ישראל 2010: הגברים הרוויחו 23% יותר מהנשים

כך עולה מדו"ח שהכין מרכז המחקר של הכנסת, על פערי השכר בין המינים במגזר הציבורי ובשירות המדינה. גברים מקבלים יותר גם על שעות נוספות

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

המגזר הציבורי בכלל ושירות המדינה בפרט אמנם נחשבים למקום עבודה נוח לנשים ולאמהות, אך מתברר כי המשכורות נוחות מעט פחות. בשנת 2010, ממוצע השכר הפנסיוני עבור משרה מלאה של נשים היה נמוך ב-19% מממוצע השכר הפנסיוני עבור משרה מלאה של גברים.

בדו"ח שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת, המבוסס ברובו על דו"ח הממונה על השכר באוצר, עולה כי שכר חודשי ממוצע של אישה עומד על 7,754 שקל לעומת 9,508 שקל לחודש עבור משרה מלאה של גבר. הדו"ח נכתב על ידי אורלי אלמגור-לוטן, לקראת דיון של הוועדה לקידום מעמד האישה בנושא פערי שכר בין גברים לנשים בשירות המדינה שייערך מחר (שני).

שיעור הנשים בקרב עובדי המדינה הוא כ-65%, ושיעור דומה של נשים קיים גם בכלל המגזר הציבורי. מבחינת שכר ברוטו, הכולל גם רכיבים שאינם פנסיוניים, הפער בין גברים לנשים גדול אף יותר ועמד בשנת 2010 על 23%, שהם 12,235 שקל אצל נשים, לעומת 15,881 אצל גברים. הפער מוסבר על ידי רכיב שכר עבור שעות נוספות בו ממוצע התשלום שקיבלו נשים היה מחצית מזה שקיבלו גברים, 1,486 שקל לחודש אצל לנשים לעומת 3,003 שקל לחודש אצל גברים.

"הממצאים מראים פעם נוספת שהחברה הישראלית רחוקה שנות אור משוויון מגדרי, בפרט כאשר מדובר בשוק העבודה", אומרת ח"כ ציפי חוטובלי, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה. שוק העבודה הישראלי דוחה ממנו נשים בכך שהוא דורש שעות עבודה ארוכות במיוחד, ופעמים רבות זו הדרך היחידה להשתכר בצורה ראויה. אמהות לילדים הלומדים עד שעות הצהרים המוקדמות פשוט אינן יכולות לעמוד בנורמות המחמירות של שוק העבודה, ופערי השכר אינם צפויים להיסגר בשנים הקרובות לצערי". חוטובלי הוסיפה כי "חייבים להגמיש את מודל ההעסקה הישראלי, כך שיאפשר להורים לילדים, ולעניין זה אין זה משנה אם מדובר באבות או באמהות, להשתכר בצורה שוויונית, מכובדת ומכבדת".

פער של 40% במשרות ניהוליות

על פי הדו"ח, אחד הגורמים המרכזיים המשפיעים על רמות השכר בשירות המדינה הוא הדרגה בה מועסק העובד. מנתוני נציבות שירות המדינה לשנת 2010 עולה, כי ככל שהדרגה גבוהה יותר - כך שיעור הנשים המועסק בה יורד. בעוד שיעור הנשים בקרב הדרגות הבכירות בשירות המדינה הוא 47%, שיעורן בקרב העובדים בדרגות הבינוניות הוא 62% ואילו בדרגות הנמוכות שיעורן הוא 71%.

שיעור הנשים בשירות המדינה המקבלות השלמה לשכר המינימום גבוה ב-50% משיעור הגברים המקבלים השלמה זו: 37.5% מהנשים מקבלות השלמת הכנסה לשכר המינימום, לעומת 24.6% מהגברים. חשוב לציין, כי עובדים אלו אינם משתכרים בהכרח פחות משכר המינימום הנהוג במשק, שכן ההשלמה לשכר מינימום מתבססת על שכר הבסיס של העובדים, ואינה כוללת חלק מרכיבי השכר.

מהשוואת נתוני השכר בשירות המדינה לנתוני השכר של כלל השכירים במשק נראה, כי הפערים בין שכרם של גברים ונשים בשירות המדינה גדולים מהפערים בין גברים לנשים בקרב כלל השכירים.

עוד עולה מהדו"ח כי גם בקטגוריה של בעלי תפקידים ושכר גבוה, השכר הממוצע של נשים נמוך ב-20% משכרם הממוצע של הגברים. שכרם של גברים בעלי תפקידים (חברי הנהלה) ושכר גבוה עולה על זה של נשים בכל סוגי הגופים במגזר הציבורי; הפער הגדול ביותר בין שכר הנשים לשכר הגברים, פער של 40%, נמצא בחברות עירוניות, ואילו הפער הקטן ביותר 12%, נמצא בגופים נתמכים (בעיקר מוסדות להשכלה גבוהה).

מבחינת נשים בשרות המדינה עולה כי בשנת 2010, ממוצע השכר ברוטו של משרות נשים בשירות המדינה היה נמוך ב-23% מממוצע השכר ברוטו של משרות גברים בשירות המדינה: 12,235 שקל בחודש לנשים לעומת 15,881 שקל בחודש לגברים.

עוד עולה כי ממוצע התשלום עבור שעות נוספות לגברים גבוה מזה של הנשים כשבענף הפרא-רפואי נמצא הפער הגדול ביותר- 53% לעומת הפער הקטן ביותר בענף הביוכימיה- 27%. בכל הדירוגים, למעט חוזה בכירים, ממוצע התשלום עבור החזר הוצאות לגברים היה גבוה מזה שניתן לנשים כשהפער הגדול ביותר נמצא בקרב העובדים הסוציאליים (26%) ואילו הפער הקטן ביותר נמצא בדירוג הרופאים (12%).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ