רחוב ז'בוטינסקי פינת אייבי נתן

יום לאחר שנסגרה תחנת "כל השלום" ברמאללה, נחנך לראשונה רחוב על שמו של פעיל השלום

גילי כהן
גילי כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גילי כהן
גילי כהן

לראשונה בישראל נחנך אתמול רחוב על שמו של פעיל השלום אייבי נתן. את שדרות אייבי נתן, הממוקמות בפינת רחוב זאב ז'בוטינסקי בהרצליה, חובק בית חיל האוויר והיכל האמנויות העירוני. חנוכת הרחוב התקיימה זמן קצר לאחר ששידורי "כל השלום" מרמאללה - שנועדו להזכיר את פעילותו של רדיו "קול השלום" של נתן - הופסקו על ידי ישראל.

"אני שמח על עצם ההנצחה וזה מאוד מרגש אותי", אמר אתמול הנרי אלקסלסי, חברו של נתן, שממשיך להוביל בשנים האחרונות את הנצחתו. "אם היה רחוב על שם אייבי נתן בכל עיר הילדים היו יכולים לשאול מי הוא, ואולי כך לקדם את השלום".

להחלטה של מועצת העיר הרצליה, שאושרה בוועדת השמות העירונית ב-2009, קדמו התנגדויות מצד האופוזיציה העירונית, שטענה כי נתן היה פעיל שמאל קיצוני שפעל בניגוד לחוק. לטענת חבר המועצה ירון עולמי, "ההנצחה בעיר הפכה להיות מגמתית ופוליטית, ואפילו היה אייבי נתן ראוי להנצחה מסוימת, הוא לא היה אמור לקבל רחוב כה ראשי, ויש בכך טעם לפגם".

בתגובה אמרה ראש העירייה, יעל גרמן, כי "אייבי נתן ראוי להנצחה, הוא נתן המון תקווה לבני דורו". גרמן הוסיפה ואמרה כי "כשאין שלום, צריך עוד כמוהו. אנחנו זקוקים למישהו שידפוק לנו על הראש ויגיד שאם נאמין - זה יקרה".

נתן, שנולד באיראן בשנת 1927, שירת בצעירותו בחיל האוויר המלכותי. בזמן מלחמת העצמאות התנדב כטייס בחיל האוויר הישראלי. זמן מה לאחר שפרש משירותו הצבאי הקים נתן את קפה "קליפורניה" בתל אביב, והחל בפעילות למען השלום עם מדינות ערב. ב-1966 נחת עם מטוסו הפרטי בפורט סעיד, כדי לקדם את מטרתו, אך גורש בחזרה. בתחילת שנות השבעים החל להפעיל את תחנת הרדיו קול השלום מ"ספינת השלום", שעגנה מול תל אביב. פעילותה הופסקה בשנת 1993, בשל קשיים כלכליים. נתן מת בשנת 2008 בתל אביב.

זוהי אינה הפעם הראשונה שבה פועלת עיריית הרצליה להנצחת פעילי שמאל. כפי שפורסם ב"הארץ", בחודש מארס האחרון החליטה העירייה, לאחר שנים של ויכוחים ודיונים בנושא, לקרוא מקטע רחוב בעיר - בין רחוב אבא אבן לדרך אלטנוילד - על שמו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ'. גם אז טענו המתנגדים כי מדובר בהנצחה פוליטית שנויה במחלוקת.

קריאת רחוב על שמו של "אייבי נתן" ליד הספורטק בהרצליהצילום: אפלבאום תומר

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ