המלצה להעמיד לדין את מנהל "קול ישראל" לשעבר

אריה שקד חשוד שהדליף מסמכים חסויים במטרה לטרפד את מינויו של בן מנחם, הנחשב כמועמדו של נתניהו, לתפקיד יו"ר הרשות

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה (יאח"ה) הגישה היום (חמישי) את ממצאי חקירתה בעניין החשדות לביצוע עבירות פליליות במסגרת הליך המינוי של מנכ"ל רשות השידור, יוני בן מנחם. החקירה החלה לאחר שהאחרון הגיש תלונה נגד אריה שקד,שהתמודד מולו בשעתו, בחשד שהדליף מסמכים חסויים, המכילים פרטיים אישיים אודות בן מנחם, שהגיעו הן לתכנית "אולפן שישי" של ערוץ 2, והן לעתירה שהוגשה נגד המינוי. ראש האגף לחקירות ומודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', אימץ את המלצות החקירה.

המסמכים שהודלפו הם פרטי אבחון שנערך לבן מנחם בשנת 2002, כשהתמודד על תפקיד אחר ברשות, על ידי חברת פיל"ת, חברה המתמחה בניהול משאבי אנוש והמבצעת אבחונים ומיונים של כח אדם. המשטרה המליצה להעמיד לדין את אריה שקד בחשד לביצוע עבירות של פגיעה בפרטיות, כמו גם את מנכ"ל חברת פיל"ת, ששון עוז בחשד לביצוע עבירות דומות ובעוון הוצאת מסמך ממשמורת.

המסמך המדובר היה חלק מכתבה של חיים ריבלין, ששודרה בחודש יולי האחרון בתוכנית "אולפן שישי", ושעסקה בגל המינויים החדש ברשות השידור, ובקשר שלו לראש הממשלה נתניהו. במהלך הכתבה רואיין עובד של "קול ישראל" כשהוא חובש פאה, פניו מוחשכים וקולו מעוות. טכנאי שות השידור פענחו לאחר מכן את הקלטת ואז התברר כי האיש הוא אריה שקד. בכתבה אמר שקד כי מה שקורה ברשות השידור הוא סתימת פיות ומהווה סכנה לדמוקרטיה, וכי אנשים ברשות מסרבים להתראיין בנושא מחשש למקום עבודתם.

המסמכים שהודלפו היו חלק מעתירה שהגישה אגודת העיתונאים בתל אביב לבג"ץ, בטענה כי בן מנחם אינו ראוי לתפקיד, וכי מדובר בבחירה פוליטית. בעתירה נטען כי במבחני פיל"ת שעבר בן מנחם בשנת 2002, בעת שהציג מועמדותו לתפקיד מנהל הטלוויזיה, הוא קיבל ציון של 4 מתוך 9. בנוסף נטען כי "מומחי פילת קבעו בעניינו קביעות קשות בכל הנוגע למסוגלותו הניהולית, להתמודדותו עם קונפליקטים, לעמידתו בלחצים, לכושר הארגון שלו, ליכולתו בהנעת אנשים, למנהיגותו, לסמכותיותו ולהליכי החשיבה שלו".

אריה שקדצילום: דנקברג אלברטו

בן מנחם היה המועמד המועדף על ראש הממשלה לתפקיד מנכ"ל רשות השידור, והוא נבחר על ידי ועדת איתור שרוב חבריה קשורים לנתניהו, ובהם גם יו"ר רשות השידור ד"ר אמיר גילת, שהיה בעבר דוברו של נתניהו.

עו"ד אלמוגית אביטל, המייצגת את יוני בן מנחם, מסרה בשמו כי "לצערנו, התברר כי נחצו כל הקווים האדומים בנסיון לסכל את מינויו של יוני בן מנחם לתפקיד מנכ"ל רשות השידור, עד כדי ביצוע עבירות פליליות על ידי גורמים מתוך רשות השידור ומחוצה לה. החומר שהועבר לפרקליטות הוא חד משמעי. אנחנו סמוכים ובטוחים שהפרקליטות תשכיל לקבל את ההחלטות הנכונות בעניין זה".

ברקע סוערת רשות השידור גם בעקבות הדחת העיתונאית קרן נויבך מהגשת תוכנית התחקירים "מבט שני" של הערוץ הראשון, אותה היא מגישה בשלוש העונות האחרונות, בטענה שאיננה "עוברת מסך". עוד קודם לכן נודע כי מירית הושמנד, עורכת תוכניתה של נויבך ברדיו, "סדר יום", זומנה לשימוע לפני פיטורים.

פיטוריה הצפויים של הושמנד הם חלק מהמהלך האחרון ברשות, בו קיבלו עשרות מעובדיה מכתבים המזמנים אותם לשימוע לפני פיטורים. מדובר ב-22 מעובדי ערוץ 1, חמישה מקול ישראל ושלושה נוספים מרשת ג' - כולם עובדים צעירים בעלי ותק של פחות משלוש שנים. נכללים בהם, בין היתר, כתבת הבריאות של רשת ב' בירושלים, כרמית ראובן, כתבת המשטרה, אפרת וייס, והושמנד.

בתגובה נשמעו טענות כי מדובר בפיטורים שהמניע להם פוליטי. זמן קצר אחר כך הודיעה רשות השידור כי היא חוזרת בה ומבטלת את ההליך.

ביום שני האחרון דנה בנושא הוועדה לביקורת המדינה. לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ רוני בר און מקדימה, "פיטורים ללא סיבה הם סימן עמוק של פוליטיזציה". בר און אמר בדיון כי הניסיון לפטר את העובדים לא תואם עם אגודת העיתונאים.

אמיר גילת ויוני בן מנחם (מימין) בוועדה לביקורת המדינה, השבועצילום: מזרחי ליאור

ח"כ יצחק הרצוג אמר בדיון, בהתייחסו לעורכת "סדר יום", כי: "התוכנית מקדמת נושאים חברתיים עם רייטינג גבוה ומניבה תשואה גבוהה בפרסומות. הממשלה מנסה לסתום את פיה של המחאה החברתית". ח"כ איתן כבל קבע כי: "לראש הממשלה יש כבר עיתון ועכשיו הוא מסדר לו תחנות רדיו וטלוויזיה. אין זכות קיום לרשות השידור כמו שהיא מתנהלת כיום".

יו"ר רשות השידור אמיר גילת, המנכ"ל יוני בן מנחם ומנהל הרדיו מיקי מירו הכחישו את הדברים. בן מנחם הסביר כי כל עובד ברשות נבדק בשלוש השנים הראשונות לעבודתו ונבחן אם הוא ראוי להיקלט באופן קבוע. על כך השיב יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים, דני זקן, כי "הטענה כי המטרה למנוע מהם קביעות - מקוממת. לא נסכים שעיתונאים יהיו עובדי קבלן. גם עורכים וכתבים מוערכים ביותר הודחו מתפקידיהם ללא סיבה וללא כל תירוץ וההנהלה חוששת מהידברות עם העובדים".

השתתף בהכנת הידיעה: יניב קובוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ