מאות הורים מוחים על ההתחרדות הקיצונית בחינוך הממלכתי-דתי

בלחץ הגרעינים התורניים, בתי ספר מפרידים בין בנים לבנות, כופים על ההורים לבוש צנוע ומצנזרים נכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית. משרד החינוך: "בוחנים את הנושא"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

"מתרגשים עכשיו מאוד מההקצנה הדתית בצה"ל, אבל חייבים להבין שזה תהליך שמתחיל הרבה יותר מוקדם: זה משתרש כבר בגנים ובבתי הספר, בחסות משרד החינוך. מרגילים את הילדים לכך שרבנים הם מקור הסמכות הבלעדית, הרבה לפני המחנך. זה לא שאנחנו נגד רבנים, אבל פלא שבסוף, כשהם מגיעים לצמתים בחיים הם לא יכולים להפעיל שיקול דעת עצמאי? כהורים, אנחנו הראשונים להרגיש את זה ולהיפגע, אבל זה שיח שצריך להטריד כל אזרח בישראל. זה כבר לא החינוך הדתי שאנחנו גדלנו עליו".

אריאלה מתל אביב, אם ל-3 ילדים בחינוך הממלכתי-דתי (חמ"ד), היא חברה בקבוצה הולכת וגדלה של הורים שאינם מוכנים לשתוק עוד, נוכח ההקצנה הדתית ההולכת וגוברת בחמ"ד. הקבוצה, שקראה לעצמה בשם "פורום ממ"ד לכתחילה", מונה כבר למעלה מ-400 הורים, שעורכים על בסיס קבוע מפגשים, לרבות פגישות יזומות עם חברי כנסת ובאחרונה גם עם שר החינוך, בניסיון לפעול לשינוי המדיניות המחריפה.

חברי הפורום, ברובם, מפחדים להזדהות בשמם מחשש שהדבר יפגע בילדיהם שבמוסדות. באחרונה אף זומנה אחת הפעילות, עובדת משרד החינוך, לשיחת נזיפה ואוימה שתחדל מפעילותה נגד המשרד. ההורים עמוסים ב"חוויות מזעזעות של הקצנה דתית" במוסדות החינוך שילדיהם פוקדים, כש"עיקר ההשפעה באה בעקבות גרעינים תורניים שמשתלטים אט אט על החינוך שלנו", כפי שמסבירה אחת האמהות, "אבל אסור להתבלבל: משרד החינוך הוא שותף מלא שלהם ודוחף אותם קדימה".

בבית הספר "מוריה" בתל-אביב, אחד המוסדות הממ"דים הוותיקים, הועלתה דרישה ביום הזיכרון האחרון ולפיה בנות לא ישירו בטקס. הדרישה הועלתה מטעם הגרעין התורני של בית הספר - קבוצת של משפחות שעברה לגור בסמיכות אליו, כדי לחזק את הזיקה היהודית במוסד הלימודים ובשכונה בכלל. "הטענה שהם העלו", מסביר אחד ההורים, "היא שזה לא צנוע". "למנהלת אין ברירה במקרים האלה", מוסיף הורה אחר, "כי על פי דרישות הורי הגרעין התורני יישק דבר, כשיש הוראה שלא מיושמת היא מגיעה מאוחר יותר מלמעלה, מהפיקוח".

אימא אחרת מוסיפה כי "בסופו של דבר הבנות לא שרו בטקס. הייתה רק מקהלת בנים והבנות השתתפו בדגלנות. פשוט נעשה שחור מהנחתות כאלה, מקבלים אגרוף בבטן". "גם כבר התחילו לדבר אתנו על זה שבמסיבת הסיום השנה האבות לא יוכלו לראות את הבנות מופיעות ושבכלל יהיו אירועים נפרדים לבנים ולבנות", ממשיך אב אחד לילדים במוסד. "זה לא הממ"ד שהכרתי בעבר, ממתי בנות לא שרות? כשהתלוננתי, אמרו לי חד וחלק שאם לא מתאים לי אני יכול להעביר את הילדה שלי לבית ספר אחר".

ואכן, נוכח ההקצנה, העבירה בשבועות האחרונים אחת המשפחות הוותיקות את ילדיה מהמוסד שבו למדו שנים רבות. "זה פשוט לא ייאמן", ממשיכים ההורים לספר, "יום בהיר אחד בעקבות דרישה של הגרעין התורני התחילו להפריד את ההסעות של התלמידים: הבנים מקדימה והבנות מאחור, אחר כך הם התחילו לעלות לאוטובוס בטורים נפרדים. גם ההפסקות מתנהלות בחצרות שונות, ויש מגמה חדשה שהגרעין מנסה להכניס: שההפסקות תהיינה בשעה נפרדת".

האם ההקצנה מאיימת לסחוף את המדינה כולה? דברו על זה בפייסבוק

ביום הראשון ללימודים, קיבלו הורי הגן הממלכתי-דתי בקרית גת דף הנחיות בעל אופי חרדי, ועליו כתוב ‘תקנון גנים תורניים'. לצד ההסברים על ה"רב-גן" נכתב בפתק כי "לגן התורני מגיעים בלבוש צנוע הורים וילדים". לצד הכיפה שמוגדרת כחובה בגן, התבקשו ההורים להשתדל שהילד יבוא עם ציצית, וכי "אימהות המגיעות לגן מתבקשת להגיע בלבוש צנוע". "ממתי דואגים לצניעות שלנו?", תהתה אחת האימהות, "מה זו הבעלות הזו והחוצפה הזו?". אחד ההורים בגן סיפר כי כששאל אם יש תאריך למסיבת חנוכה, אמרה לו הגננת שהגרעין התורני מארגן את המסיבה ושהאבות אינם מוזמנים, "כי זה לא צנוע שהבנות ירקדו וישירו מולם ושנוכחות האבות תמנע גם מהאימהות לרקוד".

בבית הספר "שילה" בקרית גת התנהלו הלימודים על מי מנוחות 40 שנה, כשלטענת הורים במוסד, בשנה האחרונה שונו מערכת השעות וחומר הלימוד לבלי הכר: "קיבלנו הביתה את המערכת, שלכאורה נראתה בסדר. רק מאוחר יותר הבנו שיש לימודי קודש שהתחפשו ללימודי חול: שעת מחנך, למשל, מועברת פתאום על ידי רב בית הספר, שוודאי לא עוסק באזרחות אלא במידות והלכה", מסביר הורה מבית הספר.

"גם שיעור חונכות, שנשמע תמים לכאורה", מסביר אחר, "הוא בעצם שיעור מצוות שמלווה בספר שנקנה בצורה מרוכזת על ידי בית הספר. הילדה הראתה לי את הספר ונגלה בפניי ספר חרדי לחלוטין: אין בו תמונה אחת של אשה ובכל שני עמודים נכתב ‘לעילוי נשמת' אדם כזה או אחר. ספר שבמהותו הוא חרדי, עם תמונות של גברים בלבד, עם זקנים וכיפות חרדיות. בתמונה של כיבוד ההורים מופיע רק האב, אין בכלל אימא". "גם אצלנו חולק ספר שלדעתי בכלל לא עבר פיקוח", מספרת אמא מבית הספר "מורשה" בפתח תקווה, "ויום אחד המנהלת הודיעה למורות שכולן מגיעות עם כיסוי ראש". אב אחר מקרית אונו אומר כי "גם אצלנו פתאום כולן עם כיסוי ראש".

בגן "תומר" ברמת השרון, הופתעו הורים לגלות שספרות מקור קלאסית כמו ביאליק וגולדברג כבר אינה צנועה דיה. גם "דירה להשכיר" נפסל בנימוק שהוא מספר על חזיר ושהשכנים בסיפור אינם די נחמדים. "בשנה שעברה, שהוגדרה כשנת השפה העברית, הגן והילדים אמורים היו לקבל 10 ספרים במחיר מסובסד, כולם ספרות יפה. התברר לנו שהוטל וטו על הפרויקט כי היו אנשים מהגרעין התורני שהחליטו שהספרים האלה אינם צנועים", מסביר אחד ההורים. "הגרעין התורני גם מטיל צנזורה על הצגות, במקום הפיקוח של משרד החינוך: הוא בודק את ההצגות, שנכללות בסל התרבות, ומחליט איזו הצגה לא ראויה".

ערב פתיחת שנת הלימודים עתרה קבוצת הורים מבית הספר "מורשה" בפתח תקווה נגד ההפרדה המגדרית שנכפתה לטענתם על ידי משרד החינוך, כבר מכיתה א': "בג"ץ הורה להשאיר את המצב בעינו עד שוועדה של משרד החינוך תבחן את הסוגיה", מסבירה עידית, אחת האימהות, "רק שבג"ץ לא ידע שעושים עליו תרגיל, כי בשנה שעברה כפו עלינו הפרדה בהבטחה לשנה אחת, כך שלהשאיר את המצב בעינו אומר להשאיר את ההפרדה".

"במקביל להפרדה, בוטלה מסיבת קבלת החומש שנהוגה כבר שנים מכיוון שצצו קולות שדרשו הפרדה בין המגדרים והמנהלת לא רצתה להתמודד איתם", סיפרה אימא מ"מורשה". בנות כיתה ו' קיבלו הוראה שמסיבות בת מצווה יהיו בהפרדה ומחוץ לבית הספר, כשלתקנון בית הספר הוסף סעיף שעוסק בצניעות גם מחוץ לכותלי המוסד. "אנחנו מפחדים גם על האוכלוסייה של השכונה", מסכמת עידית, "ההקצנה הזו משנה גם את המרקם החברתי העדין בכל השכונה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "החינוך הממלכתי דתי נותן מענה למגוון האוכלוסיות והזרמים השונים הלומדים במסגרתו. מתקיימים דיונים במטרה לבחון את הנושא על היבטיו השונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ