ועדה של הרבנות תבחן את ההסכם שהושג עם רבני צהר

אחרי התבטאויות חריפות של הרב הראשי עמאר, החליטה מועצת הרבנות לבחון מחדש את ההבנות בין הארגון לשר לענייני דתות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מיזם החתונות של ארגון רבני צהר ספג אתמול מכה קשה בעקבות ישיבה מיוחדת של מועצת הרבנות הראשית. הישיבה הוקדשה לנוהלי העבודה של הארגון הדתי-לאומי, שרבניו משיאים אלפי ישראלים מדי שנה, ועל רקע המתיחות הגוברת לא הוזמן אליה איש מרבני צהר. מועצת הרבנות הראשית, בראשות הרבנים הראשיים, גינתה את צהר על התנהלותו וקיבלה החלטות שמטילות צל כבד על ההבנות שהשיג הארגון בשבוע שעבר מידי השר לשירותי דת יעקב מרגי.

בניסיון לסיים את המשבר, השר מרגי איפשר לצהר להמשיך לרשום זוגות לנישואים בדומה לנעשה כיום, גם כשהדבר סותר את העיקרון האזורי הקובע כי רישום לנישואים ייעשה רק ביישוב של אחד מבני הזוג. משרד הדתות מסר לצהר 300 תעודות נישואים, כדי שיוכל להמשיך לטפל בזוגות שפנו אליו.

ישיבת הרבנים ברבנות הראשית בירושלים, אתמולצילום: פיטוסי אוליבייה

בצהר קיוו, כי ההסדר יתיר גם נקודות נוספות שבמחלוקת ויאפשר לארגון להחליט באופן עצמאי אילו רבנים יערכו חופות. כל חברי צהר אמנם מוסמכים כרבנים, אך רבים מהם לא עומדים בקריטריונים שקבעה הרבנות לעריכת חופות. כדי לעקוף את הקריטריונים, צהר מאפשרת לרבנים לערוך חופות בחסות רבני ערים מטעמה, כמו הרב של שהם דוד סתיו, שהוא יו"ר הנהלת הארגון. אתמול קבעה הרבנות כי רב יישוב שיאפשר לאחרים לחתן במקומו כשהם אינם עומדים בקריטריונים, יועמד לדין משמעתי ויהיה חשוף לסנקציות.

עוד קבעה מועצת הרבנות, כי תוקם ועדה שתבחן את ההבנות בין מרגי לצהר, ותדאג ל"ממלכתיות ושוויוניות" בין המגזרים ברישום נישואים ועריכת חופות. בוועדה תהיה נציגות לרבני צהר, כנראה על ידי נשיא הארגון, הרב יעקב אריאל. לא ברור אם הוועדה, שיש בה רוב חרדי, תוכל להחליט על ביטול ההבנות, ואולם נציגו של מרגי בוועדה, הרב חזקיהו סאמין, אמר כי אם הוועדה תקבע כי ההבנות שקבע מרגי אינן קבילות, ספק אם צהר יקבלו תעודות נישואים נוספות.

העימות בין הרבנות לצהר הסלים אתמול, גם מעבר להתבטאויות החריפות שפורסמו ב"הארץ" מפיו של הרב הראשי שלמה עמאר, ולפיהן אין לארגון "דרך ארץ" ויש לו "יצר התנצחות". אתמול הרב עמאר הוסיף ואמר, כי ההאשמות שהשמיעו בשבוע שעבר רבני צהר על רבנים שדורשים תשלום על עריכת חופות, הן "הכפשה חמורה נגד כל רבני ישראל ודברים שאין להם שום קשר עם המציאות". הרב יונה מצגר הוסיף, כי טענות הארגון הן "חוצפה שאין כדוגמתה".

ארגון צהר קרא למועצת הרבנות "לא להסיט את הדיון לכבודם של רבנים אלו או אחרים ולהתמקד בעשייה להוספת קידוש השם והגברת הנישואים על פי ההלכה". עוד אמרו בצהר, כי "האפשרות לנישואים אזרחיים הולכת וגוברת בציבור החילוני", וכי "יציאת הארגון לבקש את עזרת הציבור נעשתה לאחר שכלו כל הקיצין. אנו מקווים שמועצת הרבנות תשמע את קריאתם של גדולי ישראל (הרבנים אריאל, דרוקמן, ליכטנשטיין מלמד ורבינוביץ') כהלכה ובאהבה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ