בעקבות הביקורת: מרכז הגמילה בליפתא לא ייסגר

המרכז, ששיעור ההצלחה שלו בגמילת צעירים גבוה במיוחד, אמור היה להיסגר בסוף החודש כי משרד הבריאות קבע שהוא אינו עומד בתקנים

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

משרד הבריאות הודיע היום (שלישי) למנהלי מרכז הגמילה לנוער (מג"ל) שבליפתא, כי המרכז לא ייסגר. ההודעה הגיעה בעקבות סיור שערכו היום במקום מנכ"ל משרד הבריאות, ומנהל אגף בריאות הנפש במשרד. ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, ברך על ההחלטה.

המרכז בליפתא, שפועל מזה 20 שנה, אמור היה להיסגר בסוף החודש על אף ניסיונו הרב וההערכה לה הוא זוכה, בעקבות החלטת משרד הבריאות לאחד את כל מרכזי הגמילה לצעירים במרכז אחד, במלכישוע שבגלבוע. כל 17 עובדי המרכז קיבלו בימים האחרונים מכתבי פיטורים.

בשל הודעת הסגירה נמתחה ביקורת נוקבת על משרד הבריאות. הסופר דוד גרוסמן, שהמקום שימש השראה לספרו "מישהו לרוץ איתו", אמר ל"הארץ" כי "המקום הוא מופת של גישה אנושית וטיפולית עם הישגים יוצאי דופן. הוא מציל חיים ונותן תקווה למאות בני נוער, שבלי המקום הזה ובלי אופן הטיפול הזה היו נידונים לגורל המר ביותר. גרוסמן הוסיף כי "מקומם לראות איך מקום כזה - שמשלב אידיאליזם וגישה מעשית, שמכוון אל בני הנוער האלו, הסובלים והאבודים - נמדד על ידי המדינה דרך המשקפיים הצרים של התקציב".

מרכז הגמילה בליפתא. צילום: סלמן אמיל

עוד אומר גרוסמן, כי "גם מהבחינה הכלכלית יש פה עיוות בלתי נתפס, הרי הסכום הקטן שעולה למדינה לשקם נער או נערה במג"ל הוא בטל בשישים לעומת מה שיעלה למדינה אם הנער הזה יסתובב ברחובות ויידרדר לפשע, עם כל ההשלכות שיש לכך".

מרכז הגמילה בליפתא נמצא בבעלות האיגוד הירושלמי למאבק בסמים, עמותה בשליטת עיריית ירושלים. הוא פועל כ-20 שנים ובעשור האחרון מתמחה בטיפול בבני נוער. במשך השנים עברו במרכז מאות רבות של צעירים ושיעור ההצלחה נחשב לגבוה במיוחד - כחמישים אחוזים. המרכז הנמצא במלכישוע זכה במכרז משום שהמרכז בליפתא נפסל מסיבות הקשורות לאופי המבנה שבו הוא שוכן. זאת למרות שהניסיון של המרכז הירושלמי, המאכסן 16 נגמלים בכל מחזור ב-20 השנים האחרונות, רב בהרבה מזה של מלכישוע, שהוקם לפני שלוש שנים ומאכסן שבעה נגמלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ