הרבנות הראשית מנסה למנוע את הסכם הפשרה עם צהר

על רקע המשבר בין מועצת הרבנות הראשית לארגון הדתי-לאומי בשאלת ניהול חתונות, קיבלו הרבנים החלטות שיקשו מאוד על יישום ההסכם

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מיזם החתונות של ארגון רבני "צהר" ספג היום (שלישי) מכה קשה בעקבות ישיבה מיוחדת של מועצת הרבנות הראשית. הישיבה הוקדשה לנוהלי העבודה של הארגון הדתי-לאומי, שרבניו משיאים אלפי ישראלים מדי שנה - ועל רקע המתיחות הגוברת לא הוזמן אליה איש מרבני צהר. מועצת הרבנות הראשית, בראשות שני הרבנים הראשיים, לא רק גינתה בבוטות את צהר על התנהלותו בימים האחרונים, אלא גם קיבלה החלטות שמטילות צל כבד על ההבנות שהשיג הארגון בשבוע שעבר מידי השר לשירותי דת יעקב מרגי.

בניסיון לסיים את המשבר, השר מרגי איפשר לצהר להמשיך לרשום זוגות לנישואין בדומה לנעשה כיום, גם כשהדבר סותר את העיקרון האזורי הקובע כי רישום לנישואין ייעשה רק ביישוב של אחד מבני הזוג. משרד הדתות מסר לצהר 300 תעודות נישואים, כדי שיוכל להמשיך לטפל בזוגות שפנו אליו, וצהר כבר בירכו על המוגמר.

בצהר קיוו כי ההסדר יתיר גם נקודות נוספות שבמחלוקת, ויאפשר לארגון להחליט באופן עצמאי אילו רבנים יערכו חופות. כל חברי צהר אמנם מוסמכים כרבנים, אך רבים מהם לא עומדים בקריטריונים שקבעה הרבנות לעריכת חופות. כדי לעקוף את הקריטריונים, צהר מאפשרת לרבנים אלה לערוך חופות בחסות רבני ערים מטעמה, כמו רבה של שוהם, דוד סתיו, המשמש כיו"ר הנהלת הארגון. היום החליטה הרבנות לחשק את צהר, וקבעה כי רב יישוב שיאפשר לאחרים לחתן במקומו כשהם אינם עומדים בקריטריונים, יועמד לדין משמעתי ויהיה חשוף לסנקציות.

עוד קבעה מועצת הרבנות, כי תוקם ועדה מיוחדת שתבחן גם את ההבנות בין מרגי לצהר, ותדאג ל"ממלכתיות ושוויוניות" בין המגזרים השונים ברישום נישואים ועריכת חופות. בוועדה תהיה נציגות לרבני צהר, כנראה על ידי נשיא הארגון הרב יעקב אריאל, רבה של רמת גן. לא ברור אם הוועדה, שיש בה רוב חרדי, תוכל להחליט על ביטול ההבנות, ואולם נציגו של מרגי בוועדה, הרב חזקיהו סאמין, אמר כי אם הוועדה תקבע כי ההבנות שקבע מרגי אינן קבילות, ספק אם צהר יקבלו תעודות נישואים מעבר ל-300 שהועברו לארגון בשבוע שעבר.

העימות בין הרבנות לצהר הסלים היום, גם מעבר להתבטאויות החריפות שפורסמו ב"הארץ" מפיו של הרב הראשי שלמה עמאר, ולפיהן אין לארגון "דרך ארץ" ויש לו "יצר התנצחות". אתמול הרב עמאר הוסיף ואמר, כי ההאשמות שהשמיעו בשבוע שעבר רבני צהר על רבנים שבניגוד אליהם נוטלים כסף עבור עריכת חופות, הן "הכפשה חמורה נגד כל רבני ישראל ודברים שאין להם שום קשר עם המציאות. דמם של רבני ישראל הוא לא הפקר ואנו מוחים על כבודם של הרבנים". הרב יונה מצגר הוסיף, כי טענות הארגון היו "חוצפה שאין כדוגמתה".

ארגון צהר קרא למועצת הרבנות "לא להסיט את הדיון לכבודם של רבנים אלו או אחרים ולהתמקד בעשייה להוספת קידוש השם והגברת הנישואים על פי ההלכה". הארגון ציין כי קיימים סקרים המראים שבשל ההשפעה הליטאית הגוברת על הרבנות, ופסילת רבנים מהציונות הדתית, "האפשרות לנישואים אזרחיים הולכת וגוברת בקרב הציבור החילוני". עוד נמסר, כי "יציאת הארגון לבקש את עזרת הציבור לסייע במניעת המיזם נעשתה לאחר שכלו כל הקיצין. מאמצים רבים שנמשכו שנים כללו פנייה גם לרבנים הראשיים בבקשת עזרה. אנו מקווים שמועצת הרבנות הראשית תשמע את קריאתם של גדולי ישראל (הרבנים אריאל, דרוקמן, ליכטנשטיין מלמד ורבינוביץ') כהלכה ובאהבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ