אושר בטרומית: אבות טריים יצאו לחופשת לידה

על פי הצעת החוק של ח"כ אורי אריאל, אבות יוכלו לקחת 7-8 ימי חופש לאחר הלידה. "הגברים מופלים לרעה לאחר לידת ילדיהם", אמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), לפיה אבות יוכלו לצאת לחופשה לאחר שנשותיהם ילדו. החוק קובע כי לאחר לידת בת יצאו האבות לחופשה של שבוע, ולאחר לידת בן יתווסף לחופשה יום נוסף - לשם ברית המילה. לפי הנוסח שאושר היום, ימי החופשה ימומנו על חשבון ימי המחלה הצבורים לעובד, אולם על פי הסכמה בין ח"כ אריאל לבין משרד האוצר מקור המימון עשוי להשתנות.

בדיונים עם נציגי משרד האוצר סוכם כי הצעת החוק תקודם בהתאם לעקרונות הבאים: הצעת החוק תאפשר לעובד להיעדר מהעבודה בשל לידה של בת זוגו עד שמונה ימים בשנה, לאחר שעמד בכללים שקבע שר הרווחה לעניין הוכחת ההריון והלידה של בת הזוג. זאת, באמצעות ניצול ימי חופשה בתשלום, או באמצעות ניצול ימי חופשה שלא בתשלום או באמצעות ניצול ימי מחלה.

למעשה, לעובד ניתנת זכות לקחת חופשה ללא צורך בקבלת אישור מהמעביד. חלוקת המימון לימי החופשה עדיין נתונה בדיונים עם משרד האוצר, והיא תיקבע סופית לפני ההצבעה בוועדת העבודה של הכנסת. ככל הנראה הימים הללו יורכבו משלוש האפשרויות: ימי מחלה, ימי חופשה בתשלום וימי חופשה ללא תשלום. ההרכב המדויק ייקבע לפני הדיון בוועדת העבודה, הצפוי בעוד מספר שבועות.

אב טרי, שאולי יקבל "רגילה"

יש לציין שהאוצר, המייצג בעניין זה את אינטרס המעסיקים, מעדיף שהימים ייגרעו מתוך ימי החופשה הצבורים לעובד, שכן בצורה הזו לא ייכפו על המעסיקים ימי חופשה נוספים. אפשרות הביניים היא כי הימים יהיו ימי חופשה ללא תשלום.

ח״כ אורי אריאל אמר לאחר אישור החוק: ״הצעת החוק פועלת לשיוויון זכויות ומתקנת עוול שנעשה הפעם לגברים שהיו מופלים לאחר לידת ילדיהם. כעת גם האבות המתרגשים יוכלו לפנות את זמנם לסייע לנשותיהם לאחר הלידה ולהתכונן לקראת כניסת העולל החדש לביתם. אני שמח שגם במשרדי הממשלה מבינים את הצורך בכך ופועלים יחד איתי לקידום החוק״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ