טקסי הזיכרון לרבין בביה"ס: בין התעלמות לטקסיות

בדיקת "הארץ" מעלה כי רבים ממנהלי בתי הספר פועלים לפי תפישתם ולא מיישמים את חוק יום הזיכרון ליצחק רבין

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

כמדי שנה ובהתאם לחוק יום הזיכרון ליצחק רבין, מפרסם משרד החינוך חוזר מנכ"ל המחייב את כלל בתי הספר בארץ. על פי החוזר האחרון, נדרשים בתי הספר לקיים פעילות חינוכית שבה "יובאו לידי ביטוי שלושה הנושאים הייחודיים המוזכרים בחוק (דמותו ופועלו של יצחק רבין, חשיבות הדמוקרטיה בישראל וסכנת האלימות לחברה ולמדינה, ט"נ), ואין להסתפק באחד מהם בלבד".

אולם בפועל, ברבים מבתי הספר מצטיירת תמונה שונה לגמרי: בדיקת "הארץ" מעידה על היעדר קיום החוק (שעל ביצועו ממונה שר החינוך) או אכיפתו, לצד התעלמות מחוזר המנכ"ל.

גורמת בכירה במשרד החינוך הודתה אמש כי "אין כל בדיקה או אכיפה של חוזר המנכ"ל, כמו בהרבה נושאים אחרים. סומכים על יישום הנחיות בשטח והדבר נותן פתח למנהלים לפעול על פי תפישתם החינוכית". עם זאת הוסיפה כי "פיקוח בנושא שכזה אינו בהכרח יעיל וכי דרך הפעולה צריכה להיות של שכנוע בצורך החינוכי". במשרד החינוך סירבו אמש למסור פרטים על אודות הבקרה והאכיפה בבתי הספר.

ממצאי בדיקת "הארץ" שנערכה אתמול באופן אקראי בבתי ספר ברחבי הארץ תואמים את טיעוניו של שמוליק צ'יצ'ק מהקמפוס האקדמי אחווה שחקר את נושא יום הזיכרון ליצחק רבין בבתי הספר בישראל ואת עמדות בני הנוער ביחס ליום זה. לדבריו, מהמחקר עולה כי בחינוך החרדי לא עוסקים בנושא ולא מזכירים את יום הזיכרון לרבין כלל. גם רוב בתי הספר הממלכתיים-דתיים נוהגים כמו בחינוך החרדי. כלומר: מתעלמים מהיום ולא מזכירים את יום הזיכרון לרבין כלל (אין טקס, אין עיסוק או לימוד בנושא). כאשר בחן את פועלם של בתי הספר היסודיים והעל יסודיים הממלכתיים דתיים בתחומי הקו הירוק, מצא שרק תיכון אחד מקיים טקס ביום הזיכרון ליצחק רבין, כיוון שהוא נמצא בקמפוס משותף עם תיכון ממלכתי-חילוני. בחינוך הממלכתי הלימוד ביום הזיכרון לרבין מתמקד בקורות החיים של האיש יצחק רבין. קורות החיים בשנותיו האחרונות מקוצצים או שלא מופיעים כלל. הרצח מוצג בקצרה ובצורה לא בהירה ונסיבות והקשר הרצח אינם מוצגים כלל. טיעונים אלה תואמים לחוזר המנכ"ל שבו נכתב כי "דמותו ופועלו של רבין יועלו תוך הדגשת היותו פטריוט יהודי וישראלי".

גם הדרך שמתווה משרד החינוך לאורך השנים בכל הנוגע ללימוד לקחי הרצח שנויה במחלוקת. כבכל שנה מפיק משרד החינוך "ערכה חינוכית לציון יום השנה לרצח ראש הממשלה" והשנה נושא הגג הנבחר הוא "אהבת הארץ". "בפעילות זו ננהל שיח סביב אהבת הארץ כמושג, כערך וכתכלית ונעמוד על הקשר בין יום השנה לזכרו של רבין ובין הנושא אהבת הארץ שנבחר השנה כנושא המרכז של יום זה", נכתב בדברי ההסבר לערכה.

לדברי פרופ' אבנר בן-עמוס, היסטוריון של החינוך מאוניברסיטת תל אביב, "משרד החינוך הולך לכיוונים שלא ראוי ללכת אליהם. זהו עוד ניסיון של המשרד והעומד בראשו לטשטש את מה שקדם לרצח, את ההסתה מהימין ואת ההקשר הפוליטי". לדברי בן-עמוס, "ההנצחה של רבין מהווה בעיה עבור משרד החינוך כבר מהשנה הראשונה, כיוון שהרצח היה קודם כל רצח פוליטי והמשרד מנסה בכל הכוח להימנע מאמירות פוליטיות בהקשר להנצחה". זו גם הסיבה, לדבריו, שבבתי הספר מדברים על הביוגרפיה של רבין כגנרל לוחם שלום תוך התעלמות אלגנטית מהשבועות האחרונים שקדמו לרצח, מהרצח וממשמעויותיו הפוליטיות".

פעילות אחרת שמציע משרד החינוך בערכה שהפיץ לבתי הספר בחינוך הממלכתי דתי עוסקת בנושא אקטואלי במיוחד ומכונה: "יש גבול לאהבה: על אהבת הארץ ופעולות ‘תג מחיר'". בין היתר, מציע המשרד לבתי הספר לקיים פעילות שמטרתה לסייע "לגבש עמדת ‘בעד' או ‘נגד' כלפי נושא מסוים, כשבשיעור זה הנושא הוא תופעת ‘תג מחיר'". אחת ממטרות התוכנית היא "להתמודד עם סוגיית ‘תג מחיר' ועם הקשר בין ‘תג מחיר' לבין רצח רבין", אולם אין בה כל אזכור לרבין, לרצח או ללקחיו.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי: "כל בתי הספר מחויבים לציין את יום הזיכרון בפעולות שבהן יועלו דמותו ופועלו של יצחק רבין וכן, בפעולות שתוקדשנה לחשיבות הדמוקרטיה בישראל ולסכנת האלימות לחברה ולמדינה. חובה זו חלה על כל בתי הספר, ללא הבדל השתייכות, מיקום או מעמד. הנחיות בנושא עוגנו בחוזר מנכ"ל המופץ מדי שנה". במשרד החינוך ביקשו שלא להתייחס באופן פרטני לבתי הספר המוזכרים בכתבה.

"המחנך שר שירים"

תיכון רוגוזין, קרית אתא

קצת לפני השעה 12 בצהריים, שעות ספורות לאחר תום הטקס לזכרו של יצחק רבין בתיכון העירוני רוגוזין בקרית אתא, התקשו מרבית התלמידים לומר מי היה רבין - ומה עשה - מלבד העובדה שהוא מת, כלשונם. את המלה "נרצח" לא הזכירו שם.

"היה לנו טקס, ואחר כך גם שעת חינוך. סיפרו לנו דברים עליו והמחנך שר שירים", אמרה תלמידת כיתה י"א. "מה סיפרו? כל מיני, סיפרו סיפורים". לדברי תלמידים רבים, שעת החינוך התמקדה בעיקר בסיפור חייו של רבין, והתעלמה ממשנתו המדינית. "במסדרון של בית הספר תלו מלא תמונות ומשפטים שלו. איזה? אני לא זוכרת", אמרה שירז. חברתה הוסיפה כי לדעתה הסיבה לרצח היא "בגלל שהוא הביע דעה ויגאל עמיר לא אהב את הדעה שלו. הוא לא רצה שיתנו לערבים את השטחים".

תלמידת כיתה י"ב אמרה כי היא "לא אוהבת את רבין, כי הוא שמאלני. הוא רצה לתת שטחים ולפנות את ההתנחלויות. למה דווקא לו נותנים יום כזה? אז מה, גנדי לא נרצח? אם הוא היה נשאר בחיים, היינו פה בקרית אתא עם ערבים". תלמידים רבים אחרים התייחסו בביטול לשאלות סביב ציון יום רצח רבין. אחד התלמידים אמר אף בקול רם כי "טוב שרבין נרצח".

יחד עם זאת, היו כאלה שהזכירו את רבין בקונוטציה של "זה שהביא שלום". לדברי, אביחי, "בשיעור חפרו על רבין, שהוא היה שגריר והוא היה רמטכ"ל והלוחם הראשון בפלמ"ח. האמת, כל הטובים הלכו לנו, מי שבא לעשות שלום בסוף מת".

התלמידים הוסיפו כי השיעור חוזר על עצמו משנה לשנה ועוסק בעיקר בתולדות רבין, ובכל זאת התקשו רבים לספר עובדות על רבין, אפילו היסטוריות וזכרו בעיקר את העובדה שלמד בבית הספר החקלאי כדורי. בכיתה י'1, כיתת המדעים בשכבה, בכלל ויתרו על שיעור בנושא. לדברי התלמידים, "היה מבחן".

"חציית קו אדום"

תיכון חדש, תל אביב

יום הזיכרון ליצחק רבין אינו עוד יום רגיל בתיכון חדש בתל אביב. בבית הספר, הקרוי על שם רבין, מייחסים חשיבות רבה להנצחה. גם של האיש, אך יותר מכל של המסר - לא לאלימות. בייחוד בימים האלה, שבהם נדמה כי האלימות הפוליטית שוב מרימה ראש, הסבירו אתמול בצוות החינוכי, המסר הזה רלוונטי מתמיד.

תל אביב, הדגישו לא רק את חשיבות הנצחת רבין עצמו אלא גם את המסר - לא לאלימותצילום: בר און דניאל

"יום הזיכרון הזה הוא פחות יום זיכרון ליצחק רבין האיש בעיני, אלא יום זיכרון לרצח של ראש ממשלה בישראל", אמר לתלמידיו נריה כהן, מחנך כיתה י"א, בשיעור מיוחד ליום הזיכרון. "זו היתה חצייה של כל הקווים האדומים - וקווים אדומים אנחנו רואים שנחצים גם בימים אלה", הוסיף והתייחס בין השאר לריסוס כתובות "תג מחיר" בבית פעילת "שלום עכשיו".

כהן, חובש כיפה, היה בן 13 בעת הרצח. הוא הביא לתלמידים קטעי עיתונים ששמר, חלק איתם זכרונות ושיתף אותם בתחושות הקשות לאחר הרצח. אחריו, סיפר, השתתף מדי שנה בעצרת הזיכרון בכיכר רבין. "הסיכוי היחיד שהיום הזה יישאר רלוונטי, זה אם הוא יהיה של כל החברה ולא יום זיכרון של שבט מסוים", אמר.

על אף שרבים מהם היו פעוטות בזמן הרצח ואחרים עוד לא נולדו, התלמידים גילו עניין. בהתאם לרוח הכללית, דיברו פחות על דמותו של רבין ויותר על ההשלכות. "בזמן האחרון העוצמה קטנה. יכול להיות שאנשים תופשים את יום הזיכרון כיום לקבוצה שתמכה ברבין", אמר אחד התלמידים. "זה לא יום זיכרון למחנה שלו", השיב אחר.

16 שנה אחרי רצח רבין, כמעט דבר לא השתנה בטקס הזיכרון בתיכון חדש. רק המיקום והיקף המשתתפים. השנה, עבר הטקס מחצר בית הספר אל אולם הספורט. שלושה טקסים התקיימו בזה אחר זה, אחד לכל שתי שכבות גיל, במקום כולם יחד. התלמידים היו אלה שביקשו להעתיק את הטקס לתוך מבנה, כדי לכבד את המעמד.

במרכז רבין חשים כי העצרת המסורתית מיצתה עצמה ומחפשים אלטרנטיבות. לעומת זאת, נראה כי בבית הספר ממשיכים לדבוק במתכונת הרגילה ולא מחפשים חידושים. הטקס של כיתות י"א-י"ב אתמול כלל הקרנת קטעי וידיאו מתקופת הרצח, הקראת קטעי נאומים של רבין והספדים, וביצוע שירים שהפכו מזוהים עם רבין ועם האבל הלאומי.

כשמאחוריה לוח שחור ועליו הציטוט של רבין מליל הרצח "האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית", ביקשה מנהלת בית הספר, חיה שהם, להדגיש את חשיבות הזיכרון. "לכאורה, מה לכם ולרצח? מה לכם ולזיכרון של אדם שאינכם מכירים? מדוע לציין כל שנה ולמעשה כל השנה את הרצח הזה?", שאלה והשיבה: "עליכם המשא של הזיכרון החי. ההבנה שאין לסלוח ואין לשכוח".

"מורשת רקובה"

ביה"ס ממלכתי-דתי לבנות בביתר עילית

ביתר עילית, בבית הספר הממלכתי - דתי לבנים לא התקיים טקס, משחק כדורגל דווקא כןצילום: פתאל מיכל

בשני בתי הספר (אחד לבנים והשני לבנות) בעיר החרדית ביתר עילית לא אוזכר אתמול כלל כי מדובר ביום השנה לרצח יצחק רבין. גם במוסדות החינוך האחרים בעיר - ובהם ישיבות, סמינרים לבנות וגני ילדים - נבצר אזכור זה מסדר היום. "זה אפילו לא משהו שחושבים עליו", הודה אתמול תושב העיר. בבית הספר הממלכתי-דתי לבנות העדיפה המנהלת שלא להשיב לשאלה מדוע לא צוין דבר הרצח, ובהוראתה הוביל אותנו השומר אל מחוץ למתחם. "אני פה שמונה שנים, המנהלת מחזיקה את הבנות בחינוך חזק", אמר השומר, "פה לא יעשו טקסים כאלה לרבין, זה לא המקום".

בחצר בית הספר הממלכתי-דתי לבנים דווקא היתה פעילות רבה אתמול - אלא שמדובר היה במשחק כדורגל של קבוצת נערים. טקס לא נערך שם. "זו מבחינתנו מורשת רקובה, לעשות טקס למשהו רקוב", אמר רן נווה, חסיד חב"ד ומורה בבית הספר. "המורשת הזאת שמדברים עליה, מה היא גרמה לישראל? רק הרס וחורבן". לדבריו, "ונגיד שעושים טקס, אז למה דווקא לרבין? מה ההבדל בינו לבין אלפרון, למשל?. למה, הוא לא נרצח על ידי יהודים? הרי גם רבין הזיק ליהודים. מה, הוא לא עשה את אלטלנה? נרצחו שם יהודים. אבל אצל רבין מכסים על מעשים כאלה".

באשר לעובדה שאף לא אחד מן המוסדות החרדיים בביתר עילית לא התייחס ליום הרצח, אמר נווה: "אצל החרדים, אפילו אם ביבי היה נרצח לא היו עושים טקס זיכרון".

טקס במגרש הספורט

ביה"ס בן גוריון, אופקים

בסביבות השעה תשע בבוקר אתמול, הסתיימה החזרה האחרונה של תלמידי כיתה ד' 2 בבית הספר היסודי "בן גוריון" באופקים, לטקס לזכרו של יצחק רבין. ממש מעבר לכביש בבית הספר היסודי הממלכתי-דתי "אביר יעקב" לא התקיים כל טקס פומבי. הגורם הוסיף כי "התלמידים למדו בכיתות על רצח רבין".

אופקים, כ-300 תלמידי ביה"ס בן גוריון השתתפו בטקסצילום: אלי הרשקוביץ

ב"בן גוריון", השתתפו כ-300 תלמידי בית הספר בטקס שהתקיים במגרש הספורט. לאחר הטקס, שאלה המנהלת תקווה יפרח את התלמידים מה הפנימו ומה למדו. "אנחנו רוצים שהתלמידים שלנו יבינו את המשמעות של הרצח ואת משמעות הטקס", אמרה יפרח. "זה לא עוד טקס שמתקיים בבית הספר ואנחנו גם מערבים את ההורים בהכנותיו".

מחוז דרום של משרד החינוך מסר בתגובה כי "מבדיקה שקיים המחוז מול הנהלת בית הספר אביר יעקב באופקים עולה כי ביה"ס בחר לקיים כבר בשעה הראשונה ללימודים שעת מחנך, בה התקיים דיון על דמותו של רבין ופועלו, על דמוקרטיה, על הסכנות שבאלימות לחברה ולמדינה ועל סובלנות. כמו כן התקיימו בבית הספר פעילויות מתוקשבות והוקדש קיר לזכרו של רבין במבואת בית הספר. ככלל, כל בתי הספר מחויבים לציין את יום הזיכרון בפעילויות שבהן יועלו דמותו ופועלו של רבין וכן בפעילויות על חשיבות הדמוקרטיה והסכנה שבאלימות".

טקס לרחל אמנו ורבין

ביה"ס יגאל אלון, יהוד

בבית הספר הממלכתי-דתי "יגאל אלון" ביהוד, כל החיפושים במסדרונות אחר פינת אזכרה המציינת את יום השנה ה-16 לרצח יצחק רבין עלו בתוהו. "פספסתם, בדיוק היה לנו טקס לפטירת רחל אמנו ורבין", הסבירה אחת המורות. לשאלה מה הקשר בין השניים, ענתה כי "אין קשר, פשוט עושים את זה ביחד כי זה יוצא באותו זמן בשנה, אז משלבים". שני תלמידים בני 14 שנשאלו על חוויותיהם מהטקס אמרו: "לא היינו בשום טקס". כשנשאלו אם הם יודעים מיהו יצחק רבין, ענו במבוכה "כן". "הוא נפטר לפני 11 שנה", הסביר האחד והשני השלים: "ירו עליו מבניין גבוה, אני יודע שיגאל עמיר התווכח איתו על איזה נושא, אני לא זוכר על מה". השני מוסיף: "הוא גם היה ראש ממשלה ויש על שמו כיכר, לפני כמה זמן בן אדם צבע את הכיכר שלו בגלל שליט". השניים לוקחים את המשימה ברצינות ומנסים לפשפש עוד בזכרונם: "אם אני לא טועה, הוא עשה בכיכר נאום. הוא חתם הסכם שלום עם איזו מדינה ויגאל לא הסכים איתו". "יש על שמו בתי-ספר!" נזכר אחד מהם, "הוא כנראה היה איש חשוב ואצלי בבית היו עצובים כשהוא נפטר". אולם מעבר לכך, השניים לא זכרו פרטים נוספים. "לדעתי לפני שנה למדנו על זה", אחד אחד מהם, "פשוט למדנו הרבה נושאים אז אני לא זוכר".

"לא משהו מיוחד"

אולפנת עפרה

הבנות באולפנת עפרה לא התייחסו אתמול באופן מיוחד ליום הזיכרון לרצח רבין. הצעירות, שנולדו לפני או סמוך לרצח, היו נלהבות יותר מהמבצע בקיוסק הסמוך: טוסט וכוס ברד בעשרה שקלים. אבל בין כותלי בית הספר נערכו פעילויות רבות לציון 16 שנים לרצח יצחק רבין.

האולפנה היא התיכון המקיף האזורי הגדול באזור בנימין ולומדות בו למעלה מ-1,000 תלמידות המתגוררות בכל היישובים בסביבה, ומשתייכות למגוון הזרמים האידאולוגיים שבהם. "כל שנה יש יום היכרות עם חלקים בעם בכותרת יום רבין. בשנה שעברה הייתה קרנית גולדווסר, שנתנה לנו הרצאה", אמרה תלמידה בכיתה י"ב. "זה הדבר הכי טבעי שנעסוק באבל שכל העם שותף לו. אני לא רואה בזה משהו מיוחד. כל שנה יש באולפנה דבר כזה".

בשבועיים שסביב יום רצח רבין, נערכות באולפנה פעילויות רבות. השנה דנו התלמידות בשיתוף פעולה עם מצבי מחלוקת. אתמול היה אמור להרצות איש הנוער העובד והלומד, אך הדבר לא הסתייע. התלמידות דנו בכיתות במשמעות של רצח רבין בימינו. אמה של אחת התלמידות ציינה כי "באולפנה באים ממקום של ביטחון עצמי. הם לא מפחדים להראות לתלמידות גישות אחרות כי הם לא חושבים שזה ישפיע עליהן".

"לא מכיר שום טקס"

ישיבת "דרכי נועם", פ"ת

בשעת בוקר אתמול, היו תלמידי ישיבת "דרכי נועם" בפתח תקווה ערוכים לעוד יום של לימודים. עוד ועוד תיכוניסטים עברו בשער הכניסה לישיבה המוגפת בלוחות אלומיניום בצבע לבן. "טקס? אני לא מכיר שום טקס שצריך להיות היום. על איזה טקס אתם מדברים?", אמר השומר בשער הישיבה, בתגובה לשאלה האם בישיבה יש היערכות מיוחדת לקראת יום הזיכרון לרצח יצחק רבין. עוברות כמה דקות, ותורם של התלמידים המאחרים לבוא בשערי בית הספר מגיע. "אנחנו באים מרחוק", הם מציינים בחצי-תירוץ ובחצי-חיוך. "אנחנו בלוח זמנים רגיל, מערכת שעות כמו בכל יום", אומר אחד התלמידים. "אין פה שום דבר לרבין. אולי בחטיבת הביניים יש", הוא מסביר וממהר להיכנס לשיעור שכבר התחיל. מהצד השני של המדרכה, כאילו עולם אחר, עומדים תלמידי חטיבת הביניים על שם רבין. לאה רבין. בחולצות לבנות הם מסתדרים בשורות. הטקס עומד להתחיל.

השתתפו בהכנת הידיעה: טלילה נשר, רויטל חובל, יניר יגנה, אילן ליאור, עוז רוזנברג

Read this article in English:

פתח תקווה, תלמידי בית הספר אמיר שרים בטקסצילום: קידר ניר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ