חברת עמידר תפצה מתנחלים לאחר שמכרה להם בתים ללא היתרי בנייה

מועצת התכנון מעולם לא אישרה תב"ע בהתנחלות רחלים. בית המשפט מתח ביקורת חריפה על התנהלות החברה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית משפט השלום בתל אביב הורה לחברת עמידר לפצות מתנחלים מרחלים, על שמכרה להם בתים שנבנו ללא היתרי בנייה. השופט מתח ביקורת חריפה על התנהלות עמידר בפרשה. התובעים הם תושבי ההתנחלות רחלים בשומרון.

המקום הוקם בשנת 1991 על שמן של רחל דרוק שנרצחה בפיגוע ירי באזור ורחל וייס שנשרפה למוות עם ילדיה בפיגוע בבקעה ב-1988. בתחילה היה המקום היאחזות נח"ל, לאחר מכן מדרשה, ובתקופת ממשלת בנימין נתניהו הראשונה החלו זרועות שונות של המדינה לבנות במקום בתים. עם זאת, מועצת התכנון מעולם לא אישרה תב"ע (תוכנית בניין עיר) במקום וכל הבנייה בו היתה ללא היתרים כדין.

בין היתר בנתה חברת עמידר בתחילת העשור הקודם 14 בתים שנמכרו לתושבים. בשנת 2009 הגישו תושבים תביעה לבית המשפט באמצעות עו"ד דורון ניר צבי, הטוענת כי עמידר הפרה את החוזה עמם בכך שמכרה להם בתים ללא היתרים. ארז בן סעדון, אחד התובעים, סיפר ל"הארץ": "קניתי את הבית בכסף מלא. לא אמרו לי בכלל שאין היתרי בנייה. הבית שלי לא יכול להתפתח. אני לא יכול להרחיב עם היתר מסודר. אני גם לא יודע מה יהיה בעתיד. אם יחליטו לגרש אותנו אולי לא אקבל כסף".

בתגובה טענה עמידר כי הרוכשים קנו את הדירות "as is" וזו היתה החלטתם לרכוש את הבתים במצבם. בתחילה המליץ לצדדים שופט בית משפט השלום בתל אביב ישי קורן להגיע לפשרה, אך עמידר סירבה. בשבוע שעבר פסק קורן כי עמידר חייבת לפצות את התושבים ב-15,000 שקל כל אחד בנוסף להוצאות. בפסק הדין כתב השופט כי "את כתבי הטענות בתיק זה צריך לקרוא כדי להאמין שתיתכן אפשרות שהמדינה בעצמה, או על ידי שלוחתה, תמכור דירות שלא נבנו על פי היתר בנייה בתוקף, ולמרות זאת תתגונן הנתבעת בטענה שהתובעים חתמו על הסכם שבו הם מכירים בליקויים הקיימים בדירה... לא יעלה על הדעת שהמדינה, באמצעות הנתבעת, תמכור בתים אשר נבנו ללא היתר כדין, ואם בחרה לעשות כן, מסיבה שאינה ברורה, הרי שהיה עליה לרשום זאת בחוזה במפורש ובאותיות קידוש לבנה. דבר זה לא נעשה. ההפך הוא הנכון. מוטב היה לו נמנעה מהבאת פרשה מביכה זו לפתחו של בית המשפט". השופט הוסיף עוד כי עמידר תפעל בתוך 60 יום להסדרת הבנייה ותמסור לבית המשפט דו"ח כל שלושה חודשים על פעולותיה להסדרה זו.

בן סעדון אמר לאחר הפסיקה כי "העניין הכספי היה פה סמלי. העניין המרכזי הוא שאנחנו נדפקים ועל עמידר שמכרה לנו את הבתים לתת לנו פתרון מיידי". ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה הוסיף: "בית המשפט הציב מול פניה של ממשלת ישראל מראה למציאות הלא נורמלית והבלתי מתקבלת על הדעת, שלפיה המדינה בונה יישובים ושכונות ביהודה ושומרון ומוכרת את הבתים לאזרחיה, ואז מגיע שר הביטחון ובידו האחת מסרב לחתום על תוכניות המתאר מטעמים פוליטיים-מפלגתיים, בעוד הוא מנסה להרוס בו-זמנית את אותם יישובים בטיעון הפנטסטי שהוא עצמו לא חתם להם על התוכניות".

יש לציין כי במקומות רבים בשטחים היתה המדינה מעורבת בבנייה לא חוקית בהתנחלויות ובמאחזים (בחלקה על קרקע פלסטינית). הסיוע ניתן במשכנתאות, במענקים ממשרד השיכון והחטיבה להתיישבות ובבנייה עצמה באמצעות גופים שונים. בעקבות דו"ח טליה ששון ב-2005, שחשף מעורבות זו, הורה היועץ המשפטי לממשלה להפסיק פעילות זו לאלתר. לטענת המתנחלים, מעורבות המדינה מוכיחה כי עודדה אותם להתיישב במקומות אלו ואין לסלקם בנימוק שמדובר בבנייה לא חוקית.

מעמידר נמסר: "חברת עמידר מכבדת את פסיקת בית המשפט ותפעל ליישמה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ