יאיר אטינגר

יום לאחר הודעת רבני צהר על סגירת מיזם הנישואין שלהם, משלחת של רבני הארגון נפגשה היום (רביעי) עם השר לשירותי דת יעקב מרגי, בלשכתו בכנסת. הצדדים טרם חתמו הסכם, ואולם יום לאחר שהיכו בתופי המלחמה נראה כי רבני צהר והשר מרגי נוטים להתגמש.

הרב דוד סתיו, יו"ר הנהלת הארגון, הביע בפגישה הסכמה עקרונית לתנאים שהציב השר, כי מאות רבני הארגון, אף שכולם בעלי הסמכה רשמית מטעם הרבנות הראשית, יעברו בחינות מיוחדות כדי לקבל הסמכה לערוך חופות וקידושין, בהתאם לקריטריונים שמשרד הדתות קבע בשנים האחרונות. רק כמה עשרות מבין 600 הרבנים המתנדבים במיזם החתונות של צוהר יהיו פטורים מהבחינות שמציע מרגי.

התמורה שתקבל צהר, היא פתיחה של אזורי הרישום במועצות הדתיות כך שזוגות יוכלו לפתוח תיקי נישואים גם מחוץ למקומות היישוב שלהם. במצב כזה, מקווים בארגון, יוכלו רבני צהר המשמשים גם כרבני ערים להמשיך לדאוג לזוגות שפונים אליהם גם אם הם אינם תושבי היישובים שלהם, ולהנפיק להם תעודות נישואים.

השר מרגי. דרש בחינות הסמכה לרובם המוחלט של רבני צהרצילום: אפלבאום תומר

יצוין, כי רבני צהר יצאו למאבקם בדרישה להקנות להם זכויות אוטונומיות ברישום נישואים בדומה לאלה שיש לקהילות חרדיות ברחבי הארץ, ואולם האפשרות הזאת מוטלת כעת בספק. לפי שעה גם לא ברור אם המגעים יבלמו יוזמות שהעלו ח"כים שונים, לקיים דיונים במליאה ובוועדות הכנסת, כולן מתוך התנגדות למהלך של מרגי.

ח"כים שונים, בהם זבולון אורלב, זאב בילסקי, אורית זוארץ וציפי חוטבלי כבר יזמו דיונים במליאה ובוועדות הכנסת. ראש האופוזיציה ח"כ ציפי לבני אמרה היום כי "הרבנות חונקת את הפעילות הברוכה של רבני צהר. רבני הצהר מקרבים את הצעירים החילונים והמסורתיים ליהדות והם תורמים בכך תרומה מכרעת למניעת הפיכתה של החברה הישראלית לחברה של קבוצות מנותקות זו מזו. את רבני הצהר צריך לחזק ולא לנתק מתקציבים וממכסות ומי שחשובה לו היהדות מבין את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ