עוז רוזנברג

לפני כשבוע וחצי הבחין אחד הסוחרים בשוק מחנה יהודה בצעיר יהודי עם פאות וכיפה, המנסה לברר באילו בתי עסק מועסקים ערבים ובאילו לא. "הסתובב פה איזה ילד יהודי, נראה ממש צעיר כזה", מספר סאלח, העובד בדוכן למכירת דגים. הוא הזעיק משטרה, ושוטרים שבאו למקום עיכבו את הצעיר לחקירה בחשד שתיכנן פעולת "תג מחיר".

בחקירתו של הצעיר התברר כי הוא בא לשוק מחנה יהודה למטרה אחרת. הצעיר, מאיר אטינגר בן 19, תושב ההתנחלויות יצהר ורמת מגרון לשעבר, סיפר כי עשה את הבירורים כחלק מפרויקט המכונה "עבודה עברית". מטרתו היא "להזהיר את הציבור" מפני קניית מוצרים במקומות המעסיקים ערבים. אטינגר, נכדו של הרב מאיר כהנא, שוחרר לאחר כמה שעות של חקירה והורחק מן השוק לשבועיים.

אלא שביום חמישי האחרון, בערב, המקרה שב על עצמו: הפעם עצרה המשטרה בשוק ארבעה צעירים, גם הם תושבי יצהר שקיבלו באחרונה צווי הרחקה מינהליים מהשטחים. שיחה עם פעילי ימין השבוע מגלה כי פעילותם של אטינגר וחבריו היא חלק מתוכנית שלמה הפועלת בבירה זה כמה שבועות, למיפוי בתי עסק לפי העסקת ערבים.

סאלח, סוחר בשוק מחנה יהודה. פעיל הימין הסביר בחקירה שמטרתו "להזהיר את הציבור" צילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את כל החדשות והעדכונים לפרופיל הפייסבוק שלכם

המיפוי החל בשכונות הצפון - פסגת זאב ונווה יעקב - המשיך בשכונות הסמוכות לכניסה לעיר - קריית משה וגבעת שאול - וכעת הגיעו הממפים לאזור מרכז העיר, בכללו גם שוק מחנה יהודה. "באו לבוס שלי ושאלו אותו אם עובדים אצלו ערבים", מתאר לדוגמה יעקב עזריה, חשמלאי תושב פסגת זאב. "הוא אמר שלא, אבל אני יודע שהם גם הלכו לאחרים ושאלו".

מספר הפעילים הכולל בפעילות המיפוי הנוכחית נע סביב 20, רובם תושבי יצהר שקיבלו באחרונה צווי הרחקה משטחי יהודה ושומרון, מחשש לביצוע פעולות תג מחיר, ומתגוררים כעת בירושלים. מטרתם ברורה: למנוע מאנשים להשתמש בשירותיו של בעל עסק המעסיק ערבים. "ייצא בקרוב עלון שתהיה בו רשימה של מקומות שבהם מועסקים ערבים", אומר משה בן זיקרי, פעיל ימין קיצוני מוכר בירושלים. "בהמשך ייצאו גם כרזות רחוב, שלטים שייתלו ברחובות, עם הרשימות האלה. פשוט כדי שהציבור יידע וייזהר".

שיטת העבודה פשוטה - אם הדבר לא ברור מאליו, נכנסים הפעילים לחנות ושואלים את הבעלים בפשטות אם הוא מעסיק ערבים. "וי" יקבל מי שאינו עושה זאת, ו"איקס" כזה שכן. בכיסו של אטינגר, שנעצר בשוק, נמצאה רשימה שכזו ועליה כמה עשרות בתי עסק ולצדם הסימון המתאים.

פעילותם של "מגורשי יצהר", כפי שהם מכונים בחוגי ימין, מצטרפת לפעילות ענפה של ארגוני ימין אחרים בשנים האחרונות. כך ארגון "להב"ה למניעת התבוללות בארץ הקודש" השיק בחודש ינואר השנה קמפיין "תעודת כשרות" לעסק שיימצא טהור מערבים.

בקואליציית הארגונים החברתיים 'שותפות שראקה" הביעו זעזוע מפעילות הימין לסימון בתי עסק. בארגונים טענו כי "רוחות רעות ומאיימות של גזענות משתוללת פורצות בו זמנית ממחוזות השלטון ומהשטח, ויוצרים אווירה ציבורית שלפיה שלומם, ביטחונם, תעסוקתם, וחייהם של ערבים הפכו לפרוצים. אין המדובר לצערנו רק בפעילות של ימין סהרורי, אלא של רדיפה דה פקטו של ערבים, בין אם באמצעות חקיקה ובין אם באמצעות סימון בתי העסק שמעסיקים ערבים. ניתן רק לדמיין איך הייתה ישראל מגיבה, ובצדק, אם פעילות גזענית כמות זו הייתה מתבצעת במדינה אחרת נגד יהודים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ