הממשלה תדון בחוק להגבלת עתירות לבג"ץ

הצעת החוק מבקשת להגביל את יכולתם של ארגונים שאינם מעורבים ישירות במחלוקת הנידונה לפנות לבג"ץ, וצפויה להצר צעדיהם של ארגוני שמאל

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

האם הממשלה תתמוך בהטלת מגבלות משמעותיות על הגשת עתירות לבג"ץ? הצעת חוק חדשה שתעלה ביום ראשון על שולחן ועדת השרים לחקיקה מבקשת למנוע את שטף העתירות הציבוריות שהוגשו בשנים האחרונות לבית המשפט העליון, במקרים רבים על ידי עותרים שאין להם קשר ישיר לנושא העתירה. החוק צפוי להגביל, במקרים מסוימים, עתירות של ארגוני זכויות אדם ועתירות של אזרחים פרטיים המתקוממים על עוולה שלטונית או מנהלית.

יוזמי החוק, חברי הכנסת יריב לוין ודני דנון (הליכוד) טוענים כי יש לקבוע "קריטריונים המאזנים את השימוש בכלי חיוני זה, תוך שימוש בפרמטרים במטרה להבטיח את תקינות ההליך ושמירה על הזיקה שבין הפגיעה לזהות העותר". כדוגמה הם מביאים עתירה שהגיש אזרח נגד היועץ המשפטי לממשלה בדרישה למנוע את העמדתו לדין של נשיא המדינה, משה קצב, כל עוד הוא מכהן כנשיא.

הצעת החוק מטילה מגבלות משמעותיות על יכולתם של הארגונים לעתור לבג"ץ: כך, למשל, ארגוני זכויות אדם לא יוכלו לעתור אם עיקר פעילותם אינה מבוצע בישראל ואם אינם רשומים בה. הם לא יוכלו להתערב במחלוקת "לא להם" אם עתירתם עוסקת באדם שנפגע באופן ישיר מהתנהלות הרשויות, אלא אם אותו אדם בחר לעתור אף הוא לבג"ץ. הפרמטר השלישי קובע כי עתירות ציבוריות יוגשו רק על נושאים בעלי חשיבות חוקתית מהותית בסדרי השלטון, או שפגיעתם בציבור ובאופיו הינה מוחשית ומהותית. "קביעת פרמטר זה נובעת מהחשש מהצפת בתי המשפט בעתירות טורדניות שאין בהן ממש, או בהתערבות לא סבירה בפעולות שלטוניות של הרשות המבצעת והמחוקקת".

בנוסף, עותר ציבורי, שהוא עמותה או חברה לתועלת הציבור המקבלת תרומה מישות מדינית זרה, יהיה חייב להגיש לבית המשפט דיווח על גורמי המימון הזרים התומכים בפעילותו. "כאשר מידע זה יעמוד לרשות שופטי בג"ץ, הם יוכלו לוודא כי לא יוכנסו לשערי בית המשפט העליון מניעים זרים של גופים אינטרסנטיים או עוינים, במסווה של עתירה בשם הציבור", הסבירו יוזמי החוק את הצעתם.

הפגנת השמאל אתמול בתל אביבצילום: רון אלון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ