לא רק ליחידות המובחרות: קורס הכנה גם לגל"צ

עיריית רמת השרון תקיים מפגשי הכנה לתיכוניסטים המעוניינים להתקבל ליחידות התקשורת הצבאיות, בהם יקבלו עצות מעיתונאים ומבוגרי היחידות לקראת מבחני המיון

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עיריית רמת השרון תפעיל החל מהשנה הבאה קורס הכנה מיוחד לתיכוניסטים בעיר שרוצים להתקבל ליחידות התקשורת הצבאיות - גלי צה"ל, השבועון "במחנה" ודובר צה"ל. הקורס יתקיים במתכונת של מפגש בשבוע במשך כ-12 שבועות, וילווה את תהליך המיון ליחידות השונות, הכולל בין היתר מבחני ידע כללי וראיונות קבלה. המפגשים, שייערכו ביוזמת רשת המתנ"סים העירונית, אמורים לספק גם הצצה לעולם התקשורת הישראלית בכלל, והצבאית בפרט.

בקורס מתוכננים להשתתף בין היתר עיתונאים פעילים מכלי תקשורת שונים, וכאלה שסיימו את שירותם ביחידות הצבאיות ויכולים לחלוק מניסיונם במבחני המיון. מגבשי הקורס ביקשו להביא גם נציגים מהיחידות עצמן, למעין שיחות היכרות ולהצגת אופי השירות הייחודי לכל אחת מהן. ל"הארץ" נודע כי לפחות יחידה צבאית אחת כבר אישרה את השתתפותה בקורס. לפי שעה נראה, כי מחיר ההשתתפות במפגשי ההכנה יהיה מאות שקלים בלבד, אם כי הוא טרם נקבע סופית.

מנכ"ל רשת המתנ"סים העירונית ("מגוונים"), ניצן אביב, אישר כי הקורס אכן צפוי להיפתח. "בתיכונים ברמת השרון יש הרבה מגמות תקשורת, והרבה חבר'ה מנסים להתקבל לדובר צה"ל, ל"במחנה" ולגלי צה"ל", מספר אביב, "אנחנו רואים זאת כחלק מחובתנו לסייע לבני נוער להתקבל ליחידות שהם רוצים בצבא, ועלה הרעיון לפתוח קורס הכנה לבני נוער שרוצים להתקבל ליחידות התקשורת". לדבריו, "התיכוניסטים יעברו תשעה מפגשים מקצועיים ועוד שלושה מפגשים שיהיו למעשה פרויקט קהילתי, בסגנון 'תעביר את זה הלאה'. הצורך עלה מבני הנוער. הם מספרים על החוויות שלהם, ועל כמה שזה קשה. למה לא לעזור להם להתכונן לדבר הזה ולעשות שירות צבאי מספק?".

אחת הטענות המרכזיות נגד קורסי הההכנה לצה"ל בכללותם, נוגעת ליתרון הניתן לבעלי אמצעים שביכולתם לממן את הסדנאות המיוחדות. זאת, כאשר היחידות המשתייכות לאשכול דוברות ומידע - גל"צ, "במחנה" ודו"צ - מצויות כבר שנים תחת מתקפה בדבר הזהות ההומוגנית של המשרתים בהן, המגיעים לכאורה מרקע סוציו-אקונומי גבוה ומתגוררים לרוב במרכז הארץ. באשר לביקורת שפתיחת הקורס מעוררת, אומר ניצן אביב כי אין הוא שונה ממסגרות המכינות לשירות ביחידות קרביות מובחרות, כמו חוגי סיירות ו"אחריי". "היתרון הוא שאנחנו נותנים אפשרות לכולם. אם יהיה ילד שלא יכול לשלם לקורס, אנחנו נממן אותו. כל ילד שירצה את הקורס יוכל להשתתף בו, אז הטענה לאי-שוויון בהזדמנויות היא לא רלוונטית".

בשנים האחרונות נעשים מאמצים בקרב יחידות התקשורת בניסיון לגוון את אופי המשרתים בהן. כך למשל, את קורס העיתונאים האחרון בגלי צה"ל סיים בהצלחה בוגר ישיבה תיכונית בגוש עציון, ואילו בשבועון הצבאי נשלחים הכתבים לתיכונים ברחבי הארץ, בדגש על אלה הממוקמים בפריפריה, כדי לעניין את התלמידים בשירות ביחידה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר בקורסים אזרחיים שלצה"ל אין כל אחריות לתכנים המועברים בהם. ככלל, גורמי צבא פעילים אינם נוטלים חלק כלשהו בקורסים אלה. בקשות פרטניות הנוגעות להעברת מידע באשר לתהליך הגיוס לצה"ל נשקלות לגופן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ