אחרי שנים בחלונות מוגפים, הרקדניות בירושלים לא רוקדות עוד לחליל החרדים

נשות י-ם ממשיכות להילחם על מקומן במרחב הציבורי: להקת מחול תסיט את הווילונות מאולם החזרות שלה, כך שעוברי אורח יוכלו לראות את הנשים רוקדות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים32
ניר חסון
ניר חסון

נשות ירושלים ממשיכות להילחם על מקומן במרחב הציבורי, ומחר יקיימו אירוע מחאה נוסף: הווילונות המסתירים את אולם החזרות של להקת המחול "קולבן דאנס", יוסטו כך שעוברי אורח יוכלו לראות את הרקדנים והרקדניות. אולם החזרות של הלהקה  שוכן במרכז ז'ראר בכר בשכונת נחלאות בה מתגוררים כיום חרדים ודתיים רבים.

המקום שופץ לפני כמה שנים והותקנו בו חלונות ראווה גדולים החושפים את אולם החזרות ומאפשרים למי שעובר ברחוב לצפות באימוני הלהקה. ואולם, זמן קצר אחרי השיפוצים, נאלצה הלהקה להגיף את החלונות, בעקבות לחצים מצד העירייה ותושבים חרדים, שאף איימו אל אנשיה.

בשנים האחרונות הושחתו מודעות שפרסמה הלהקה, משום שהציגו רקדניות. בתקופה האחרונה נאלצת הלהקה להסתפק במודעות מופשטות כדי להימנע מוונדליזם.

סטודיו קולבן דאנס בירושלים, שלשום. "לאיש אין זכות להדיר אותנו"צילום: תומר אפלבאום

"סגירת הווילונות היתה פגיעה בלתי נסבלת בחירויות שלנו וגם פגיעה כלכלית", אומרת צפירה שטרן-אסל, מנהלת בית הספר של הלהקה ויוזמת האירוע. "הרעיון היה שהציבור ייחשף לפעילות המבורכת הזו במרכז העיר. אין זכות לאיש להדיר אותנו בצורה כזו". באירוע שייערך מחר, בשיתוף תנועת "ירושלמים" המובילה את המחאה נגד הדרת נשים בעיר, יוסטו הווילונות בטקס חגיגי, והלהקה תציג דרך החלונות חלק מהמופע "בבל" של הכוריאוגרף ומנהל הלהקה אמיר קולבן. האירוע נתמך על ידי סגן ראש העיר ומחזיק תיק התרבות בעירייה, יוסף (פפה) אללו ממרצ.

"זה הבית שלנו. אנחנו לא יוצאים החוצה, אבל רוצים להרגיש בנוח בבית שלנו", אמרה שטרן-אסל. "אחרי יום שני, אני מקווה, ההחלטה אם להרים או להוריד את הווילונות תהיה החלטה שלי. בסוף זה בסך הכל וילון".

לצד הנחישות, חברי הלהקה גם חוששים מתגובת התושבים. בשבוע שעבר, כאשר ביקשו לצלם במקום לקראת האירוע, בא למקום אדם חרדי שאיים עליהם. "אני די חוששת מהתגובה שלהם. אני מקווה שאם יקרה משהו ואני אתקשר למשטרה הם ייתנו מענה", אמרה שטרן-אסל.

בשבועות האחרונים היו בעיר כמה אירועי מחאה של הציבור החילוני נגד הדרת נשים משלטי חוצות ומהמרחב הציבורי. בין היתר, הצטלמו נשים לכרזות בכותרת "מחזירים את הנשים למרחב הציבורי", ומתחת לגשר המיתרים התקיימה שירת מחאה.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "האיסור לפתיחת הווילונות אינו מוכר להנהלת העירייה. העירייה מבהירה שאין כל איסור לפתוח את הוילונות במקום ולא ניתנה כל הנחיה כזו. העירייה רואה חשיבות רבה בפעילות הלהקה ומגנה כל אלימות או ונדליזם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ