חד-הורית ועובדת קשה? המדינה לא תשלם לך מזונות

למרות שנותרה לבדה עם שני ילדים וחובות, ובעלה לשעבר לא משלם מזונות, יעל לא מוותרת ועובדת קשה לפרנסתה. כל כך קשה, שהיא לא זכאית לקבל מהאוצר את דמי המזונות האבודים

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

"את לא יכולה לבוא לכאן לבושה בחליפה ולבקש עזרה, לא יאמינו לך", אמרה ליעל (שם בדוי) עובדת סוציאלית בעיריית רמת גן, ושלחה אותה לדרכה. עוד דלת נטרקה בפניה. שוב זה קורה רק בגלל שהיא כל כך משתדלת. עובדת קשה כדי לפרנס את ילדיה, נראית טוב למרות כל הקשיים.

את החליפה שבה באה למשרדי הרווחה היא שומרת יפה כבר יותר מ-13 שנים. היא לא זוכרת מתי קנתה בגד חדש לעצמה או לילדים. היא מקבלת בגדים מחברות, משאילה, מאלתרת, מקפידה שעם מה שיש יהיו כולם מטופחים. אחרי הכל בתפקידה כרכזת הדרכה בחברת תקשורת גדולה היא חייבת להיות ייצוגית ואסתטית. יעל מרצה בכל הארץ לפני מנהלים בכירים, בהם גם מי שאחראים למצב שבו היא נמצאת היום. את מקצתם גם שיתפה במצבה, אך ללא הועיל.

יעל נמנית עם קבוצה הולכת וגדלה של נשים חזקות וחרוצות שמשלמות מחיר כבד על היותן כאלה. יש לה שני ילדים, בני 13 ו-14. כשהיו בני שנה ושנתיים קם אביהם, בעלה אז, וברח לחו"ל. שלושה חודשים שילם מזונות ואז חדל ונעלם. השאיר אותה עם ערימה של חובות. למרות המשרה הנחשבת, שכרה של יעל נמוך יחסית - 6,500 שקלים נטו, עם שעות נוספות - 7,000. לו היתה מקבלת את המזונות היתה הכנסתה מגיעה ל-10,000 שקלים ונותנת אוויר לנשימה, אלא שהוא לא משלם. ובשל העובדה ששכרה עובר את התקרה שקבע האוצר - 5,600 שקל - גם הביטוח הלאומי אינו מעביר לה את דמי המזונות במקום הגרוש הסרבן. היא גם לא זכאית לקבל את ההטבות שמגיעות עם הזכות הזאת, כמו למשל הנחה בארנונה.

יעל. עונש על עבודהצילום: מוטי מילרוד

"בהתחלה אמרתי בסדר, נסתדר", אומרת יעל, "אבל אז התחיל כדור השלג להתגלגל. אני מגדלת לבד את שני הילדים, אין לי הורים, אין תמיכה אחרת. ובגיל שבע גילו אצל הילד שלי תסמונת טורט. הוא נזקק לכל עזרה אפשרית, מישהו שיטפל כשאני בעבודה, תרפיה ואימון - זה עולה המון כסף, אז עבדתי במקביל כמלצרית, כברמנית, ניקיתי חדרי מדרגות. היום, בגיל 47, גם לעבודות האלה כבר לא רוצים לקחת אותי. ניסיתי גם לתבוע את האמא של הגרוש. אמרה לי עורכת דין שבטוח אזכה, כל הזמן נתתי לה עוד ועוד כסף, אמרה לי חד משמעית את זוכה, אבל הפסדתי הכל".

יעל וילדיה עברו לגור במחסן של חברים. "כל הזמן אמרתי להם שיהיו גאים, שאנחנו לא גונבים ולא מתביישים. שלפעמים יש קושי וזה מה שיש". לפני שנתיים הם נאלצו לעזוב את המחסן. היום הם חיים בדירה שכורה, 3,500 שקלים בחודש. בעבור הלוואות וחובות היא משלמת 5,000 שקלים בחודש. "אני לא מדברת על תחושת ההשפלה, תחושת אוזלת היד, מוחלת על כבודי", היא אומרת. "אני גם מבינה את התמונה הגדולה, יודעת שיש תקציב מוגבל במדינה וכו', אבל אם זאת מדינת רווחה שרוצה לסייע, בואו נעשה את זה בשכל. אשה שעובדת לא צריכה להיענש".

לפני כמה חודשים הקימו יעל וחברותיה את קבוצת "הכוח להשפיע" - נשים חד הוריות עובדות המבקשות רק לקבל את הזכות לתשלומי המזונות. מדובר ביוזמה משותפת של המחלקות לעבודה קהילתית של עיריות פתח תקוה, רמת גן ורעננה, עם עמותת ידיד. ידיד אף ניסחה הצעת חוק לפיה יוגבל הרף למזונות לארבע פעמים שכר המינימום. אבל הח"כים עסוקים בעניינים אחרים, ולא ששים לרוץ ולטפל בהגבלות שהוטלו על האמהות הגרושות. "במלים אחרות אומרים לי, למה לעבוד כחוק? בואי תעבדי שחור, ותקבלי את המזונות וזהו", מסכמת יעל. "אבל למה זה יהפוך אותי? לאשה מרירה שגונבת. ואיזה מסר אני מעבירה לילדים שלי?"

מי שרוצה להצטרף למאבק של "הכוח להשפיע", או לסייע ליעל, מוזמן לעשות זאת באמצעות פנייה במייל שמופיע כאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ