83% מנשות ת"א הוטרדו מינית במרחב הציבורי

לקראת יום המאבק באלימות נגד נשים, סקר מקיף מגלה כי הרחוב התל אביבי אינו בטוח עוד עבור תושבותיו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

83% מהנשים בתל אביב הוטרדו מינית לפחות פעם אחת בחייהן. כך מגלה סקר חדש שערכה היחידה לקידום מעמד האשה בעיריית תל אביב, בשיתוף מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, איגוד שתיל וצוות אתר האינטרנט "הכצעקתה". הסקר הוזמן לקראת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים, שיצוין מחרתיים. הוא בוחן את היקף ומאפייני ההטרדה המינית של נשים במרחב הציבורי. ביצעה אותו חברת "חקר רייטינג", בקרב מדגם מייצג של 500 נשים בנות 16 ויותר המתגוררות בתל אביב.

הסקר בוחן בין היתר מה נתפש כהטרדה מינית. בלי שהוצגו להן סוגים שונים של הטרדה, הצהירו 45% מהנשים כי הוטרדו מינית על ידי אדם זר במרחב הציבורי. עם זאת, כאשר נשאלו ישירות לגבי הטרדות שונות ובהן שריקות, צפירות, נעיצת מבטים והערות לא נעימות, כמעט והוכפל מספר הנשים שהעידו כי חוו לפחות סוג אחד של הטרדה. לדברי עורכי הסקר, נתון זה מצביע על כך שחלק מהמעשים האלה אינם נתפשים כהטרדה על ידי נשים.

השיעור הגבוה ביותר של מי שדיווחו על הטרדה היה בקרב בנות 22-39. הנשים שהעידו כי הוטרדו מינית חוו בממוצע 4.4 סוגים של הטרדות. ההטרדות השכיחות ביותר היו שריקות ברחוב (64% מהנשאלות דיווחו שחוו זאת), צפירה ממכונית (61%), נעיצת מבט ממושכת (45%), הערות לא נעימות (40%), הצעת טרמפ מבלי לבקש (40%), התחככות והיצמדות (34%), הצעה מגונה (22%), נגיעות (21%), מעקב (18%) וקללות הנוגעות לאיברי מין או מאפיינים נשיים (15%). כמו כן, 6% מהמשתתפות בסקר סיפרו כי בוצעו בהן מעשים מגונים.

לחצו לייק וקבלו את מיטב חדשות "הארץ" אליכם לפייסבוק

הפגנה נגד החלטת העליון לדחות את ביצוע עונשו של משה קצב, במאי השנהצילום: ניר קידר

מקום ההטרדה השכיח ביותר הוא הרחוב. 96% מהנשים שהוטרדו דיווחו כי חוו זאת ברחוב. 45% העידו כי הוטרדו מינית בתחבורה הציבורית, 30% בחוף הים, 20% בפארק או גינה ציבורית ו-19% בשוק. 95% השיבו כי הוטרדו לפחות פעם אחת בשעות היום ו-64% אמרו כי הוטרדו בערב או בלילה.

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה בעיריית ת"א, חברת המועצה תמר זנדברג (מרצ), אומרת כי הנתונים מבהילים, אך לדבריה הם אינם מפתיעים. "בכוונה בדקנו את הנושא של הטרדות רחוב שעד היום נחשבו לפחות חמורות", היא מסבירה. "התמונה שעולה מכאן היא חד משמעית - הרחוב לא בטוח, לא נעים ולא נוח לנשים", היא אומרת. לדבריה, איסוף המידע יכול לסייע לגבש צעדים למיגור התופעה.

מנהלת מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בתל אביב, מרים שלר, מספרת כי בשנת 2010 התקבלו במרכז יותר מ-10,000 פניות בגוש דן בלבד. רוב הפניות אינן עוסקות בהטרדה מינית במרחב הציבורי. העובדה הזאת, היא אומרת, מצביעה על הפער בין החוויה של הטרדות על בסיס יומיומי במרחב הציבורי לבין היכולת "לתת לזה שם". לדבריה, "התגובה של אנשים להטרדות היא בדרך כלל ‘מה הביג דיל? מה כבר קרה?'. הסקר מצביע על הצורך בחינוך הציבור לגבי התופעה של הטרדה מינית, היקפיה וההשלכות שלה על הביטחון האישי של נשים במרחב הציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ