מאות מרצים התייצבו לצד הפרופ' שנקנס על סירוב לשרת

עם המרצים החתומים על המכתב נמנים פרופ' שמעון זנדבנק ופרופ' איתמר פרוקצ'יה מישראל וכן פרופ' נועם חומסקי מאוניברסיטת MIT

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

230 מרצים בכירים מאוניברסיטאות בארץ וכ-100 מרצים מרחבי העולם שיגרו אתמול מכתב חריף לנשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' רבקה כרמי, בו דרשו מהמוסד לסגת מהחלטתו לנכות מחצית משכרו של פרופ' עידן לנדו בגין סרבנות למילואים. לפני כשבועיים נודע לפרופ' לנדו, המרצה בחוג לספרויות זרות ובלשנות, כי הנהלת המוסד הורתה לנכות מחצית משכרו בתקופה שבה נכלא בשל סירובו להתייצב לשירות מילואים מטעמי מצפון. הנימוק הרשמי שניתן להחלטה הוא שביטוח לאומי אינו מפצה את האוניברסיטה על תקופת הכליאה.

"אנו מוחים על התנכלותך לפרופ' לנדו, בתואנה שכליאתו בשל סירובו לשרת בשטחים מנעה ממנו אפשרות לעסוק במחקר", כתבו המרצים, "המניע להענשה זו קשור לעמדותיו הפוליטיות ואין לה ולא כלום עם עיסוקו במחקר. יש בה יותר משמץ של רדיפה". עם המרצים החתומים על המכתב נמנים פרופ' שמעון זנדבנק ופרופ' איתמר פרוקצ'יה מישראל וכן פרופ' נועם חומסקי מאוניברסיטת MIT. הם מצטרפים ל-90 חברי סגל מאוניברסיטת בן גוריון שכבר הביעו את התנגדותם למהלך נגד לנדו.

פרופ' לנדו הוא סרבן מילואים כבר 11 שנה, ונכלא בעבר 3 פעמים בין השנים 2003-2011. בפעמים הקודמות לא נקט המוסד צעדים נגדו. במאי האחרון נכלא פרופ' לנדו למשך שבוע, לאחר שסרב שוב להתייצב למילואים, עם שובו מהמאסר העניק שיעורי השלמה, כשלטענתו את מחקרו המשיך לבצע גם מתוך המאסר. ב-27 ביוני, ללא ידיעתו, החליטה ההנהלה על ניכוי מחצית ממשכורתו השבועית של לנדו בגין "היעדרות ממחקר".

"לא רק שהתנהלות זאת אינה פגומה," כתבה פרופ' כרמי בתשובתה ליו"ר ועד הסגל האקדמי באוניברסיטה, "אלא המדובר בהחלטה ראויה, המבטאת זהירות בשימוש בכספי הציבור...אין סיבה שבחירתו של העובד לעבור על החוק ולא לשרת במילואים תיצור למעביד עלויות שלא היו נגרמות לו שירת העובד במילואים".

פרופ' עידן לנדוצילום: דניאל בר און

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את הידיעות וכתבות המגזין של הארץ ישירות אליכם

גורם במוסד ציין אמש כי "מדובר בנימוק מגוחך שהרי אין כל הפסד כספי למוסד כל עוד לנדו החזיר את שעות ההוראה, ויותר מכך מרוויח המוסד על חשבונו של לנדו שכן אין כל שימוש לכסף שנוכה".

"פעולתה של הנשיאה מבישה," הסביר אמש פרופ' מנחם פרי מהחוג לספרות באוניברסיטת תל-אביב, שנמנה עם חותמי העצומה, "מדובר בענישה של מרצה בתירוץ שאינו מחזיק מים. אדם במדעי הרוח הרי חוקר כל היום לא משנה איפה הוא נמצא, זו היא התקרנפות של אוניברסיטה ולתפישתי אדם כמוה (כרמי, ט"נ) אינו ראוי למלא את התפקיד שהוא ממלא".

בתגובה לכרמי כתב יו"ר וועד הסגל, מיכאל מונד: "טוב היתה עושה איפוא האוניברסיטה לו היתה מבצעת עתה את החשבון האחד והיחיד שהיא מחוייבת לו: חשבון הנפש! או אז היתה נחסכת מן המוסד שלנו הסאגה שמקצת הדיה ונזקיה כבר היו לבלתי הפיכים. נמתין לתשובתך, נמתין לביטול הגזירה המיותרת הזו, בטרם ננקוט מהלכים נוספים מהם היינו חפצים עד מאוד להימנע".

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה כי "בניגוד לאמור ולמשתמע במכתב, לנדו לא נענש על ידי האוניברסיטה, ולא הוטלה עליו סנקציה בשל דעותיו הפוליטיות או בשל עמדה כלשהי של האוניברסיטה בקשר לבחירתו לא לשרת במילואים. מכיוון שפרופ' לנדו שהה במעצר הוא לא עמד לרשות מעבידו ולכן אינו זכאי לשכר בתקופה זו. לפנים משורת הדין, הוחלט להתחשב בעובדה שלנדו השלים את מטלות ההוראה שלו, ולכן נוכה רק 50% משכרו בגין תקופת היעדרותו מהעבודה".

Read this article in English: Israeli academics urge Ben-Gurion University to reconsider punishment of refusenik professor

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ