צה"ל אסר על חיילים להשתתף בעצרת לזכר רבין

סיבת האיסור היא שהשנה העצרת לא הופקה על ידי גוף ממלכתי ולכן הוגדרה בצה"ל כאירוע פוליטי, שלחיילים אסור לקחת בו חלק

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

צה"ל אסר על חייליו בפקודה להשתתף בעצרת השנתית לזכר ראש הממשלה יצחק רבין, שנערכה במוצאי השבת האחרונה בתל אביב. זאת הפעם הראשונה שנאסר על חיילים להשתתף באירוע, בנימוק שעד אשתקד אורגנה העצרת על ידי גוף ממלכתי - מרכז רבין.

ההוראה שלא להשתתף בעצרת הועברה על ידי מפקדת חיל החינוך, באישורו של קצין חינוך ראשי, תת-אלוף אלי שרמייסטר. הפקודה לא הופצה בין כלל יחידות צה"ל, אלא בעיקר לבני גרעינים של תנועות הנוער המשרתים במסגרת חיל החינוך. חיילים רבים השתתפו בעצרת מבלי לדעת על הפקודה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

ב-15 השנים האחרונות הופקו עצרות הזיכרון השנתיות על ידי מרכז רבין, שהוקם מכוח חוק ונהנה מתקצוב ממשלתי. על כן הוגדרו העצרות כאירועים ממלכתיים וצה"ל לא התנגד להשתתפותם של חיילים, למרות הנוכחות הגדולה של מפלגות ותנועות שמאל ששיוו לאירוע גוון פוליטי. השנה, על פי החלטתם של בני משפחת רבין, מרכז רבין לא ארגן את העצרת. את מקומו של המרכז תפסה העמותה הפרטית "4 בנובמבר" שארגנה את העצרת. השינוי הוביל לכך שבצה"ל החליטו להגדיר את האירוע כפוליטי, ובשל היותו כזה לאסור השתתפות חיילים.

העצרת לזכר רבין במוצאי שבת, שאורגנה על ידי עמותה פרטית ולא על ידי מרכז רבין צילום: דניאל בר און

חייל שהשתתף בעצרת במוצאי שבת למרות הפקודה אמר השבוע: "אני לא מבין את הפקודה הזאת. השתתפתי בעצרת כבר כמה שנים ברציפות ומבחינתי מדובר באירוע לאומי. אני יודע שיש הרבה שרואים את זה ועושים מזה אירוע פוליטי, אבל עבורי מדובר בראש ממשלה של מדינת ישראל שנרצח. זו לא עצרת פוליטית".

התלבטות דומה הועלתה בצבא בחודשי הקיץ לגבי השתתפותם של חיילים בהפגנות המחאה החברתיות, במיוחד בעקבות הגעתם של חיילי מילואים במדים למאהל בשדרות רוטשילד בתל אביב. בסופו של דבר הוחלט שכיוון שלא היה מדובר באירוע פוליטי מובהק, לא ייאסר על חיילים להשתתף בהפגנות כל עוד הם עושים זאת בזמנם החופשי ובלבוש אזרחי.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "ככלל, פקודות הצבא אוסרות השתתפות חיילי צה"ל בהפגנות ובעצרות בעלות אופי פוליטי מכל סוג. כיוון שלא מדובר בעצרת ממלכתית, וכדי להסיר כל ספק בנושא, רועננה פקודה זו בקרב בני הגרעין בתנועות הנוער המשרתים בחיל. לנוכחות ואי-נוכחות בני משפחת רבין אין כל רלוונטיות להחלטה, אלא למהותה של העצרת בלבד. יודגש שלא ננקטו כל צעדים משמעתיים כנגד חיילים שהשתתפו בעצרת אם היו כאלה".

קצין חינוך ראשי אלי שרמייסטרצילום: אמיל סלמן

לדברי מארגן העצרת, חמי סל, "מדובר באבסורד. עד היום כל העמותות שהפיקו את העצרת היו פרטיות ולא היה מימון ממשלתי. זה נכון לגבי העמותה הראשונה, ‘שלום חבר', זה נכון לגבי העמותה להקמת מרכז רבין שבאה אחריה, וכן לגבי עמותת ‘4 בנובמבר', שארגנה את העצרת השנה. מדוע הצבא לא אסר על חייליו עד היום להשתתף בעצרת? אם הצבא אוסר על חיילים להשתתף בעצרת לזכר רבין, שיבדקו היטב כמה חיילים משתתפים ב-30 השנים האחרונות בהפגנות פוליטיות של הימין. אם מתחילים לאכוף את האיסור על השתתפות חיילים באירועים, שלא יתחילו עם אירוע לזכר ראש ממשלה שנרצח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ