שיא במספר הפניות למרכזי הסיוע לאחר משפט קצב

במרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית מדווחים על עלייה של 16% בפניות ב-2010 - כ-40 אלף. בינואר, לאחר ההכרעה במשפט קצב, נרשם שיא של 874 פניות

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

בחודש שלאחר הכרעת הדין במשפטו של משה קצב התקבלו במרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית מספר שיא של פניות, ובשנת 2010 נרשמה עלייה של 16% בפניות. כך עולה מסיכום נתוני הפניות של האיגוד לקראת דיון בוועדה לקידום מעמד האישה לרגל יום המאבק באלימות נגד נשים החל בשבת.

ב-2010 התקבלו במרכז הסיוע השונים כ-40 אלף פניות. כאמור, מדובר בעלייה של 16% לעומת 2009. 7858 מתוכן הן פניות חדשות של נפגעות שלא טופלו בעבר במרכזים, עלייה של 3.5% לעומת השנה שעברה. כרבע מהפניות דיווחו על פגיעה מתמשכת, שהתקיימה על ידי אותו תוקף מספר פעמים או במשך שנים. עוד עולה מפילוח הפניות - 42% עסקו באונס וניסיון אונס, 23.4% עוסקות בגילוי עריות, 10.4% התלוננו על מעשה מגונה ואילו 7.9% עסקו בהטרדה בעבודה.

בינואר 2011, ככל הנראה בעקבות הכרעת הדין במשפטו של קצב, נרשם שיא במספר הפניות למרכזי הסיוע: 873 פניות, לעומת ממוצע חודשי העומד על 650 פניות. כמו כן עלה מספר הדיווחים על פניות למשטרה ב-36%, 178 תלונות כאלה דווחו במהלך חודש ינואר 2011, לעומת ממוצע של 130 פניות בחודש בשלוש השנים האחרונות.

"חשיפת נתוני הפניות למרכזי הסיוע מדי שנה מעלה תמונה קשה של אזלת ידה של החברה לפעולה נחרצת נגד תופעת האלימות המינית ומיגורה" אומרת מיכל רוזין, מנכ"ל האיגוד, "אין די בזעזוע מהנתונים ובצקצוק הלשון. על מקבלי ההחלטות והאחראים על ביטחוננו לפעול ללא לאות להצלת נפשות מפגיעה מינית, שלה השלכות חמורות ביותר על הפרט ועל הכלל".

עוד עולה מפילוח הפניות כי מרבית הפגיעות המדווחות למרכזי הסיוע ב-2010 התרחשו בטרם מלאו לנפגעות או לנפגעים 18, ו-67% מהפניות עסקו בפגיעות שהתרחשו בעוד הפונים היו קטינים. 34% מהפניות החדשות שדווחו ב-2010 נוגעות לתקיפות שהתרחשו בילדות, מתחת לגיל 12.

"לאור מימדיה העצומים של תופעת האלימות המינית והשלכותיה ההרסניות על החברה- אנו, קוראות לרשויות המדינה לפעול ללא לאות למניעת הפשע הנורא הזה", אומר רוזין, "יש לפעול להגברת המודעות לתופעה, לזיהוי ואיתור נפגעי ונפגעות תקיפה מינית, להעמדתם לדין של התוקפים ולהרחקתם מהציבור, ולדאוג לשיקומם של נפגעי ונפגעות התקיפה המינית באופן הולם".

Read this article in English: Israeli rape crisis centers get record number of calls following Katsav verdict

צילום: דניאל בראון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ