השבוע עמר ל"הארץ". "לא היינו מוכנים לכך. אני בהלם, לא יודע מה אני אעשה. אני לא אלך לפרוץ לבתים, אבל לא יודע עדיין איך אביא לחם הביתה. יש לי שבעה ילדים, חלק משרתים בצבא. הם הודיעו לי שלא ישארו בחצור, כי אין פה עתיד. אני מקווה שיהיו להם חיים טובים משלי".

לדבריו "בעלי הבית החדשים נתנו לחצור תקווה שהמפעל עולה על דרך חדשה, אבל למעשה עבדנו כאן כל הזמן שאקדח הפיטורים מוצמד לנו לרקה. אלו לא חיים נורמליים".

לדברי אורה מתן-תורה, חברת ועד העובדים במפעל, "אנחנו לא מקבלים את הליך הפיטורים. צעדי ההנהלה לא ברורים לנו. מדובר בהחלטה שרירותית ללא כל היגיון. קשה להבין כיצד נקבעה רשימת המפוטרים, שרובם המכריע עובדים טובים ומסורים".

לדבריה לא נוהל כל משא ומתן עם העובדים. עוד היא ציינה כי ההנהלה מעסיקה לאחרונה במפעל עובדי קבלן. "עולה השאלה אם ישנה כוונה להביא עוד עובדי קבלן שימלאו את מקומם של המפוטרים. נלחם למען החברים שלנו ונשתדל למנוע את פיטוריהם, או לכל הפחות לצמצם את מספר המפוטרים".

מתן תורה הזכירה כי רק בשבוע שעבר ביקר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בחצור-הגלילית והוענק לו תואר יקיר המועצה. "נתניהו הכריז שיהפוך אותנו לעיר, אבל ההכרזה הזאת תלושה מהמציאות. איך נהפוך לעיר אם אין כאן פרנסה וכל הצעירים בורחים? הרי לשם הכרזתנו כעיר צריכים פה יותר תושבים, לא פחות תושבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ