עבר בקריאה ראשונה: הבטחת הכנסה לנשים מוכות

כיום דיירות במקלטים זכאיות רק לדמי קיום בסך של 10 שקלים ליום. ויצו: נשים מגיעות למקלטים חסרות כל, וצריכות לשאת בנטל התשלומים להן ולילדיהן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הכנסת אישרה היום (שלישי) בקריאה ראשונה את הצעת חוק של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) ולפיו נשים השוהות במקלט לנשים מוכות יהיו זכאיות לגמלת הבטחת הכנסה. כיום נשים במקלטים זכאיות רק לדמי קיום, בניגוד לנגמלים מסמים ולנתונים לפיקוח קצין מבחן, הזכאים לגמלה על פי חוק.

ח"כ גלאון ציינה כי היא מנסה להעביר את ההצעה עוד מהכנסת ה-15, ואמרה כי "להערכת המחמירים, עלות הצעת החוק היא 3.5 מיליון שקלים". לדבריה בדיון בוועדת העבודה הרווחה והבריאות שדנה בהצעת החוק, "המצב הנוכחי מוביל לכך שנשים מוכות מעדיפות להישאר במעגל הטרור הביתי. עד היום הנשים המוכות הוכו פעמיים: פעם אחת על ידי בן הזוג האלים, ופעם שנייה על ידי המדינה, ששללה את הזכאות להבטחת הכנסה של נשים שביקשו לקבל הגנה מפני בן הזוג במקלט".

לפי ההצעה, אשה ששהתה לפחות חודש במקלט לנשים מוכות, לפי הפניה או אישור בדיעבד של לשכת הסעד או משרד הרווחה, תהיה זכאית עם יציאתה למענק הסתגלות מאוצר המדינה בסך של 8,000 שקלים.. עוד, לפי ההצעה, אשה שעמה ילדים תהיה זכאית בנוסף לסכום של 1,000 שקלים עבור כל ילד. המענק מיועד לרכישת מיטלטלין ויותנה בשכירת דירה חלופית למקום מגוריה הקבוע. נכון להיום, נשים אלה אינן זכאיות לגמלה. זאת בניגוד לנגמלים מסמים ולנתונים בפיקוח קצין מבחן, הזכאים להבטחת הכנסה על פי חוק.

את הצעת החוק יזמו ארגון ויצ"ו וכן חברי הכנסת זהבה גלאון (מר"צ) ודב חנין (חד"ש) והיא הובאה למליאה במסגרת ציון היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), ממציעי החוק, קרא לאיסוף נשק בישובים הערביים ואמר כי "גבר שרוצח אשה על רקע חילול כבוד המשפחה, אין בכך כל כבוד. רצח על רקע רומנטי כפי שהוא מכונה אצל היהודים או על רקע חילול כבוד המשפחה כפי שהוא מכונה אצל הערבים זה דבר נורא. מי שמספק מניע כזה לרצח נותן לו למעשה הכשר. אין שום תירוץ לרצח".

מדו"ח מיוחד שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת לקראת הדיון בוועדה עולה כי העלות המרבית בגין מתן גמלת הבטחת הכנסת לכלל השוהות במקלטים כיום מוערכת בכ-4.3 מיליוני שקלים. אולם ההערכה היא שלא כולן זכאיות ובפועל תקטן העלות. כבר כיום זכאיות השוהות במקלטים לדמי קיום בסכום ממוצע של כ-25% מגמלת הבטחת הכנסה. כיום פועלים בישראל 13 מקלטים לנשים מוכות. בשנת 2010 שהו בהם 765 נשים ו-1,097 ילדים (עלייה לעומת שנת 2009). מימון שהותן על ידי משרד הרווחה עומד על כ-17 מיליון שקלים בשנה (על פי תעריף של 12,700 שקלים לאשה עם ילדים בחודש). מבין השוהות במקלטים בשנת 2010, 45% נשארו במקלטים במשך פחות מחודש ו-12% עדיין שוהות שם נכון להיום. 32% מהנשים השוהות במקלטים אינן נמצאות שם עם ילדים.

במהלך הדיון בוועדה וועדת העבודה והרווחה, בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד), הביעו נציגי משרד האוצר התנגדות להצעת החוק, והציעו להגדיל את דמי הכיס המשולמים לשוהות במקלט ולא להעניק להן הבטחת הכנסה, היות והדבר ייצור אפליה, למרבה האבסורד. "תעריף אחזקתן של נשים במקלט הוא גבוה מאוד. אם ברצוננו להעניק להן גם הבטחת הכנסה, הרי שעליהן לשאת בהשתתפות עצמית מינימאלית, כי אחרת נשים עצמאיות שמפרנסות את עצמן תופלנה לרעה לעומת אלה השוהות במקלט", אמרה בדיון רבקה לויפר, מאגף התקציבים במשרד האוצר. "אי לכך אנחנו מציעים להגדיל את דמי הכיס אותם משלמת המדינה לנשים השוהות במקלטים", הוסיפה.

ח"כ כץ זעם על הדברים ואמר "נשים השוהות במקלטים זכאיות לדמי כיס בסך של כעשרה שקלים ביום בלבד. כל רצוננו הוא להעניק לנשים האלה את המינימום שיאפשר להן להתקיים בכבוד במהלך מנוסתן מהבעל האלים".

ביום חמישי יצוין בישראל היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים. על פי נתוני תנועת ויצו, שיזמה וניסחה את החוק, בשנת 2011 חלה עלייה במספר הנרצחות, בשנה השנייה ברציפות. בשנת 2011 נרצחו בישראל 23 נשים, לעומת 20 בשנת 2010, ו-15 בשנת 2009.

"השהייה במקלט אינה מאפשרת יציאה סדירה לעבודה, והנשים נפגעות האלימות נאלצות להתמודד עם מצוקה כלכלית גדולה שלא מאפשרת להן להתמקד בתהליך השיקומי" אמרת רונית ארנפרוינד-כהן, מנהלת האגף לקידום מעמד האישה בויצו, ויו"ר ארגון הגג של המקלטים לנשים מוכות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ