בועת הדיור מתפוצצת? ירידה של 17% ברכישת יחידות דיור חדשות

עם זאת, לפי הלמ"ס הקבלנים לא ממהרים להוריד מחירים. אתמול הזהיר מנכ"ל משרד רוה"מ לשעבר כי ירידת מחירים תגרום "בעיה אדירה" לקבלנים

רם עוזרי
רנית נחום-הלוי
TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי
רנית נחום-הלוי
TheMarker

הקיפאון המאפיין את שוק הדיור בחודשים האחרונים מוצא את ביטויו בנתונים שמפרסם היום הלמ"ס. על פי הנתונים, בארבעת החודשים יוני-ספטמבר חלה ירידה של 17% בביקוש לדירות חדשות. זאת, בהשוואה לארבעת החודשים שקדמו להם. ביחס לתקופה המקבילה אשתקד חלה ירידה בשיעור דומה של 16%.

הירידה בביקוש לדירות, כך נראה, לא מלחיצה את הקבלנים והם לא ממהרים להוריד מחירים. כתוצאה מכך, מלאי הדירות החדשות בידי הקבלנים גדל באופן משמעותי. על פי נתוני הלמ"ס, נכון לסוף ספטמבר גדל מספר הדירות החדשות המוצעות למכירה בשוק ב-23%. אם בסוף ספטמבר 2010 עמד מלאי הדירות על מעט יותר מ-15 אלף דירות, הרי שנכון לסוף ספטמבר 2011 עומדות 18,470 דירות חדשות המחכות לקונים.

מחאת הדיור הצליחה? עשו לנו לייק והצטרפו לדיון בפייסבוק

"אם תהיה ירידת מחירים נראה שהקבלנים יכנסו לבעיה אדירה. הרבה קבלנים יצאו מהשוק - וזו מילה עדינה לכינוס נכסים", אמר אתמול מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, "בהיעדר אשראי והון לבנייה לא יהיה גל של בנייה, למרות שיהיה קרקע ולמרות שהמינהל ישווק. כאן נמצא הגל השני של העשייה של הממשלה. יש אמצעים עוקפי מערכת בנקאית לאפשר את ההון הנדרש במצבים כאלה, והמדינה צריכה לקחת את הסיכון. היא לא צריכה לתת לתנודתיות להרוס את האזרחים. אפשר לתת ערבויות בהיקף מסוים, שאינו שונה בהרבה מקרנות המעוף בשוק האג"ח, ושיאפשר למחירים לרדת בצורה מתונה".

בנייה חדשה בתל אביבצילום: וקנין עופר

עוד עולה מנתוני הלמ"ס, כי הביקוש לדירות חדשות שבכל זאת קיים בשוק ממשיך להתרכז באזור תל אביב. ירושלים, שנהנתה בעבר מביקוש גבוה, נהנית כעת מביקוש נמוך יותר. בינואר-ספטמבר 2011 נרשמה הכמות המבוקשת הגדולה ביותר של דירות חדשות בתל אביב (1,570 דירות חדשות). כ-35% מן הדירות המבוקשות היו במחוז המרכז וכ-7% בלבד במחוז ירושלים.

"קיימת מגמה לחנך את האזרחים לעבור לפריפריה, ואני חושב שלנסות לחנך זו טעות. הפריפריה זו סיסמה טובה ויפה, אבל צריכה לבוא כהצעה, לא כאילוץ. במקביל החליטה המדינה לפני כשנתיים להפסיק לתכנן באזור המרכז, כדי לעודד את האזרחים להגיע חלפריפריה. אבל אם אין נגישות למרכז וזמינות של תעסוקה, אז למה ללכת? צריך לבנות את התשתיות, התחבורה והתעסוקה", הוסיף אתמול גבאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ