מרצים באוניברסיטת בן גוריון מאשימים את המל"ג ברדיפה פוליטית

דו"ח של המועצה להשכלה גבוהה קרא לשקול לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל בבן גוריון, בגלל חוסר איזון פוליטי ומרצים המביעים עמדות אישיות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

גורמים במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון, מותחים היום (רביעי) ביקורת חריפה על דו"ח הערכה מטעם המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), על התנהלות המחלקה. "זהו מסע מתוזמן ומתמשך כנגד אחת המחלקות המבוקשות והטובות בישראל", אמר גורם במחלקה.

בדו"ח המל"ג נכתב בין היתר, בהתייחס לתוכניות הלימוד ולסטודנטים, "שמנחים ידאגו לכך שעמדותיהם האישיות יובאו ככאלה, כך שהסטודנטים יוכלו לבחון את הדברים מפרספקטיבה ביקורתית וייחשפו למנעד רחב של פרספקטיבות ואלטרנטיבות. על המחלקה לעשות מאמץ שהתכנית תיחשב למאוזנת על ידי הקהילה הרלוונטית. אם השינויים האלה לא ייושמו", נכתב, "רוב חברי הוועדה מאמינים שכמפלט אחרון אוניברסיטת בן גוריון צריכה לשקול לסגור את המחלקה לפוליטיקה ולממשל".

לדברי גורם במחלקה, הדו"ח הוא "חלק מרדיפה פוליטית מזה כשנתיים. הדו"ח עצמו מלא אי דיוקים אמפיריים ו-50% טעויות בנושא הפרסומים וההערכה המחקרית. ישנם טיעונים שאינם מתקבלים על הדעת: חלקם נובעים מכך שהמחלקה שלנו היא אינטרדיסיפלינרית ויש מי שהיה רוצה שהיא לא תהיה כזו".

עוד ממליץ הדו"ח "לתקן חולשות מרכזיות" בתחום מדע המדינה, במושגים של מספר אנשי סגל, נושאי הלימוד והמחקר, באמצעות העסקת יותר אנשי סגל מתחום מדע המדינה ושינוי תוכניות הלימוד. על האוניברסיטה והמל"ג לתמוך במאמץ ולהקצות משאבים לנושא ולדאוג לפיקוח.

משטרת מחשבות בישראל? עשו לנו לייק והצטרפו לדיון בפייסבוק

אוניברסיטת בן גוריוןצילום: אלי הרשקוביץ

עוד המליצה הוועדה כי "תפותח תוכנית תמריצים לשיפור התפקוד המחקרי, כגון: תוספות מימון למחקר במקרה של פרסום מוצלח בכתבי עת מובילים או בהוצאות של אוניברסיטאות מובילות, מענקי הזנק שיסייעו לאנשי סגל בתהליך הגשת הבקשה למענקי מחקר וכדומה".

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר כי היא לומדת את דו"ח הוועדה באמצעות צוות מיוחד שהוקם לצורך כך, ולשם יישום המלצותיה האקדמיות בכובד ראש. תהליך הטיפול בסוגיה המרכזית שהעלתה הוועדה - חיזוק מקצועות הליבה במדעי המדינה - החל בטרם דו"ח הוועדה. האוניברסיטה שבה ומדגישה כי היא עוסקת אך ורק בסטנדרטים אקדמיים וסטנדרטים של מחקר והוראה.

מספר סטודנטים לתארים מתקדמים הלומדים במחלקה פרסמו היום גילוי דעת ומחו על הדו"ח. "אנו, סטודנטים לתארים מתקדמים במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון בנגב, מביעים את תמיהתנו לנוכח הפרסומים בתקשורת אודות דו"ח ההערכה של המחלקה. אנו מעידים ומעידות כי המחלקה היא לנו בית אקדמי, אשר בו מתנהל שיח אינטלקטואלי ער, סוער, פתוח ופלורליסטי, שאינו מנותק מן המתרחש בחברה הישראלית שאותה מבקשת המחלקה לחקור ולנתח. חברי הסגל שלנו מצטיינים בתחומם האקדמי, ויחד הם יוצרים גלריה מגוונת של שדות מחקר. אנו עוקבים בדאגה אחר נסיונות אחרונים להגביל את חופש הביטוי, החופש האקדמי והדמוקרטיה הישראלית, ורואים את נסיונות התקיפה של המחלקה שלנו כחלק ממסע רדיפה פוליטי, שאין לנו ספק כי אין בו ממש".

המועצה להשכלה גבוהה תגיב לדו"ח לאחר שתבחן אותו לעומק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ