באולם האירועים ברוממה, מאיר כהנא מתגלגל מצחוק

21 שנים אחרי מותו, כהנא הוא מותג. אם פעם נמנו עם קהל מעריציו בעיקר אנשי שוליים ולא מעט תמהוניים, היום מדובר בקהל גדול

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

באזכרה שנערכה אתמול לציון 21 שנה לרצח מנהיג כ"ך, הרב מאיר כהנא, לא נשמעה מילה רעה כנגד "התקשורת העוינת". אם בימים עברו חולקו בכנסים מסוג זה מדבקות בגנותה, הפעם היא היתה ספקית תוכן מרכזית לאירוע והעצימה את תחושת האופוריה בקהל הרב שנדחס לאולם.

בזו אחר זו הוקרנו במהלך הערב על המסך כתבות ששודרו בשנה האחרונה בטלוויזיה. לא נגענו, רק הוספנו מחיאות כפיים סוערות של הצופים. כתבה ששידר שלשום ערוץ 10 אודות שירו החדש של אריאל זילבר, "כהנא צדק", זכתה לתשואות. כתבה מפרגנת של ערוץ 2 על איתמר בן גביר, שבה הוא זכה לכינויים "מכונת תקשורת מיומנת" ו"סוג של סלב", גרמה לאנשים להנהן ולהריע בסופה.

כתבה נוספת מערוץ 10, על קבוצת פליטים מאפריקה שזכתה ליום כיף בבריכת גורדון על חשבון ח"כ מיכאל בן ארי וברוך מרזל, השכיבה את הקהל על רצפת האולם מרוב צחוק. קטע מסדרה שביים חיים יבין על צה"ל ושודרה בערוץ 2 גרם לצהלות, כשח"כ בן ארי סיפר בו לבמאי כיצד היה מגיב לירי של רקטת קסאם. "24 שעות, אין בית חנון", אמר, ומחיאות הכפיים והצהלות הדהדו באולם.

דוכן לממכר חולצות ומזכרות לזכר הרב כהנא בעצרת בירושלים, אתמולצילום: מיכל פתאל

21 שנים אחרי שנרצח, כהנא עצמו עדיין יכול להתגלגל מצחוק, איפה שלא יהיה. "היכל דוד", האולם שבו מעלים את זכרו מדי שנה, כבר צר מלהכיל מאות אנשים המוקירים את זכרו. אם פעם נמנו עם קהל מעריציו בעיקר אנשי שוליים ולא מעט תמהוניים, היום מדובר בקהל גדול, הכולל צעירים וצעירות בעלי חזות סולידית. אמנם לא היו שם אמנים או אטרקציות, ואפילו אריאל זילבר לא הגיע. ככה סתם: כהנא צדק, באולם לא חינני באזור התעשייה רוממה בירושלים.

מנחה הערב ידע לצקת משמעות אל לבם של המשתתפים המיוסרים שהצטופפו באולם. "הרבה אנשים שואלים מה אתם עוד עושים פה באולם הצר הזה", אמר, "זה האולם היחיד בירושלים שלא מעסיקים בו ערבים. מגיע לו הכבוד הזה".

ח"כ מיכאל בן ארי נואם בכנס, אתמולצילום: פתאל מיכל

תנועת כהנא משגשגת ושיכורה מרוב כוח. בעונה הפרלמנטרית הנוכחית יש לה סיבות לא רעות לכך. היא אמנם הוצאה אל מחוץ לחוק בשנות ה-80, אך חזרה לפני שלוש שנים לכנסת בעזרת ד"ר מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי). איתמר בן גביר, שהוצג כ"עוזרו המשפטי" של בן ארי, דיבר על "סגירת מעגל". היום זו תנועת כהנא שמצרה את צעדי השמאל והח"כים הערבים. "הרב כהנא יושב בשמיים ומחייך", עדכן בן גביר בנאומו, "אנחנו משתדלים לסגור מעגל. היום זה לא רק בן ארי. בישראל ביתנו, באיחוד הלאומי, אפילו בליכוד - כולם מבינים שכהנא צדק".

אמנם מדבקות בגנות התקשורת לא חילקו שם, אבל את כל היתר אפשר היה לקנות. 21 שנים אחרי מותו כהנא הוא מותג, שלא לומר תג מחיר. בכניסה מכרו הכל, במין דיסנילנד צבעוני של שונאי ערבים: מחולצות וקפוצ'ונים של "תג מחיר", עם ציור של גולגולת בעלת זוג פיאות וכיפת צמר או עם הכיתוב "ישוחרר יגאל עמיר", ועד מדליות ונרות נשמה מיוחדים של "הקדוש" הרב כהנא, דיסקים ונרות נשמה.

באירוע התגלתה גם ספרות ענפה הנושאת את שמו של "הקדוש". הכרך הראשון של הביוגרפיה שלו כולל 600 עמודים, ובסמוך אליו הונחו "כהן ונביא", "צופה ומנהיג", ואפילו ספר ילדים מאויר בשם "בעל הנס".

לצדם היה גם "תורת המלך", הלהיט האחרון מיצהר, שנכתב בהשראת הרב. אחד הלקוחות התעניין מעל הדוכן בספר שלא הכיר ועסק ברוצח ברוך גולדשטיין. "זה 'ברוך הגבר', אתה לא מכיר?", הזכיר לו המוכר, "אתה חייב לקנות את זה. זו קלאסיקה".

Read this article in English: Israeli right-wing activist: Rabbi Kahane is sitting in heaven and smiling

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ