אלפי חסרי בית בישראל אינם מוכרים לרשויות

דרי הרחוב עובדים ולעתים אף משתכרים יותר משכר מינימום, ובכל זאת פתרון הדיור עדיין רחוק מהם. הם גרים בחדר אצל הסבתא או כל לילה אצל חבר אחר

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן

הם מנהלים חיים כפולים. קמים בבוקר. מצחצחים שיניים. מכינים את הילדים לעוד יום של לימודים. אחר כך יוצאים לעבודה. בתום שעות העבודה הם חוזרים. לאין-בית. הם גרים באוהל; בחדר פנוי בדירה של הסבתא או של אחד הדודים; במכונית; או אולי אפילו הם לא יודעים איפה הם יהיו בלילה ומחפשים מקום פנוי כדי לישון בו לקראת יום העבודה של למחרת.

יותר ויותר אנשים, בהם גם בעלי משפחות, רווקים או אפילו כאלו המתקרבים לגיל הפנסיה, חיים ללא דיור - למרות היותם עובדים, גם במשרה מלאה. היותך אדם עובד כבר לא מונע ממך להיות מוגדר כעני. גם במוסד לביטוח לאומי מכירים נתונים אלו.

"העבודה פשוט לא משחררת מעוני", אומר עו"ד גיל גן-מור, ראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח. "לפי הנתונים האחרונים, למחצית מהמשפחות העניות בישראל יש לפחות מפרנס אחד, וברוב המשפחות שהצטרפו בשנים האחרונות למעגל העוני ראש משק הבית עובד. זה מאוד מדאיג: גם ההוצאות לדיור מאוד גדולות והעבודה כבר לא מבטיחה דבר".

פינוי מחוסרי דיור מבית שאליו פלשו בקרית יובל. "אין שום רשת ביטחון מהמדינה", אומר ראש תחום הדיור בארגון רבנים לזכויות אדם. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבהצילום: מיכל פתאל

בשנים האחרונות ידועים כ-2,000 דרי רחוב המוכרים לרשויות, אך ההשערה היא שכ-1,000 נוספים אמנם דרי רחוב אך אינם מטופלים. לפי תקנות העבודה הסוציאלית לא נכללים בהגדרת דרי רחוב גם קטינים ואסירים משוחררים.

"יש אלפים ברשימות המתנה לדירות, ומעבר למספרים הגבוהים של אנשים שזכאים לדיור ציבורי, ישנם עוד עשרות אלפים שנעלמים מן העין כי הם אפילו לא עומדים בקריטריונים", מספר אריק אשרמן, מי ששימש בעבר מנכ"ל ארגון "רבנים לזכויות אדם" וכיום פועל בארגון זה בתחום הדיור. "זה הפוך על הפוך: במידה מסוימת תפרו את הקריטריונים כדי להגביל את מספר הזכאים ולהתאים למספר הדירות. אחת המטרות שלנו היא שישנו את הקריטריונים כך שיעמדו על הצורך האמיתי במקום על המלאי".

שני הארגונים החברים בפורום למאבק העוני שפועל למען קידום תוכנית לאומית שתעסוק בצמצום הבעיה מציינים כי המדיניות הישראלית מפגרת בהרבה בעניין לעומת שאר העולם. בעוד הגופים האירופיים הרשמיים האמונים על הנושא, כמו הפדרציה האירופית של הארגונים הלאומיים העובדים עם חסרי בית (FEANTSA), מגדירים באופן מלא כחסרי בית גם את מי שלן באופן ארעי אצל מכרים או בני משפחה או במקום שבו הוא משולל הגנה מפני פינוי, במשרד הרווחה מבחינים רק ב"דרי הרחוב".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

אשרמן תוקף את המדיניות הממשלתית בנושא: "לא מדובר באנשי שוליים או במובטלים. אלו אנשים שעובדים ולא מצליחים לממן קורת גג. רובם מוצאים פתרונות זמניים בדוחק ומספיק שמשהו אחד משתבש, אין שום רשת ביטחון מהמדינה והדרך למטה מהירה מאוד".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה כי "משפחות שאחד מבני הזוג עובד והכנסותיהן הן עד כ-7,000 שקל, לרבות משפחות חד-הוריות, זכאיות לסיוע בשכר דירה. לעניין הדיור הציבורי, כפי שניתן לראות במסמכי ועדת טרכטנברג שפורסמו באתר האינטרנט, המשרד הציג את הצורך להגדיל את מלאי פתרונות הדיור לזכאי הדיור הציבורי ולהגדיל את היקף ההשתתפות בשכר דירה לו הם יהיו זכאים בתקופת ההמתנה. המשרד מקווה ומצפה שהמלצות אלו ייושמו ושר הבינוי והשיכון מתכוון להיאבק במושב החורף על קבלתן". על השאלה אם יש כוונה במשרד להרחיב את הקריטריונים כך שיוכלו לסייע גם לאלו שאינם זכאים כיום לדיור ציבורי אך הם עדיין מחוסרי דיור, לא הגיבו במשרד.

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי "חסרי הדיור נמצאים באחריות משרד השיכון. משרד הרווחה מפעיל ברחבי הארץ כ-20 מסגרות טיפוליות לדרי רחוב. המסגרות כוללות לינה. יודגש, כי לכל דר רחוב המוכן להתפנות לאחת המסגרות הללו יש בהן מקום ומיטה חמה. משרד הרווחה, בשיתוף עם הרשויות המקומיות, מטפל באוכלוסיית דרי הרחוב. הטיפול בדרי רחוב מתבצע במסגרות טיפוליות בקהילה ובמסגרת ארצית חוץ-ביתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ