העבודה מחזרת אחרי הקול הגאה: "נחזיר את חברי הקהילה למפלגה"

מקימי החוג הגאה מקווים לקדם את זכויות הקהילה בעזרת שינוי המצע, קידום חקיקה והרצת חבר כנסת

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

חוג חדש של מפלגת העבודה המיועד לחברי קהילת ההומואים, לסביות, בי וטרנס מושק בימים אלה. צמד הצעירים שהקימו את החוג - ניב סוניס ודן סלייפר - מקווים כי באמצעותו יוכלו לקדם את זכויות הקהילה, החל בשינוי מצע המפלגה בנושא, המשך בקידום חקיקה והשפעה בפורומים שונים ועד להרצת חבר כנסת מטעמם. מטרה נוספת של החוג היא להחזיר לעבודה מצביעים שנדדו למפלגות אחרות, ובעיקר לקדימה. בינתיים זכה החוג לברכתה של יו"ר המפלגה שלי יחימוביץ', כשכל חברי הכנסת המכהנים מטעם העבודה, למעט ראלב מג'אדלה, הוסיפו את חתימתם לרשימה שנאספה לטובת הקמת החוג. כיום קיימים שני חוגים גאים במפלגות קדימה ומרצ. בעמוד הפייסבוק של החוג "קדימה בגאווה", אף בירכו את התא החדש וכתבו "שותפים, לא יריבים".

סוניס, סטודנט בן 26 בתוכנית רביבים להוראת מקצועות היהדות, מספר על המטרות העיקרית בהקמת החוג: "היינו רוצים לקדם את המפלגה דרך הקהילה הגאה ואת הקהילה דרך המפלגה. גם להגדיל את מספר החברים בעבודה וגם את האלקטורט המפלגתי בקרב הקהילה. מבחינת קידום הקהילה מדבר בין השאר בשינוי המצע שכרגע ההתייחסות כוללת שורה אחת על התנגדות לאפליה, לקדם חוקים שיאפשרו שוויון. עד היום כמעט ולא היתה עוד חקיקה למען הקהילה, למעט חקיקה של שולמית אלוני שביטלה את האיסור על משכב זכר. כל הזכויות האחרות הושגו דרך בתי משפט".

סוניס מסביר שהצעדים האופרטיביים ייקבעו רק אחרי הקמתו המעשית של החוג, לאחר אישורו הצפוי על ידי מוסדות המפלגה בשבועות הקרובים. בינתיים מצרפים השניים חברים בעיקר דרך עמוד הפייסבוק של החוג.

סוניס, יחימוביץ' וסלייפרצילום: סלמן אמיל

סלייפר, מהנדס תוכנה בן 34 וחבר המפלגה בשש השנים האחרונות, אומר כי הפעילות הנוכחית תחזיר לעבודה מצביעים מהקהילה שעזבו לטובת מפלגות אחרות. לדבריו, "הקהילה נמצאת היום בהרבה מפלגות אחרות שהן לא הבית הטבעי שלה". לשניים אמנם אין מחקרים בנושא דפוסי ההצבעה של הקהילה, אך סלייפר משוכנע שרבים בחרו קדימה. "זה דבר ידוע שיש או היתה בעבר הרבה סימפטיה בקרב הקהילה לקדימה", הוא אומר. "לפני הבחירות הקודמות הרוח נשבה ציפי. לבני מועמדת ראויה, אבל לדעתנו העבודה בראשות שלי היא האופציה הנכונה".

סלייפר מוסיף כי "אנחנו רוצים קודם כל להשיג לובי פוליטי בתוך מפלגת שלטון. חשוב לנו שיהיה עיסוק של הקהילה הגאה באמצעות ח"כים שנמצאים כרגע מטעם מפלגת העבודה בכנסת ובטח על ידי יחימוביץ', אנחנו מאמינים שהיא תומכת בקהילה ותדע לקדם את האג'נדות שלנו". סלייפר מבהיר כי החוג פונה לכל מגוון האוכלוסיות בקהילה: "אנחנו לא רוצים לייצג רק את מדינת תל אביב. יש הומואים ולסביות בכל המגזרים".

יחימוביץ' בירכה על הקמת החוג. לדבריה, "יש לזה משמעות אידיאולוגית. זאת קבוצה משפיעה ומובילה, אליטה תרבותית, אנשים מאוד מודעים ופוליטיים שאני רוצה לראות אצלי במפלגה עם מלוא הכוח הפוליטי. מבחינתי זו ברכה ואעשה הכל כדי שהחוג יהיה משפיע ומשמעותי. באנשים שמקימים חוג כזה יש תנועה פוליטית ורצון להשפיע וזה מתקבל במפלגה באהדה מאוד גדולה".

חברי הקהילה הגאה השתתפו בכינוס לקידום הליך פונדקאות

אילן ליאור

המאבק למען אישור הליך פונדקאות בישראל לזוגות חד-מיניים צובר תאוצה. אתמול השתתפו כ-150 מחברי הקהילה הגאה בכינוס במרכז הגאה בתל אביב, בניסיון לקדם את הנושא. בין השאר, דיברו המשתתפים על הצורך להגביר את הלחץ הציבורי, באמצעות חתימה על עצומה, יציאה לרחובות וריבוי פניות לוועדה של משרד הבריאות, המאשרת הליך פונדקאות. החוק בישראל קובע כי רק זוגות הטרוסקסואלים יכולים לקבל אישור להליך פונדקאות. זוגות חד-מיניים המבקשים להביא ילדים לעולם באמצעות הליך זה, נאלצים לעשות זאת בחו"ל. העלויות גבוהות במיוחד, ונוסף על כך, מעידים הזוגות כי הם נתקלים לאחר מכן בקשיים ברישום הילדים ובהכרה ביהדותם.

בעקבות עתירה לבג"ץ של בני הזוג איתי פנקס ויואב ארד, הודיעה המדינה לפני כשנה וחצי על הקמת ועדה לבחינת נושא הפריון וההולדה ובכלל זה הפונדקאות. בראשות הוועדה עומד פרופ' שלמה מור יוסף. פנקס וארד הסכימו להקפיא את העתירה עד לגיבוש ההמלצות. לאחר הגשת העתירה נולדו להן שתי בנות, גל ונועה, בהליך פונדקאות בהודו. בשבועות האחרונים החל מאבק למען הזכות של זוגות חד-מיניים להיות הורים. משה לניאדו, וגל פלג, בני זוג מתל אביב, העלו לרשת סרטון ובו נראים שני גברים משחקים עם ילדה, הנלקחת מהם בידי גברים לבושים בשחור. לצד זה, קראו לגולשים לחתום על עצומה למען פונדקאות לזוגות חד-מיניים בישראל. עד כה חתמו על העצומה יותר מ-5,000 איש.

"המטרה היא לשלוח איזה מסר לוועדה: שיש כאן קבוצה גדולה שרוצה להפוך להורים - לא בחוץ לארץ", אומר לניאדו. את הכינוס הנחה חבר מועצת העיר תל אביב יניב ויצמן (רוב העיר), המשמש יועץ ראש העיר לענייני הקהילה הגאה. "צריכים להגדיל את מספר החותמים כדי לתת רוח גבית לוועדה", הוא אומר. לדבריו, אם לא תאשר הוועדה פונדקאות, יעלה המאבק מדרגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ