אנשי הרוח מתגייסים להציל את המקצוע

נציגי האקדמיה ואנשי עסקים התגייסו כדי לשפר את מעמד המקצועות ההומאניים, ולהפיג את חשש הסטודנטים שסבורים שלא יצליחו למצוא עבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר שנים של הידרדרות במעמדם של מקצועות מדעי הרוח, גיבשו אנשי אקדמיה, אנשי חינוך ובכירים מהמגזר העסקי מתווה להצלת המקצועות ההומניים. צוותי העבודה, שחברו לפני כשנה וחצי בכותרת "כך נציל את מדעי הרוח בישראל", גיבשו המלצות לשינוי המדיניות באוניברסיטאות, במכללות, בבתי הספר התיכוניים ובמגזר העסקי כלפי המקצועות ההומניים.

כך למשל, כדי לחזק את מעמדם של המקצועות ההומניסטיים באוניברסיטאות, דורשים הצוותים להקטין את כיתות הלימוד, להכריז על שיעורים פתוחים בחוגי הפקולטות ולהגדיל את היצע תוכניות המצטיינים במדעי הרוח. נוסף על כך, ממליצים הצוותים לפתוח את ספריות האוניברסיטאות לקהל הרחב ולהחזיר את חובת לימוד שפה זרה שנייה.

במכללות, המאכלסות כיום יותר מ-60% מהסטודנטים לתואר ראשון, מוצע לחייב כל סטודנט ללמוד קורסי חובה במדעי הרוח וליצור תוכניות חילופי מרצים עם האוניברסיטאות. כמו כן, מומלץ להדק את הקשר בין המכללות לתיכונים.

באשר לשינוי המדיניות בתיכונים, ממליצים הצוותים להפגיש תלמידי תיכון עם אנשי רוח על בסיס קבוע, לאפשר ליווי אקדמי לתיכוניסטים מצטיינים במדעי הרוח, ולייסד "נוער שוחר מדעי הרוח" שיספק קורסי העשרה ואוניברסיטת קיץ לנוער מצטיין.

המשורר רפי וייכרט, ממחברי המסמך

האם הייתם הולכים ללמוד מקצוע שכזה היום? עשו לייק וספרו לנו בפייסבוק

ההרשמה ללימודי תואר ראשון במקצועות ההומניים נמצאת בשנים האחרונות במגמת ירידה ברורה - בפחות מ-15 שנים נרשמה צניחה של 11% בשיעור הסטודנטים. פחות ופחות סטודנטים נרשמים לחוגים כמו ספרות, היסטוריה ופילוסופיה והאוניברסיטאות נאלצות לאחד תוכניות ולצמצם את מספר הקורסים המוצעים. "כשסיפרתי לחברים שאני הולך ללמוד היסטוריה באוניברסיטה", מספר סטודנט מאוניברסיטת תל אביב, "התגובה הראשונה שלהם היתה: ‘מה תעשה עם זה בחיים?".

החשש מהיעדר פנייה למקצועות הומניסטיים בגלל קושי להשתלב בשוק העבודה, הוביל להקמת צוות שעניינו שילוב בין אנשי רוח למגזר העסקי. הצוות ממליץ למעסיקים, בין היתר, לגייס עובדים מקרב בוגרי הפקולטות למדעי הרוח ואף לבחון אפשרות לשנות את תוכניות הלימודים בחוגים, כך שיותאמו לצורכי השוק.

"אנחנו מעריכים שבאמצעות הוספת אלמנטים הנדרשים בשוק העבודה, בוגרי החוגים האלה יתקרבו לעולם העסקים", מסבירה יו"ר קבוצת מנפאואר ישראל, דליה נרקיס, החברה בצוות. "אנחנו מדברים על הוספת אלמנטים של היכרות עם העולם הכלכלי שסובב אותנו: כישורי חיים בסיסיים, עבודת צוות, חשיבה יצירתית. המגזר העסקי מגדיר לעצמו תכונות שהיה רוצה לראות אצל העובד ואלה לא נמצאות בהכרח אצל בוגרי מנהל עסקים, כמו שטעינו לחשוב בשנים האחרונות", אמרה נרקיס.

בין השותפים בגיבוש ההמלצות, היה גם המשורר רפי וייכרט. לדבריו, "בזה שמזהים בעיה, יש כבר חלק מן הדרך. אמנם בין המעשה לבין הפעולה, כפי שאומר ט.ס. אליוט, תמיד נופל צל ולא ניתן לבקש את יישום כל המסקנות מיד. אבל אני אופטימי מזה שהתארגנה קבוצת חשיבה של אנשים שיש להם גם אמביציה לפעול, וברור שזו הדרך הנכונה".

מסמך המטרות שגובש בשנה האחרונה יוצג היום לראשונה בכינוס של מכון "ון ליר", בפני ראשי האוניברסיטאות, המועצה להשכלה גבוהה ומשרד החינוך, בתקווה להקמת גוף שיפעל ליישום ההמלצות. ד"ר יוכי פישר, מנהלת הפרויקט מטעם "ון ליר" הסבירה אמש: "אנחנו מקווים שיקום גוף שיאמץ את המסקנות ויוציאן אל הפועל. חלקן דורשות שינוי מדיניות וחלק גם דורשות מעט כסף והרבה רצון טוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ