צה"ל למתגייסים דרוזים: אתם חייבים להגן על העם היהודי

"צה"ל רואה בך דור ההמשך בתקומה המחוייב לביטחונו של העם היהודי בארצו בהשקט ובבטחה"- נכתב במידעון למתגייס שחולק לכלל האוכלוסיה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

האם תפקידו של צה"ל להגן על כלל אזרחי המדינה, על כלל מוצאם ועדתויהם, או שחובתו של צבא העם להגן על העם היהודי בלבד? שאלה זו העלו הורים לצעירים דרוזים שקיבלו לאחרונה חוברת "מדריך למיועדים לשירות ביטחון". החוברת, החתומה על ידי אלוף משנה גדי אגמון מפקד מיטב, כוללת פרטים בנוגע להליכים שצפוי לעבור כל מתגייס החל מרישום ואימות הפרטים וקביעת הנתונים הרפואיים והאיכותיים. זאת, בנוסף לפרטי ההליך עצמו. אולם, מה שהרגיז את אותם הורים זה משפט הפתיחה של החוברת עליו חתום אגמון ובו נכתב: "לנוכח האתגרים העתידיים המצפים לצה"ל כצבאה של מדינת ישראל, נקרא אתה ביום זה להתייצב לשירותיו. צה"ל רואה בך דור ההמשך בתקומה המחוייב לביטחונו של העם היהודי בארצו בהשקט ובבטחה".

סלים אבו-זיד, שבמקור תושב ראהמה והיום מתגורר בכרמיאל, היה אחד מבין רבים שקיבל את החוברת בביתו לקראת גיוס בנו, הלומד בכיתה י"א. אבו-זיד התרעם על המשפט שנכתב בחוברת. "אנחנו בני העדה הדרוזית מחוייבים על פי חוק לשירות צבאי, למרות שהסוגייה מהווה נושא לדיון בקרב העדה, אבל מבחינה עקרונית אין לי שום בעיה שהבן שלי ישרת בצבא, אבל במשפט כזה יש אמירה שהבן שלי ורבים טובים כמוהו שאינם יהודים יתגייסו כדי להגן על יהודים בלבד. אני חושב שתפקידו של כל צבא בעולם הוא להגן על אזרחי המדינה באשר הם ללא הבדל של לאום וגזע ועדה".

לדברי אבו-זיד, בנו הפנה לעברו שאלות לא פשוטות בנוגע לשירות, אם הניסוח לא ישתנה. "הוא אמר לי שיחשוב פעמיים אם לשרת או לא. זאת במקרה שלא ישנו את הנוסח". הורה אחר שבעברו היה קצין בצה"ל הגדיר את הניסוח כתמוה."כאילו בצה"ל לא יודעים שיש חיילים שאינם יהודים וכי במדינה הזו חיים יותר ממיליון וחצי לא יהודים, אם מדובר בעניין טכני וטעות של גורם כזה או אחר, יש צורך לתקן זאת מיד, אולם אם מדובר באמירה שמשקפת מדיניות - הדבר חמור מאוד ולכן צריך לפעול מיד לשנות את הנוסח ולהביר כי תפקיד צה"ל להגן על מדינת ישראל וכל האזרחים החיים בה".

סלים אבו-זיד והמסמך המעליב. "הצבא אמור להגן על כלל האזרחים"צילום: חגי פריד

בצה"ל מודים כי הניסוח בחוברת ההדרכה למתגייסים גרם לעוגמת נפש ובעקבות פניית "הארץ" נמסר כי הנוסח יתוקן. בתגובה נמסר כי "בצה"ל מוקירים את תרומתם של בני המיעוטים המגוייסים לצה"ל ומצרים על עוגמת הנפש שנגרמה למועמדים לשירות ביטחון בשל טעות. התיקון בנוסח יכלול התייחסות להגנה על כלל אזרחי מדינת ישראל".

יש לציין כי אחוז המתגייסים הדרוזים לצה"ל עדיין נחשב לגבוה באופן יחסי. על פי נתונים רשמיים, בשנת 2009 עמד אחוז המתגייסים הדרוזים על 81.6 מתוכם 57 אחוז בתפקידי לחימה. קצין במיל' הפעיל בקרב הצעירים הדרוזים אמר בשיחה ל"ארץ" כי אחוז המתגייסים הדרוזים לא השתנה בעשור האחרון. לדבריו, ב-2010 עמד אחוז המתגייסים על 82.7. יחד עם זאת, גורמים שמתנגדים לגיוס בעדה מצביעים על ירידה דרסטית באחוז המתגייסים שרבים מהמשתמטים ממניעים מצפוניים שמשמשים בסעיף אי ההתאמה פרופיל 21, או בסעיף הפטור בהיותם אנשי דת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ