רביב דרוקר בכנס התקשורת: הלשכות החשובות במדינה מנסות למנוע תחקירים עליהן

מאות עיתונאים באו לכנס חירום בת"א בעקבות צעדי השלטון להצר את צעדי התקשורת. "צריך לעצור את הסחף נגד העיתונאים", אמרו המארגנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאות עיתונאים התייצבו היום (ראשון) בצהריים לכנס חירום למען תקשורת חופשית בסינמטק תל אביב. היוזמה לכינוס באה בעקבות גל הפיטורים השרירותיים שנערכו לאחרונה בתחום התקשורת, סכנת סגירת ערוץ 10 וכלי תקשורת נוספים, והצעת החוק להעלאת הפיצויים לנפגעי לשון הרע.

בכנס נאמו עורך "הארץ" אלוף בן, יאיר לפיד, מוטי קירשנבאום, אילנה דיין, איילה חסון, רזי ברקאי, כרמלה מנשה, ניר חפץ, אבי וייס, דן מרגלית וחגי סגל. מדובר באירוע ראשון מסוגו המאגד עיתונאים רבים, הדורשים לעצור את המתקפה על התקשורת החופשית. מארגני הכנס מבטיחים ש"דיון זה יהווה את יריית הפתיחה בשורה של צעדים נוספים המתוכננים לשבועות הקרובים, במטרה לעצור את הסחף כנגד אנשי תקשורת ועיתונאים".

עשו לנו לייק וקבלו את כל הדיווחים והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

"הכנס הזה היה צריך להתנהל מזמן, כשאיימו לסגור את הטלוויזיה החינוכית" אמר רזי ברקאי בכנס. "עמדנו מהצד כי אמרנו שזה רק הטלוויזיה החינוכית. היינו צריכים לקיים את הכנס הזה כאשר החלו פיטורים ברשות שידור, אבל לא עשינו את זה כי אמרנו: 'אלה מרשות השידור פרזיטים'... היינו צריכים להתכנס כאשר ערוץ 10 נאלץ לשדר התנצלות שהאורך והתוכן שלה הוכתבו על ידי בעלי ממון, אבל גם אז ישבנו בצד. וחוק לשון הרע, ולא מניתי עוד עשרות מקרים שנשארו מאחורה בשל צנזורה עצמית".

"למה לא היינו שם? כי אנחנו קצת חארות. כי זה מקצוע נרקסיסטי ולא היה אכפת לנו. גם את הכנס הזה ניסו להשתיק עיתונאים מבפנים". ברקאי תקף גם את פערי השכר בין ה"טאלנטים" ל"מי שעובד איתנו ומרוויח הרבה פחות בהפקה, בתחקיר, בעריכה"

כנס למען תקשורת חופשית

"האיום עלינו הוא גם מצד בעלי הון", אמר רביב דרוקר. "אני שומע כל מיני אנשים שאומרים לי 'כשאני בא לעבודה אני מאפסן את הדעות שלי בארון'. אני חושב שאנחנו צריכים ללכת עם האמת שלנו גם אם המשמעות היא שהעורך הבא יפטר אותנו".

בהתייחסות לפרסומים האחרונים שנוגעים אליו ואל חבריו בערוץ 10 אמר דרוקר: "הלשכות החשובות במדינה לא עוסקות בנקמה, אלא במניעה של דברים שיהיו. הם יודעים שיש כל מיני תחקירים שיבואו – הם מנסים למנוע אותם. מה שהם עושים זה לא לסגור אותנו, אלא להשאיר אותנו במצב של גסיסה. כשאתה חוזר ממסדרונות השלטון אחרי שהתחננת על קיום הערוץ, אתה כבר לא אותו דבר. חשוב שלכנס הזה תהיה המשכיות כדי שהאנשים האלה ידעו שהם לא יכולים לעשות הכל".

"כל מי שפה חווה פחד" אמרה בכנס אילנה דיין. "עכשיו אנחנו פוחדים יותר. ניסיתי לברר עם עצמי למה הכינוס הזה חשוב. אותי מפחיד החיבור בין המתקפה על התקשורת לבין המתקפה על מערכת משפט. מישהו פוחד מתקשורת נושכת ומישהו פוחד מבית משפט עליון שמבקר. לא אנחנו ולא בית המשפט נבחרנו בקלפי, אין לנו סמכות לייצג... אבל אנחנו מאבטחים את הדמוקרטיה. אני חושבת שמי שמציע קנסות דרקוניים בחוק לשון הרע לא רוצה עיתונות חופשית. החוק לא מגן על האדם הקטן אלא על האדם הגדול, על איש הציבור, המפכ"ל והגנרל".

אילנה דיין ומנכ"ל חדשות 2, אבי וייס, לא חסכו דברי ביקורת כלפי התקשורת והעיתונאים. "רובי ריבלין צדק: את השנאה הזאת רכשנו ביוקר" אמרה דיין. "טעינו לעתים, השטחנו, עיגלנו פינות. אבל אם יש קול ברור שצריך לצאת מהכנס הזה, זה הקריאה לתיקון עצמי. החלוקה המחנאית צריכה להדליק נורה אדומה. מישהו מרגיש מודר ובצדק".  גם וייס תקף את התנהלות התקשורת: "צריך גם לעשות חשבון נפש ויש פעמים ואפילו לא מעטות שאנחנו מרחיקים לכת". עם זאת, הוא הוסיף: "אנחנו חייבים לעצור את הטירוף הזה. המתקפה על אמצעי התקשרות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה".

"אנחנו לא בתחרות מול חברי הכנסת ופוליטיקאים על פטריוטיות", אמר אלוף בן. "יש אווירה ציבורית בעייתית שאני מזהה מאז מלחמת לבנון". בן דיבר גם על הקשיים הכלכליים של העיתונות בימים אלו: "מדובר במודל בעייתי. אם לפני 20 שנה כל מי שרצה למכור את האוטו שילם לנו 'מס' בלוחות המכירות, היום זה אחרת. העולם השתנה אבל הפתרון הוא לא שנהיה פוליטיקאים בעצמנו אלא עלינו להיות יותר מקצועניים ולעשות יותר תחקירים. דווקא בגלל שאנחנו יודעים מי מולנו אנחנו חייבים להיות יותר טובים ולא לעשות פאלטות".

יאיר לפיד, מגיש "אולפן שישי" בערוץ 2 אמר כי "אני לא רוצה להיות חלק מהברנז'ה השמאלנית בתקשורת. יש לה מניה לא קטנה בסיבות שהביאו אותנו היום. לא הייתי בא הנה אילולא חשבתי שאין ברירה, מפני שהעסק הזה חרג מהתחום של ימין ושמאל. הניסיון לסגור את ערוץ 10, עריפת הראשים ברשות השידור והנוסח החדש של חוק לשון הרע הם לא מעשים ימניים, אלא מעשים כוחניים של שלטון חסר רסן שהחליט לבצע השתלטות עוינת על התקשורת. הם לא עושים את זה מתוך עקרונות של הימין, הם רק סותמים וחונקים את הקולות שאינם מוצאים חן בעיניהם. בכנסת ישראל יושבת חבורה שעלתה על טריק גאוני: הם טוענים שהם גם השלטון וגם הקורבן".

"מי שייפגע מהחוק החדש יהיו כל כלי התקשורת מימין משמאל ובעיקר מימין" אמר חגי סגל בכנס. "אני שותף לתחושה שחילופי הגברי ברשות השידור לא מיטיבים עם העם אלא עם השלטון. הממשלה רוצה רשות שידור שלא תזיק לו, רשות פודלית. הרצון של הימין לבוא חשבון עם התקשורת הוא מוצדק בעיני, אבל זה מתפרץ באופן שיכול להרוס אותה. חשוב לי להגיד כי תקשורת חופשית היא גם תקשורת שאינה מוטה".

בחודש שעבר אישרה ועדת החוקה של הכנסת את התיקון לחוק להגדלת הפיצויים לנפגעי לשון הרע. החוק, אותו הגישו ח"כ יריב לוין וח"כ מאיר שטרית, קובע כי אדם שנפגע מפרסום כוזב בכלי התקשורת יפוצה בסכום של עד 300 אלף שקלים, והוא עשוי להאמיר ל-1.5 מיליון שקלים אם יוכח שכלי התקשורת לא פרסם במלואה את תגובתו של נשוא הכתבה. כמו כן, לאדם שנפגע לכאורה לא יהיה צורך להוכיח כי נגרם לו נזק מפרסום הדברים. בעקבות אישור החוק התעוררה מחאה בכלי התקשורת על שהוא מסכן את חופש הביטוי וזכויות הפרט.

בנוסף, באחרונה נראה כי נעשים מאמצים להגביל את פעולתם של עיתונאים ותחקירנים הנחשבים לביקורתיים כלפי השלטון. העיתונאית קרן נויבך הודחה לפני שבועיים מהגשת תוכנית התחקירים "מבט שני" של הערוץ הראשון, אותה היא מגישה בשלוש העונות האחרונות. נויבך נחשבת עיתונאית ביקורתית במיוחד, וגורמים ברשות השידור ומחוץ לה טענו כי מדובר בהדחה על רקע פוליטי.

כמו כן, בכירים בערוץ 10 טענו כי בלשכת נתניהו רמזו שיתמכו בהסדרת חובות הערוץ, אם יפטרו את רביב דרוקר, שפירסם תחקיר על נסיעותיו של נתניהו לחו"ל. בנוסף, המשטרה ומשרד התקשורת הפסיקו אתמול את שידורי רדיו "כל השלום" בטענה שהוא משדר באופן פיראטי. הרדיו הוקם בידי פעילי שמאל ישראלים בשיתוף פעולה עם פעילי שלום פלסטינים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ