ליצמן: הרופאים צריכים לעשות חשבון נפש

סגן שר הבריאות הותקף בפתיחת כנס בכירי מערכת הבריאות והשיב מלחמה: "עוד לא גמרתי לזעזע את מערכת הבריאות"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, תקף היום (חמישי) בחריפות את הרופאים המתמחים שהתפטרו. "הרופאים צריכים לעשות חשבון נפש. אף אחד לא רוצה כאוס במדינה. אם המתמחים מצפים ממני לכבד את החלטות בג"ץ, אני מצפה מהם אותו דבר. לא היה קורה שום אסון אם היו מחכים עם ההתפטרויות עד היום, עד אחרי בג"ץ. משרד הבריאות צריך להיות בעל הבית", אמר ליצמן בכנס בכירי מערכת הבריאות בים המלח.

עם הגעתו לכנס, הותקף ליצמן מילולית על ידי ד"ר אמנון מוסק, סגן מנהל המחלקה הנוירולוגית בבית החולים איכילוב. כשנכנס לאולם ההרצאות, הפציר מוסק בליצמן "אתה לא זכאי לשבת בחברת רופאים עד שלא תתנצל".

ליצמן הודה שנתקל במצוקת עבודתם הממושכת של המתמחים בביקורות פתע שביצע בבתי החולים. הוא סיפר כי "אמרתי בתקשורת בזמנו שמתמחים עובדים מאוד קשה, אך המתמחים עצמם ביקשו שלא אתערב. פתאום לאחרונה פנו אליי דרך מתווך, וביקשו שאפגש איתם, תחילה בסתר ובהמשך בצורה רשמית. הם אמרו לי 'אנחנו לא דואגים למתמחים, אלא רוצים כספים למומחים צעירים'. הבנתי את זה. הלכתי לאוצר, אמרו לי, ניתן 150 מיליון שקל לרופאים צעירים שלא ילכו לפרטי - אמרתי שזה לא מספיק, וביקשתי 200 מיליון, אני מניח שהיינו מגיעים לסכום כסף יפה".

ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות רוני גמזו, היוםצילום: קידר ניר

לדבריו, "הצעתי למתמחים עבודה במשרה מורחבת בבתי החולים, אך לא קיבלתי תשובה. כעבור יומיים לקראת חצות חיפשו אותי בבית, לא הייתי זמין. בבוקר קיבלתי ברדיו את התשובה, שזו הצעה מזלזלת שבקושי מספיקה ל-200 רופאים. לקחתי מחשב, ראיתי שאם הייתי מציע 200 מיליון שקל ל-200 רופאים, זה היה נותן לכל רופא 40 אלף של נוספים לחודש, האם המתמחים מדברים על סכומים כאלה?".

בדבריו, התייחס ליצמן לביקורת על היעדר שר בריאות במשרה מלאה. "אני שר לכל דבר", אמר. "ראש הממשלה אמנם עם תואר שר הבריאות ואני עם תואר סגן שר, אך כל השוני שאני חוסך למדינה כסף, כי סגן שר עובד בשכר נמוך יותר, ועד לאחרונה גם חסכתי באבטחה. אני לוקח אחריות על כל מה שקורה. כשנכנסתי למשרד הבריאות, זה היה משרד פגע וברח, שרים נכנסו לחודשיים וברחו. אני אמרתי מהיום הראשון שאזעזע את המשרד, עוד לא גמרתי. יש הרבה מה לעשות כאן".

ליצמן שב ואמר כי יסכים לקיצור ההסכם שנחתם בין המדינה להסתדרות הרפואית, אם יקבע שלא מדובר בפתיחה של הסכם, ואם והדבר יהיה מקובל על הצדדים, בכפוף להחלטות בג"ץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ