ארגון הנוער הגאה מתחיל לגבות דמי חבר

מדריכי הארגון מתנגדים ליוזמת ההנהלה לגבות 200 שקלים לשנה מכל חניך, ומסרבים להכין רשימות חניכים: "הדרישות הללו נוגדות את ערך הדיסקרטיות של הארגון"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מדריכים בארגון הנוער הגאה (איגי) מותחים ביקורת חריפה על החלטת ההנהלה להתחיל לגבות דמי חבר מהחניכים, ולהכין רשימות שמיות שלהם. ההנהלה הורתה למדריכים לגבות דמי השתתפות בסך 200 שקלים לשנה מכל חניך, ולמסור רשימות שמיות של החניכים בקבוצותיהם, כפי ששמותיהם מאויתים בפייסבוק.

בחוברת מידע שהועברה למדריכים תלתה הנהלת הארגון את גביית דמי ההשתתפות בצורך במימון ביטוח והוצאות שכר דירה, שעלו באופן משמעותי מאז הרצח ב"ברנוער" ובעקבות הגידול בפעילות הארגון. "על פי הגדרת משרד החינוך, עליהם להיות חניכים משלמים", כתבה. הנהלת הארגון העריכה כי ההכנסות מדמי ההשתתפות שישלמו החניכים לא יהוו יותר מ-2% מהתקציב השנתי של הארגון. עם זאת, ההנהלה ציינה כי "תשלום אינו תנאי להשתתפות בפעילות איגי", והוסיפה כי "אין ולא יהיה מעקב אחר גבייה כספית של מדריכים, ולא תהיינה סנקציות על היעדר או תת-ביצוע".

ההנהלה נימקה את דרישתה לקבל רשימת שמות בצורך לקבל מידע מדויק על החניכים הקבועים בארגון. לדבריה, המידע יסייע במאמץ לזכות בתמיכת משרדי הממשלה והקרנות הגדולות. את הרשימות החדשות מתכנן הארגון להעביר לעורך דין, על מנת לוודא את מהימנותן. לאחר מכן יועבר מספר החניכים למשרדי הממשלה ולרשויות המקומיות.

בימים האחרונים התגבשה קבוצת מדריכים שמתנגדים להוראות החדשות ומבהירים כי לא יגבו תשלום מחניכיהם או יכינו רשימות שמיות שלהם. "לא נקיים את ההוראה הזאת", אמר אחד המדריכים, "חניכים לא צריכים לפחד עכשיו לבוא לארגון". לדבריו, ההשוואה בין איגי לבין תנועת נוער אחרות, כמו הצופים והשומר הצעיר, היא מוטעית. "הארגון שלנו עוסק בעולם הפנימי של האדם - בלבטים, בחששות, בזהות המינית", הוסיף, "איך חניכים יוכלו לבקש כסף לפעילות מהוריהם אם הם בארון? במקום להיות מקום חם ואוהב, אנחנו רק נרחיק אותם". המדריך הוסיף כי הדרישה להכין רשימת שמות נוגדת את ערך הדיסקרטיות, הנחשב לאחד מערכי היסוד של הארגון.

ארגון הנוער הגאה הוקם ב-2002 ופועל ב-22 יישובים, מקרית שמונה עד באר שבע. מנתוני הארגון עולה כי יותר מ-1,500 בני נוער משתתפים בפעילויותיו מדי שנה, ולוקחים חלק בקבוצות החברתיות, במועדוני הנוער ובחוגים שלו. הארגון נסמך על כ-150 מתנדבים, בהם פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.

מנכ"ל איגי, אבנר דפני, מסר בתגובה כי "רישום חניכים וגביית דמי ההשתתפות (כחמישה שקלים למפגש), מהווים חלק בתהליך התבגרות טבעי של ארגון ששואף לחזק את הקשר עם חניכיו. דיסקרטיות ואנונימיות של המשתתפים היו תמיד נר לרגלינו, והארגון ימשיך לשמור על פרטיותם המלאה של אלה שיבחרו בכך. לא חלה כל חובה על החניכים למסור פרטים מזהים שעלולים לחשוף אותם. גביית דמי ההשתתפות לא תהווה בשום אופן חסם להשתתפות בפעילות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ