אושר לקריאה ראשונה: הבטחת הכנסה לשוהות במקלט לנשים מוכות

כיום דיירות במקלטים זכאיות רק לדמי קיום, בסך של 10 שקלים ליום. ויצו: נשים מגיעות למקלטים חסרות כל, וצריכות לשאת בנטל התשלומים להן ולילדיהן

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
דנה ויילר-פולק

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה הבוקר לקריאה ראשונה כי נשים השוהות במקלט לנשים מוכות יהיו זכאיות לגמלת הבטחת הכנסה. כיום נשים במקלטים זכאיות רק לדמי קיום, בניגוד לנגמלים מסמים ולנתונים לפיקוח קצין מבחן, הזכאים לגמלה על פי חוק.

"המצב הנוכחי מוביל לכך שנשים מוכות מעדיפות להישאר במעגל הטרור הביתי" אמרה בדיון ח"כ זהבה גלאון (מרצ), אחת מיוזמי הצעת החוק. "עד היום הנשים המוכות הוכו פעמיים: פעם אחת על ידי בן הזוג האלים, ופעם שנייה על ידי המדינה, ששללה את הזכאות להבטחת הכנסה של נשים שביקשו לקבל הגנה מפני בן הזוג במקלט".

במהלך הדיון בוועדה בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד), הביעו נציגי משרד האוצר התנגדות להצעת החוק, והציעו להגדיל את דמי הכיס המשולמים לשוהות במקלט ולא להעניק להן הבטחת הכנסה, היות והדבר ייצור אפלייה, למרבה האבסורד. "תעריף אחזקתן של נשים במקלט הוא גבוה מאוד. אם ברצוננו להעניק להן גם הבטחת הכנסה, הרי שעליהן לשאת בהשתתפות עצמית מינימאלית, כי אחרת נשים עצמאיות שמפרנסות את עצמן תופלנה לרעה לעומת אלה השוהות במקלט", אמרה בדיון רבקה לויפר, מאגף התקציבים במשרד האוצר. "אי לכך אנחנו מציעים להגדיל את דמי הכיס אותם משלמת המדינה לנשים השוהות במקלטים", הוסיפה.

ח"כ כץ זעם על הדברים ואמר "נשים השוהות במקלטים זכאיות לדמי כיס בסך של כעשרה שקלים ביום בלבד. כל רצוננו הוא להעניק לנשים האלה את המינימום שיאפשר להן להתקיים בכבוד במהלך מנוסתן מהבעל האלים".

בישראל פועלים היום 13 מקלטים לנשים מוכות בהם שהו בשנת 2010 765 נשים ו-1097 ילדים. מדו"ח שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת לקראת הדיון עולה כי העלות המרבית בגין מתן גמלת הבטחת הכנסה לכלל השוהות במקלטים כיום מוערכת בכ-4.3 מיליון שקל, אולם על פי ההערכות לא כולן יהיו זכאיות, כך שבפועל תקטן העלות.

מקלט לנשים מוכות בירושליםצילום: מזרחי ליאור

כיום זכאיות השוהות במקלטים לדמי קיום בסכום ממוצע של כ-25% מגמלת הבטחת הכנסה. משרד הרווחה מממן את פעילות המקלטים בסכום של 17 מיליון שקל בשנה על פי תעריף של 12,700 שקל לאישה עם ילד בחודש.

ביום חמישי יצוין בישראל היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים. על פי נתוני תנועת ויצו, שיזמה וניסחה את החוק, בשנת 2011 חלה עלייה במספר הנרצחות, בשנה השנייה ברציפות. בשנת 2011 נרצחו בישראל 23 נשים, לעומת 20 בשנת 2010, ו-15 בשנת 2009.

"השהייה במקלט אינה מאפשרת יציאה סדירה לעבודה, והנשים נפגעות האלימות נאלצות להתמודד עם מצוקה כלכלית גדולה שלא מאפשרת להן להתמקד בתהליך השיקומי" אמרת רונית ארנפרוינד-כהן, מנהלת האגף לקידום מעמד האישה בויצו, ויו"ר ארגון הגג של המקלטים לנשים מוכות.

"הנשים מגיעות למקלט חסרות כל ובן זוגן האלים, כחלק מהטרור, אינו משלם את תשלומי הבית כגון ארנונה, משכנתא, מים, ועוד. האישה צריכה לשאת בנטל עבור תשלומים נוספים לה ולילדיה כמו שירותי בריאות, תשלומים לביה"ס ועוד. כך נצברים חובות גדולים לאישה, אשר נותרת עם קושי כלכלי לקיים את צרכיה וצרכי ילדיה. לצערנו, בחלק מהמקרים נשים אפילו זונחות את התהליך הטיפולי ושבות לבעל המכה. הצעת החוק נולדה מתוך ניסיון רב שנים של ויצו בטיפול בנשים נפגעות אלימות שהראה כי קיים צורך אמיתי בתמיכה כלכלית בנשים הנפגעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ