יאיר אטינגר

"אמליץ לכל מי שישאל אותי לא להתגייס לצבא כזה", כך הכריז היום (חמישי) רב השומרון וראש ישיבת ההסדר באלון מורה, הרב אליקים לבנון, בתגובה להמלצה המסתמנת בוועדה שהקים הרמטכ"ל לכפות על חיילים דתיים להשתתף בטקסים רשמיים גם כאשר מופיעות בהם נשים. לדברי הרב לבנון, מבחינה הלכתית הנחיה כזאת, אם תתקבל, פירושה "שעת השמד" המשולה לגזירות דתיות שהוטלו על העם היהודי.

בראיון ליומן הצהריים של רדיו קול חי אמר הרב לבנון, כי אם תאומץ ההמלצה לחייב חיילים דתיים להשתתף באירועים שבהם יש שירת נשים, "צה"ל לא יהיה צבא העם היהודי". לדבריו, במצב כזה "רבנים ייאלצו להורות לחיילים אתם חייבים לצאת מאירועים כאלה (...) גם אם תעמוד כיתת יורים בחוץ, ויירו בכם למוות, אתם חייבים לעזוב את המקום כי זה שעת גזירה. זה נקרא שעת השמד. ברגע שיש הוראה כפייתית, שם כל המוסכמות נשברות, הכל נשבר".

האזינו לדברי הרב לבנון ברדיו קול חי

לדברי הרב, "מי שלא יודע ולא מבין את ההלכה היהודית במצב של כפייה, אינו יודע לאיזה בור הוא מכניס את עצמו במצב כזה. אני מאוד מקווה שיהיו שם כמה אנשים חכמים שיבלמו את הצעד הנורא הזה אבל אם כן לא תהיה לנו ברירה, לי לפחות. אני בוודאי אמליץ לכל מי שישאל אותי לא להתגייס יותר לצה"ל. לא יכול להיות צבא יהודי שיכפה".

בשבוע שעבר הפגינו מאות נשים וגברים בירושלים, תל אביב, חיפה וקרית טבעון ושרו נגד הדרת הנשים מהמרחב הציבורי. המחאה, שאותה יזמה הילה בניוביץ'-הופמן, נולדה בתגובה לשורה של מקרים בעת האחרונה, שהצביעו על אפלייה כלפי נשים והדרתן מהמרחב הציבורי - ובמרכזן איסור על שירת נשים במסגרות צבאיות וחינוכיות.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים שלנו ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ