הרב שלמה עמאר בראיון ל"הארץ": לרבני צהר אין דרך ארץ

הרבנים הראשיים, שלמה עמאר ויונה מצגר, מטרפדים את ההסדר שאמור לאפשר חתונות אלטרנטיביות עם רבני צהר

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר תוקף את רבני צהר, מאשים אותם ב"יצר התנצחות", בהכפשת עמיתיהם, בחוסר "דרך ארץ", ואף מצטט רבנים עלומי שם שתהו אם כלל רבני הארגון הדתי-לאומי מצייתים באופן מלא להלכה בחתונות שהם עורכים. הראשון לציון אמר את הדברים בראיון ל"הארץ", שחלקים ממנו מתפרסמים היום לקראת ישיבה מיוחדת שתקיים מועצת הרבנות הראשית על המשבר עם צהר. המתקפה היא חלק ממאמץ של הרב עמאר והרב הראשי האשכנזי יונה מצגר לטרפד את ההסכם בין צהר לשר לשירותי דת יעקב מרגי (ש"ס).

בעולם הרבנות אין רגע דל. זמן קצר אחרי שחגגו בצהר את סיום המשבר במודעות "מזל טוב" בעיתונים, מתברר כי שמחתם היתה מוקדמת. הרבנות הראשית לישראל, שעד כה ישבה על הגדר, משיבה אש לעבר ארגון הרבנים הדתי-לאומי, שאנשיו עדיין פועלים תחת חסותה. מועצת הרבנות, לפי החלטת שני הרבנים הראשיים, תקיים היום דיון מיוחד במשבר ובהבנות שהושגו בשבוע שעבר בין ראשי צהר לבין השר מרגי.

ספק אם הדיון יביא לביטול ההבנות, אבל ברור כי יישפכו סביבן הרבה צוננים שלכל הפחות יסכנו את המשך קיומן בטווח הארוך. רוב חברי מועצת הרבנות, הפורום הקובע את מדיניות הרבנות בתחומים שונים ומורכב רובו ככולו מרבני ערים, מתנגדים ללב לבו של ההסדר בין צהר לשר מרגי.

הרבנים עמאר ומצגר בטקס מכירת חמץ בירושלים, השנה צילום: תומר אפלבאום

עיקר ההסכמה נוגעת לפתיחת אזורי הרישום לנישואים באופן שיאפשר לרבני צהר להמשיך לרשום זוגות בלוד, בשוהם, בגוש עציון ובמקומות נוספים - בלי קשר למקום מגוריהם של החתן והכלה.

גורמים בוועדה אמרו כי הם מתנגדים לפתיחת אזורי הרישום, ואילו הרב הראשי עמאר הדגיש כי כל עוד לא התקבלה הצעת החוק של ח"כ עתניאל שנלר לביטול אזורי הרישום, אין הצדקה לתת לרבני צהר אישור להפוך לארגון על-אזורי. "לא צריך לצאת מהשגרה", בניסוחו של הרב.

איש מחברי מועצת הרבנות הראשית המכהנים לא מזוהה עם צהר, ונשיא המועצה הרב מצגר לא הזמין לישיבה נציג מהארגון. מלשכתו נמסר כי אילו היו מוזמנים, "הדבר היה מביא להתלהמות מיותרת, היות שארגון צהר נמצא בעיצומו של קמפיין תקשורתי". הרבנים הראשיים, לעומת זאת, מבקשים "למצוא פתרון אמיתי לבעיה שנוצרה". השר מרגי הוזמן להופיע בפני המועצה.

הרב הראשי עמאר סבור כי הקמפיין התקשורתי שניהלו בשבוע שעבר רבני צהר היה "מיותר", נוכח מה שהגדיר מחלוקת מינהלית בינם ובין שר הדתות, הנוגעת למספר תעודות הנישואים שיוכל הארגון להנפיק. "אני לא רואה את הדרך הזו כדרך טובה", אמר על הקמפיין, "חבל שרבנים צעירים וחכמים ילכו להילחם ולכרות את הענף שהם יושבים עליו. כשמתחילים בוויכוח, לפעמים מתערב גם היצר של ההתנצחות, ‘הוא אמר לי ואמרתי לו'. צריך לדעת להתרומם מעל זה ולראות מה נכון לעשות, כי בסופו של דבר כל זה הבל. ניצחתי וניצחת - זה הכל הבל".

הרב גילה כי לפני כמה חודשים הוא עצמו דאג ליישב מחלוקת שאותה הגדיר מהותית, כשבצמרת הרבנות עלתה דרישה לשלול מרבני צהר באופן גורף רישיונות לערוך חופות. המשבר נפתר רק כאשר הארגון התחייב בפני הרבנות כי הוא מציית לצו ההלכה ואף החתים רבנים בכירים כערבים לכך.

"היתה אווירה שחשבו שהם לא עושים בדיוק הדין", אמר הרב עמאר על הקפדת רבני צהר בענייני הלכה, "יש כאלה שאמרו שהם לא הקפידו שהכלה תטבול, זו דוגמה. יש הרבה דברים שדיברו. שאלתי אותם (את רבני צהר - י"א) ואמרו לי לא נכון, ואם יש אדם כזה נעמיד אותו על מקומו, אנחנו מקפידים לא פחות מכל הרבנים".

הרב עמאר התייחס במיוחד לטענות של רבני צהר שלפיהן רבני ערים רוצים ברעתם משום שהם מסכנים את פרנסתם. זאת כיוון שרבני צהר אינם נוהגים לגבות תשלום על חופות. "הם טענו שיש רבנים שצרה עיניהם כי הם לוקחים כסף", אמר הרב, "הם (רבני צהר) עשו פה דבר מאוד לא יפה. הולכים על כל מקום שמוכן לשמוע אותם ואומרים הרבנים לוקחים כסף. רבנים מתקשרים נעלבים מאוד יום-יום ושעה-שעה. למה אתם שותקים? אנחנו לא שותקים. אנחנו סובלניים כדי לא להוסיף אש, אבל זה לא יפה בשום פנים להעליב. בכל ציבור גדול יש איזה שוליים, אולי. אבל לבוא להאשים את כל עדת הרבנים? זו דרך ארץ? זה נקרא חס ושלום ‘מתכבד בקלון חברו'. זה לא טוב".

לכך הוסיפו אתמול בלשכת הרב מצגר כי אגרת הרישום לחתונה אצל רבני צהר גבוהה מזו שבמועצות הדתיות - 780 שקל לעומת 600.

מצהר נמסר: "במשך שש שנים לא נענו כל הפניות להסדיר את עריכת החופות על ידי רבני הארגון. רק הזעקה הציבורית בשבוע האחרון הביאה לשינוי דרמטי. אנו מקווים שהרבנות הראשית לא תקבל החלטות שהכתיבו לה, אלא תזכור את אחריותה לכלל ישראל. לא נגיב להשמצות אנונימיות ושקריות על אופי החופות שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ