אלי אשכנזי

גם בסוף השבוע המשיכו עובדי מפעל פרי גליל שבחצור הגלילית להשבית את עבודת המפעל במחאה על פיטורי 30 עובדים ופיטוריהם הצפויים של 25 נוספים. העובדים קיימו משמרת מחאה במאהל בכניסה למפעל, בתנאי מזג אוויר קשים מאוד של קור וגשם. בשעות הבוקר המוקדמות ביום שישי, אף סיכלו ניסיון של הנהלת המפעל להוציא מהמקום קווי מיון פירות מהמקום ולהעבירם למפעל אחר. הפועלים חסמו את היציאה, ובשלב זה נעצר תהליך הוצאת הקווים.

בין המפגינים היה ישראל סרוסי, בן 58, שעובד בפרי גליל כבר 25 שנים כאיש אחזקה. סרוסי אינו מופיע ברשימת המפוטרים, ולדבריו בא להפגין "לאות סולידריות עם החברים שלי. הרי חרב הפיטורים תלויה כל הזמן מעל הראש שלנו. אלו חיים במתח מתמיד, זה מצב שקשה לתאר", סרוסי, אב ל-6, סיפר כי משכורתו הבסיסית היא 5,200 שקלים, ולפיכך על מנת להגיע לשכר של כ-6,500 שקלים עליו לעבוד גם בימי שישי ובמוצאי שבת. "אם לא אצליח לעבוד כאן עד הפנסיה אני לא יודע איזה גורל מצפה לי. אין כאן מקומות עבודה נוספים שיקלטו אדם בגילי".

גם ציון ביטון, בן 58, הפגין בשער המפעל למרות שלא פוטר. ביטון מרוויח 28 שקלים לשעה, ולדבריו השכר אינו מספיק לכסות את הוצאות המשפחה, ובפרט תרופות עבור אשתו החולה. "למרות זאת אני חייב לשמור על העבודה כאן, אין לי עבודה אחרת. פרי גליל זה הבית שלי, אין לי לאן ללכת. אני כאן כדי להילחם עבור החברים שלי, אני מבין שגם העתיד שלי בכלל לא ברור".

עובדי פרי גליל מונעים יציאת משאית משטח המפעל, שלשוםצילום: ירון קמינסקי

היום תתקיים פגישה נוספת בין נציגי ההסתדרות והעובדים לבין הנהלת המפעל בנוגע לפיטורים, ומחר ייערך דיון על הפיטורים בפרי גליל בוועדת הכספים של הכנסת. בעלי המפעל דורשים מהמדינה מענק של 18 מיליון שקלים, שהובטחו להם לפני שלוש שנים, כשהצילו את המפעל מקריסה.

לקריאתם הצטרף יו"ר מרחב גליל עליון של ההסתדרות, יונה פרטוק, שזעם על נקיטת איפה ואיפה בטיפול המדינה במשבר. "המדינה מחקה לתיאטרון 'הבימה' חובות של 18 מיליון שקלים. כנראה תיאטרון מצטייר טוב יותר. למה? האם הם אנשים טובים יותר מעובדי פרי גליל? זו אוכלוסייה מסוג שונה? שם קיבלו כסף בלי לישון בגשם ולנשום עשן צמיגים שרופים, ומדובר בשחקנים שמשתכרים 4,000 שקלים לערב, כמו משכורתו החודשית של פועל בפרי גליל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ