אוני' בן גוריון הטילה סנקציות על מרצה סרבן

האוניברסיטה הודיעה לפרופ' עידן לנדו, שסירב להגיע לשירות המילואים מטעמי מצפון, כי תנכה ממשכורתו בשל "היעדרות ממחקר". לנדו: זו החלטה פוליטית

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

הנהלת אוניברסיטת בן-גוריון הטילה סנקציה כלכלית על פרופ' עידן לנדו מהחוג לספרויות זרות ובלשנות במוסד, על שנכלא למשך שבוע בשל סירוב להתייצב לשירות מילואים מטעמי מצפון. פרופ' לנדו הוא סרבן מילואים כבר 11 שנה, ונכלא בעבר כבר 3 פעמים בין השנים 2003-2011. בפעמים הקודמות לא נקט המוסד צעדים נגדו.

במאי האחרון נכלא פרופ' לנדו למשך שבוע, לאחר שסרב שוב להתייצב למילואים. עם שובו מהמאסר הוא העניק שיעורי השלמה, כשלטענתו הוא המשיך לבצע את מחקרו גם מתוך המאסר. ב-27 ביוני, ללא ידיעתו, החליטה ההנהלה על ניכוי מחצית ממשכורתו השבועית של לנדו בגין "היעדרות ממחקר". הנימוק הרשמי שניתן להחלטה היא ש"ביטוח לאומי אינו מפצה את המוסד על תקופת הכליאה".

"לא ברור כלל מדוע יש מקום לפיצוי כאשר אין שום ראיה לנזק", טוען לנדו במכתב שהפיץ לחברי הסגל הפקולטה למדעי הרוח והחברה. "האם המחקר שלי באמת ניזוק בגלל שבוע ששהיתי בכלא? הנחת היסוד המשפטית כאן היא שמחקר אפשר לבצע רק בנוכחות פיזית במשרדי האוניברסיטה. כל בר דעת יודע שאין זה כך. רבים וטובים אינם מגיעים למשרד יותר משלוש פעמים בשבוע. רבים אחרים מגיעים למוסד רק כדי ללמד, ואת המחקר מבצעים מהבית. לא בכדי מרצים באוניברסיטה לא מחתימים שעון נוכחות. על כן יש יותר משמץ של צביעות בטענה שעידן לנדו לא ביצע מחקר בשבוע שהיה בכלא (אף כי ביצעתי!), ולכן יש לנכות משכרו".

מה דעתכם על החלטת האוניברסיטה? בואו לדבר על זה בפייסבוק

לטענת לנדו, כפי שהובאה במכתב, ההחלטה מהווה "חציית קו אדום... אין לי דרך אחרת לראותה אלא כסנקציה כלכלית על רקע פוליטי". בהמשך הוא כותב כי "למען הסר ספק, אינני סבור שמעשה הסירוב שלי חוסה תחת החופש האקדמי... מי שהתבלבל כאן קשות זו האוניברסיטה, שהחליטה שעונש המאסר שגזר עלי הצבא איננו מספיק".

עם היוודע ההחלטה, הגיע פרופ' לנדו לפגישה בשבוע שעבר עם נשיאת המוסד, פרופ' רבקה כרמי. "פרופ' כרמי אמרה לי בפגישה: 'יש מחיר להחלטות שלך'. השבתי לה כי אכן יש מחיר, וכי כבר שילמתי אותו". לטענתו כרמי אמרה לו כי "האוניברסיטה לא צריכה לסבסד את האידאולוגיה שלך", והוסיפה "עלי להיות גאה על כך שניתנה לי ההזדמנות לשלם מחיר כפול על עמדותיי הפוליטיות".

"מדובר בהחלטה מטרידה ובלתי מוצדקת", כתבה פרופ' רות גביזון, כלת פרס ישראל בתחום המשפט, בהודעת תפוצה של מרצים בתחום מדעי החברה המוחים נגד המהלך. "עד כמה שאני יודעת, סירוב לשרת אינו רלוונטי לעשייה אקדמית. הפחתה ממשכורת אינה החלטה שבכוחה של הנהלה לקבל בלי הליך משפטי או משמעתי".

הסגל האקדמי תומך בלנדו

בעקבות החלטת האוניברסיטה שיגר ועד הסגל האקדמי מכתב לנשיאת האוניברסיטה ובו הוא מוחה בתוקף על ההחלטה. גם קבוצת חברי סגל שיגרה מכתב לנשיאה, בתביעה ל"ביטולה המוחלט של הסנקציה". חברי הסגל כותבים כי שמעו "בזעזוע" על ההחלטה, ומוסיפים כי "סנקציה אדמיניסטרטיבית זו התבצעה ללא הליכים משמעתיים כלשהם, ללא הקפדה בזכויות חבר הסגל, וללא מראית עין, ולו הקלושה ביותר, של משפט וצדק.

"השימוש ב'מחקר' על מנת לפגוע בחירויות הביטוי והמצפון של פרופ' לנדו הופך את עקרונותיה של האוניברסיטה בהפרדה בין מחקר ופוליטיקה ללעג ולקלס. מוטב לה להנהלת האוניברסיטה שתעמוד על עקרונותיה אלה ותימנע מלהפר אותם, אחרת יתקבלו דרישותיה בתחום זה מחברי הסגל בחוסר אמון מוחלט".

עוד נכתב בפניית חברי הסגל לפרופ' כרמי: "להזכירך, חופש הדעה והמצפון מעוגנים במסמכי היסוד של אוניברסיטת בן-גוריון... אם סבורה האוניברסיטה שפרופ' לנדו עבר עבירה משמעתית, עליה להעמידו לדין משמעתי. כל ענישה אחרת היא בלתי לגיטימית, מנוגדת לתקנון האקדמי ולעקרונות החופש הגלומים בו, ומנוגדת לקוד האתי של אוניברסיטת בן-גוריון".

בסיום מכתבו כותב לנדו עצמו כי  "אינני מרגיש עוד בן-בית במוסד הזה. אי לכך אעשה כמיטב יכולתי למצוא את מקומי במהרה במוסד אקדמי אחר, כזה שימשוך ידיו מפעילותי החוץ-אקדמית ויידע לתגמל אותי על ביצועיי כחוקר ומרצה, ועליהם בלבד".

מהאוניברסיטה נמסר בתגובה כי "לנדו לא עבר הליך משמעתי מאחר ומדובר בהחלטה מנהלתית של הנהלת האוניברסיטה לנכות משכרו את תקופת המחבוש שהוא ריצה בגין עבירה על החוק, תקופה שעבורה אין האוניברסיטה משופה על ידי המוסד לביטוח לאומי, אשר באופן סדיר משפה מעסיקים בגין ימי מילואים".

פרופ' לנדו סרב להגיב לכתבה ורק אמר כי "את דבריי הברורים הבעתי בכתב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ